Справа № 158/1897/16-а
Провадження № 2-а/0158/59/16
07 листопада 2016 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пономарьової О.М.
при секретарі - Грубі М.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивує тим, що він перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області з 18.01.2010 року та отримує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». Страховий стаж становить 42 роки 01 місяць 10 днів. В тому числі стаж на посаді державного службовця становить 30 років 07 місяців 10 днів. При призначенні йому пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 23.08.2016 року він звернувся до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, однак в цьому йому було відмовлено, про що відповідач повідомив його листом від 30.08.2016 року.
Не погоджуючись з відмовою, покликаючись на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, просить відмову Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо врахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, виплатити недоотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з дня призначення пенсії, тобто з 18.01.2010 року.
Відповідачем 29 вересня 2016 року подано до суду письмове заперечення, відповідно до якого просять в задоволенні позову відмовити, оскільки, статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення, а також індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не можуть враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії.
Положенням п. 1 даної Постанови, викладеній в новій редакції, яка набрала законної сили з 24.04.2014 року, передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Крім того, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" зазначає, що раніше призначені пенсії державним службовцям з 01.06.2015 року перерахуванню не підлягають.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Відповідно до поданої заяви позовні вимоги підтримує та просить проводити розгляд справи у його відсутності. В попередньому судовому засіданні уточнив позовні вимоги, а саме просив зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії, починаючи з дня звернення до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії - 23.08.2016 року.
Представник відповідача Бесарабчук Л.В. в судове засідання не з'явилася. Відповідно до поданої заяви просить проводити розгляд справи у її відсутності. В задоволені позову просить відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження УПФ України в Ківерцівському районі № 29031 від 04.02.2010 року з 18.01.2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з розрахунку 90 відсотків від заробітку.
З дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи позивача вбачається, що в довідці про складові заробітної плати, поданої позивачем для призначеня пенсії, не міститься інформації про виплату йому матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати.
23.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, подавши при цьому довідку Ківерцівської районної державної адміністрації від 23.08.2016 року про складові заробітної плати, що підтверджує таку виплату.
Як вбачається з відповіді Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 3186/02-29 від 30.08.2016 ОСОБА_1 у перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З довідки № 84/2-16, виданої Ківерцівською районною державною адміністрацією 23.08.2016 року вбачається, що за період з січня 2007 року по грудень 2009 року позивач отримував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб та оздоровлення, а також нараховувалась індексація заробітної плати у загальному розмірі 5 042,61грн. На вказані суми проведено нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.
Статтею 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено,що перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
Враховуючи те, що із заявою про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся лише 23.08.2016 року, подавши при цьому довідку про складові заробітної плати, яка містить дані про виплату матеріальної допомоги та індексації, суд вважає, що вимоги щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок такої з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію слід задовольнити, частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з 01.09.2016 року.
Керуючись ст.ст. 6-12, 72, 86, 158-163, 167, 244-2 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рожищенського об'єднано управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідкою Ківерцівської районної державної адміністрації про складові заробітної плати № 84/2-16 від 23.08.2016 року, починаючи з 01 вересня 2016 року.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ківерцівського районного суду Пономарьова О.М.