Справа № 575/142/16-а р.
№ Провадження 2-а/575/6/16 р.
07 листопада 2016 р. смт.В-Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області в складі::
головуючого судді Савєльєвої А.І.
за участю секретаря Доценко Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області про визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області та зобов'язання вчинити дії по перерахунку призначеної пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність УПФУ у В.Писарівському районі щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, інваліду 3 групи, категорії 1, починаючи з 01.01.2012 року, та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачеві як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, інваліду 3 групи, категорії 1, починаючи з 01.01.2012 року. Свої вимоги мотивує тим, що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 03.02.2011, є інвалідом 3 групи. Згідно з довідкою війської частини НОМЕР_2 від 13.12.1987 він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.10.1987 по 13.12.1987. З моменту набрання законної сили Постановою КМУ від 23.11.2011 №1210, якою був затверджений новий порядок нарахування пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, позивач отримує пенсії у заниженому розмірі, без урахування заробітку за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає бездіяльність відповідача протиправною. Просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 18.02.2016 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області про визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області та зобов'язання вчинити дії по перерахунку призначеної пенсії за період з 01.01.2012 року по 15.08.2015 року залишений без розгляду, відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області про визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у В.Писарівському районі Сумської області та зобов'язання вчинити дії по перерахунку призначеної пенсії з 16.08.2015.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав у повному обсязі, просить суд його вимоги задовольнити та пояснив, що він звертався до відповідача з питання перерахунку пенсії, останній раз у 2013 році, однак перерахунок пенсії був здійснений відповідачем відповідно до довідки комісії, однак він жодних рішень, протоколів комісії не отримував.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, надав заперечення проти позову, в якому вказує, що пенсія позивачеві нараховується відповідно до довідки №131 (копія додана), виданої Сумською ОДА на виконання протоколу №11 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 23.10.2013, інших довідок позивачем надано не було, також зазначено, що обов'язок по розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження, покладено на підприємство, в якому працювала особа, а не на управління Пенсійного фонду. Крім того, відповідно до п.12 Порядку у разі незгоди з рішенням регіональної комісії заявник може подати такій комісії заяву із запереченнями щодо прийнятого рішення з вимогою передати документи на розгляд центральній комісії, однак позивачем рішення комісії не оскаржувалось. Крім цього, позивачем пропущений строк звернення до суду з адімінстративним позовом, встановлений ст.99 КАС України.
Заслухавши пояснення сторін, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорі, інвалідом ІІІ групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_3 від 03.02.2011 (вкладка № НОМЕР_4 ), отже має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.3)
Перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію по інавалідності відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-Х11 « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з довідкою військової частини 34003 №45 від 13.12.1987 (а.с.8) ОСОБА_1 в перід з з 1.10.1987 по 13.12.1987 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У цей період позивач працював скотником у колгоспі «Знамя коммунизма». Військовозобов'язаний ОСОБА_1 призваний на учбові збори В.Писарівським РВК Сумської області, виконував обов'язки у військовій частині НОМЕР_5 в період з 01.10.1987 по 13.12.1987 сімдесят чотири дні.
Згідно військового квитка (а.с.61-62) ОСОБА_1 з 01.10.1987 по 13.12.1987 виконував роботи по ліквідації аварії в 30-тикілометровій зоні Чорнобильської АЕС, доза опромінення 8,060 (вісім) рентген. Має право на пільги відповідно до Постанови РМ СРСР і ВЦСПС від 05.06.86 № 665-195, час проходження зборів зараховується у трудовий стаж і стаж, який дає право на пільгову пенсію за списком 1.6 в трьохкратному розмірі.
З довідки військової частини № НОМЕР_6 (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_1 з 01.10.1987 по 13.12.1987 у складі військової частини НОМЕР_5 виконував Урядове завдання по ліквідації аварії на ЧАЕС у вихідні та святкові дні.
Згідно архівної довідки (а.с.70) № 04-32/545 від 28.03.2016 за архівними документами військової частини НОМЕР_5 встановлено, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 01.10.1987 (Наказ № 508) по 13.12.1987 (Наказ № 580). Дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти): зона №3 - ремонт техніки, промплощадка - прилегла територія до 3, 4 енергоблоків: жовтень 26 (один день); зона №1 - доставка їжі на АЕС, ПуСО (не розшифровано) «Лелев»: листопад 1,4,13,17,21,25,29, грудень 2,4,7,9,12; час робіт не вказано. Отримав дозу опромінення 8 (вісім), 060 (одиниця виміру не вказана), в документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей 3,50 за добу, місце дислокації частини за вказаний період с. Оране.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.67-69) вбачається, що він з 1961 року до 29.03.2001 працював на різних посадах у колгоспі «Знамя коммунизма» (с.Тарасівка В.Писарівського району, в подальшому реорганізованого в Агрофірму «Тарасівка»), звідки наказом №19 від 29.03.2001 звільнений за станом здоров'я. Зокрема, у 1987 році позивач працював кормачем колгоспу «Прапор комунізму».
По справі справі була проведена судово-економічна експертиза, згідно висновку якої слідує, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений на підставі довідки від 23.10.2013 №131 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії (аркуш 104 пенсійної справи) в обсязі наданих документів не підтверджується документально та нормативно не обгрунтований.
З наданих матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 у 1987 році працював за професією «кормача» у колгоспі «Прапор комунізму».
Згідно копії довідок військової частини (а.с.8,9, а.37,38 пенс, справи) значиться, що позивач у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року, як військовозобов'язаний, був призваний на спеціальні військові збори і у складі військової частини №34003 приймав участь у ліквідації наслідків
аварії на Чорнобильській АЕС. Після закінчення робіт позивач повернувся на постійне місце роботи, де йому була виплачена заробітна плата за виконання цих робіт.
Під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач отримав дозу радіоактивного опромінення 8,060 рентген (с.72 пенс. спр.), внаслідок чого став інвалідом 3-ї групи з втратою працездатності - 60% (довідка МСЕК - с.79 пенс. спр.).
Видача підприємствами довідок про заробітну плату за роботу в зоні відчуження для нарахування пенсії передбачена Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП від 28.02.1991р., зі змінами та
доповненнями.
Зокрема, ст.15 вказаного Закону передбачає, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження,
що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного
забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами) ...
Статтею 40 Закону встановлено, що військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та
направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки. яка надається військовою частиною.
Згідно довідки від 13.12.1987 року №1432/45 (а.с.8, с.37,74 пенс, справи) за підписом від імені командира військової частини Спиридонова та начальника фінансової служби Бараненко, зазначено наступне: « ОСОБА_1 призванный на учебные сборы ВПисаревским РВК Сумской обл. выполнял обязанности в воинской части НОМЕР_5 в период с 1 октября 1987 г. по 13 декабря 1987 г. семьдесят четыре дня. Согласно статье 72 Закона СССР о всеобщей воинской обязанности за
весь период сборов за ним сохраняется по месту работы средний заработок и подлежит выплате на основании данных соответствующего военкомата. В соответствии с Постановлениями ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. и
распоряжениями Совета Министров СССР от 17 и 23 мая 1986 г. ему кроме того надлежит выплатить: сто процентов тарифной ставки (должностного оклада) за восемь дней
декабрь, ноябрь. Тарифную ставку (должностной оклад) - в однократном размере за восемь дней октябрь, ноябрь. Всего подлежит оплате в кратном размере восемь дней октябрь, ноябрь».
У матеріалах пенсійної справи (а.38 пенс. справи) залучена копія «Довідки - доповнення до довідки військової частини від 13.12.1987 року № 1432/45» за підписом від імені командира військової частини Спиридонова та начальника фінансової служби Бараненко, у якій зазначено наступне: «5 дней - 2,4,7,9,12/ декабря оплачивается в двухкратном размере согласно Постановления Совета Министров СССР от 17 и 23 мая 1986 г.».
Отже, надані на дослідження довідки військової частини №34003 не містять даних про населені пункти та номери зон, у яких позивачем проводились роботи з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відсутні дані про роботу в надурочний час. У довідці зазначено про вісім днів роботи всього у жовтні та листопаді 1987 року, що унеможливлює проведення окремих розрахунків за жовтень та за листопад 1987 року.
Відповідно п.4 до «Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на строкову військову службу та при проходженні служби у запасі», затвердженої Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 02.04.1982 №95/4-132: «За робітниками, службовцями та колгоспниками, що призвані на збори, зберігається середній заробіток як по основній, так і по роботі за сумісництвом за весь період зборів, включаючи час перебування у дорозі до військової частини і назад, а також посада (робота)». Середній заробіток зберігається за всі робочі дні по графіку, встановленому за основним місцем роботи».
Під середнім заробітком слід розуміти розмір заробітної плати робітника, розрахований із фактично нарахованого заробітку за попередній час. У період 1986-1987 p.p. середній заробіток розраховувався відповідно до вимог Постанови НКТ СРСР від 22.04.1930 №142 «Про середній заробіток і оплату за неповний місяць», а також «Основних положень по обліку праці та заробітної плати в промисловості та будівництві», затверджених Держкомпраці, Мінфіном СРСР і ЦСУ СРСР від 27.04.1973 №75-АБ/89/10-80. Вимоги зазначених нормативних актів використовувались при обчисленні середнього заробітку робітника у випадках оплати за час службового відрядження, за час виконання державних та громадських обов'язків.
Робітникам, у яких розміри заробітної плати змінюються по місяцям, середній заробіток обчислюється із розрахунку заробітку останніх двох календарних місяців роботи (з 1-го по 1-ше число) перед тим місяцем, за який виплачується середній заробіток.
Згідно копії довідок військової частини №34003 від 13.12.1987 №1432/45, №1462 (а.с.8,9, а.37,38, пенс, справи) значиться, що позивач знаходився на спеціальних військових зборах у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року.
Відповідно до цього, при обчисленні середнього заробітку мають бути враховані нарахування за фактично відпрацьований час позивача у серпні та вересні 1987 року.
На дослідження надано оригінали бухгалтерських регістрів по основному місцю роботи ГлазковаФ.П. за 1987 рік - розрахунково-платіжні відомості по нарахуванню заробітної плати працівникам колгоспу «Прапор комунізму», згідно яких позивачеві (№п/п 18) значиться нарахованою
заробітна плата:
198,08 руб. за 217 год. серпня 1987 року
136,54 руб. за 140 год. вересня 1987 року
Всього: 334,62 руб. за 357 год. за травень - червень 1987 року
В обсязі наданих документів дослідити, чи нараховувалась винагорода за підсумками роботи за 1987 рік, не видається за можливе.
Таким чином, середньогодинний заробіток позивача по основному мсіцю роботи складатиме 0,94 руб. (334,62 руб. : 357 год. = 0,94 руб.), отже для обчислення збереженого заробітку за період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року експертом застосована нормативно встановлена тривалість робочого дня - 8 годин. Таким чином, середньоденний заробіток позивача складатиме 7,52 руб. (0,94 руб. х 8 год. = 7,52 руб.).
Оплата праці військовозобов'язаних, які були призвані на спеціальні військові збори та направлені на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, провадилась на умовах, передбачених для робітників та службовців, виконуючих ці роботи. Тобто, оплата праці провадилась згідно вимог Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031, яким встановлено, що на військовозобов'язаних, призваних на спеціальні збори та які безпосередньо приймали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповсюджено порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за місцем основної роботи.
Відповідно до цього, на них поширюється дія Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168 (Постанова ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156) та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс.
Відповідно до ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок», за військовозобов'язаними, що призвані на збори, зберігається середній заробіток за весь час їх проходження.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.
Згідно Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7) передбачено:
«Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та
прирівняних до них місцевостей).
Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимччасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156.
Надати право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964.
Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох. трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю
роботи.
Встановити робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць.
Дозволити підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі.
Пільги, що передбачені цією Постановою, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС».
Крім того, відповідно до Постанови Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 №153/10-43: «Для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню
наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється: - шестигодинний робочий день».
Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постановою Ради Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 №207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).
Довідки ВЧ №34003 не містять даних про населені пункти та номери зон, у яких позивачем проводились роботи з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
У матеріалах справи та пенсійної справи є Архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України на №04-32/545 від 28.03.2016 (надалі - «Архівна довідка»), з якої видно, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 1 октября 1987г. (наказ №508) по 13 декабря 1987г. (наказ №580).
Дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти): Зона №3 - ремонт техники, промплощадка - прилегающая территория к 3,4 енергоблокам октябрь: 26 (один день).
Зона №1 - доставка пищи на АЕС, ПуСО (не расшифровано) «Лелев»;
ноябрь: 1,4,13,17,21,25,29;
декабрь: 2,4,7,9,12.
Время работ не указано.
Отримав дозу опромінення 8 (восемь), 060 (ед. измер. не указ.)
Примітка: Кратность оплаты не отражена».
Згідно висновку експерта видно, що дані не відповідають «Переліку населених пунктів і виробничих об 'єктів, де оплата праці здійснювалась відповідно до зон небезпеки (згідно з рішеннями Урядової комісії) у підвищених розмірах залежно від рівня радіації» згідно з рішенням Урядової комісії від 02.02.1987 №351, відповідно до якого зазначені у «Архівній довідці» населені пункти і виробничі об'єкти у період з 01.03.1987 року до 01.03.1988 року віднесені до наступних зон небезпеки:
Чорнобильська АЕС (3-4 енергоблоки) - до зони небезпеки №3;
ПуСО №1 (населений пункт Лельов) - до зони небезпеки №2, замість зони №1, зазначеній у «Архівній довідці».
Отже, в обсязі наданих документів, відповідно до вимог Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанови Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7), за час перебування позивача у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року на роботах у третій зоні небезпеки оплата праці мала проводитися у чотирьох кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату, у другій зоні небезпеки - у трьох кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату.
Відповідно до довідок військової частини №34003, та даних «Архівної довідки», на підставі «Переліку населених пунктів і виробничих об 'єктів, де оплата праці здійснювалась відповідно до зон небезпеки (згідно з рішеннями Урядової комісії) у підвищених розмірах залежно від рівня радіації», згідно з рішенням Урядової комісії від 02.02.1987 №351, є підстави для нарахування позивачеві:
4-х кратного розміру оплати праці понад середньомісячну заробітну плату за
дні виїзду позивача у зону №3: 26 жовтня 1987року (1 день);
4-х кратного та 3-х кратного розміру оплати праці понад середньомісячну заробітну плату за дні виїзду позивача відповідно у зону №3 та зону №2: 1,4,13,17,21,25,29 листопада 1987 року (7 днів); 2,4,7,9,12 грудня 1987 року (5 днів).
Отже, «Архівна довідка» містить дні виїзду позивача у листопаді та грудні 1987 року у зону №3 та зону №2 разом, але у довідці не відокремлено: скільки днів роботи було саме у зоні №3 та скільки днів роботи було саме у зоні №2.
Суд вважає за можливе врахувати вимоги діючого на той час законодавства щодо кратності оплати праці, а тому бере до уваги розрахунок заробітної плати позивача за час роботи в зоні відчуження у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року, враховуючи:
4-х кратний розмір оплати праці у зоні №3 за:
1 день жовтня (26);
4 дні листопада (1,4,13,17);
3 дні грудня (2,4,7);
3-х кратний розмір оплати праці у зоні №2 за:
3 дні листопада (21,25,29);
2 дні грудня (9,12) 1987 року;
понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986р.№168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%. Конкретні розміри підвищення тарифних ставок (окладів) поводились з урахуванням складності, терміновості виконання робіт та рівня радіоактивного забруднення території, де проводились такі роботи.
Оплата праці по підвищеним тарифним ставкам передбачена і статтею 36 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону від 28.02.1991р. №796-ХП, яким передбачено наступне: ст.38 «Працівникам, тимчасово переведеним або відрядженим для роботи на території радіоактивного забруднення, за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата, виплачуються добові в розмірі, передбаченому чиннім законодавством. У зоні відчуження добові виплачуються у підвищеному розмірі, який встановлюється Радою Міністрів Української PCP. Підвищена оплата праці на зазначених територіях за виконану роботу провадиться відповідно до статті 36 цього Закону», яка встановлює, що оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних
робіт і умов праці в таких розмірах:
- від 1 до 5 Кі/кв. км - на 20 - ЗО процентів;
- від 5 до 10 Кі/кв. км - на ЗО - 40 процентів;
- від 10 до 15 Кі/кв. км - на 40 - 60 процентів;
- від 15 до ЗО Кі/кв. км - на 60 - 80 процентів;
- понад ЗО Кі/кв. км - - на 80 - 100 процентів.
Перелік видів робіт і конкретні розміри процентних надбавок залежно від складності робіт і умов праці встановлюються Радою Міністрів Української PCP».
Зазначені в «Архівній довідці» населені пункти та виробничі об'єкти згідно «Карты радиационной обстановки на территории европейской части СССР по состоянию на декабрь 1989 года», яка надрукована у газеті «Комсомольское знамя» за 25.04.1990, мали рівень радіоактивного
забруднення ізотопами цезію більше ніж 40 Кі/кв. км. Отже, робота позивача в 3-й та 2-й зонах небезпеки проводилась на території найвищого радіоактивного забруднення ізотопами цезію, понад 40 Кі/на квадратний км, що методично обґрунтовано дає підстави підвищувати розмір тарифної
ставки на 100%, тобто в 2 рази.
Суд вважає за можливе врахувати розрахунки експерта щодо методично обґрунтованого підвищення годинної тарифної ставки в залежності від рівня радіоактивного забруднення території ізотопами цезію, де оплата праці в 3-й та 2-й зонах небезпеки проводиться по підвищеній на 100% (в 2 рази) годинній тарифній ставці.
Пунктом 2 Постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 р. №153/10-43 встановлено, що для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється шестигодинний робочий день.
Відповідно до роз'яснень Держкомпраці СРСР та секретаріату ВЦСПС від 16.01.1969р. №1/2, робітникам, яким тарифна ставка встановлена 8 (7) годинному робочому дні, перерахунок тарифної ставки на 6-ти годинний робочий день провадиться у наступному порядку: годинна тарифна ставка
при 8-ми годинному робочому дні множиться на середню тривалість робочого часу в годинах при 8-ми годинному робочому дні (173,1) і ділиться на середню тривалість робочого часу в годинах при 6-ти годинному робочому дні (152,5).
До матеріалів справи залучена довідка від 23.10.2013 №131 про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії (а.с.20, а. 104 пенс, справи), відповідно до якої годинна тарифна ставка позивача по основному місцю роботи (при 8-ми годинному робочому
дні) на посаді кормача у 1987 році складала 0,45 руб.
Перерахована годинна тарифна ставка ОСОБА_1 при 6-ти годинному робочому дні складає 0,511 руб. (0,45 руб. х 173,1 : 152,5 = 0,511 руб.)
Підвищена на 100% годинна тарифна ставка для розрахунку заробітку ОСОБА_1 за роботу в 3-й та 2-й зонах небезпеки при 6-ти годинному робочому дні складає 1,022 руб. (0,511 руб. х 2 = 1,022 руб.)
На дослідження надана грамота від 07 грудня 1987 року, яка містить підписи від імені командиру та заступника командиру військової частини НОМЕР_5 , завірені печаткою військової частини, наступного змісту: «Награждается ОСОБА_1 за добросовестное отношение к выполнению служебного долга, проявленную высокую политическую сознательность и дисциплинированность, стойкость и мужество, инициативу и трудолюбие».
На дослідження не надано «Положення про преміювання працівників підприємства», яке діяло на підприємстві у 1987 році.
Суд вважає за можливе врахувати норми Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанови Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7), яка передбачає встановлення робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища ... максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, та проведений експертом розрахунок заробітної плати позивача з урахуванням розміру премії 60% від заробітку, нарахованого безпосередньо за роботу у зоні небезпеки.
Пунктом 1 Постанови Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 №153/10-43 зазначено, що «Работникам, непосредственно занятым на работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, премии, поощрения и вознаграждения начисляются в соответствии с действующими положениями на увеличенные согласно пункту 1 постановления ЦК КПСС,
Президиума Верховного Совета ССР, Совета Министров ССР и ВЦСПС от 7 мая 1986г. №524-156 тарифные ставки и должностные оклады. Установленные законодательством предельные размеры премий исчислять из указанных повышенных тарифных ставок (сдельных расценок) и
должностных окладов».
Відповідний порядок розрахунку розміру премії надано в роз'ясненнях Держкомпраці УРСР та УКРПРОФСОФА від 08.01.1987 №05/2-25-2, 03-51-8 з питань оплати праці та пільг для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: «Робітникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню
наслідків аварії на ЧАЕС, премії нараховуються на тарифні ставки (відрядні розцінки) та посадові оклади з урахуванням їх підвищення та кратності».
Згідно вимог законодавства, оплата праці у вихідні дні проводиться у подвійному розмірі лише за роботу у вихідний день - неділю (ст.67 КЗпП України) за фактично відпрацьований час.
Таким чином, відповідно до вимог законодавчих актів, на підставі даних довідок військової частини №34003 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987
року позивачу необхідно нарахувати:
1) збережений середній заробіток за робочі дні згідно графіку роботи
підприємства по основному місцю роботи.
2) заробіток за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки по
підвищеній годинній ставці з урахуванням кратності;
3) доплату за роботу у вихідні дні;
4) премію за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки.
На дослідження не надано графік роботи підприємства на 1987 рік, у зв'язку з чим не надається за можливе визначити яку кількість робочих днів необхідно було відпрацювати позивачеві у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року по основному місцю роботи. Отже, для обчислення розміру збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи, судовим
експертом методично обґрунтовано застосована інформація, що наведена у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 16.01.1998 №01- 3/93-02-6 «Табель робочого часу за 1986 - 1990 роки для використання в практичній роботі».
Середньоденний заробіток позивача при 8-годинному робочому дні складає 7,52 руб. (0,94 руб. х 8 год. = 7,52 руб.) Кількість робочих днів у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року по основному місцю роботи обчислено відповідно до календарів за жовтень-грудень 1987 року.
Розрахунок оплати праці позивачеві за період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року перебування на спеціальних військових зборах ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до висновку експерта:
Оплата за жовтень 1987 року
1. Збережений середній заробіток за 22 робочих дні жовтня (з 01.10.1987 по 31.10.1987) по основному місцю роботи - 165,44 руб. (7,52 руб. х 22 дн. = 165,44 руб.)
2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 1 календарний день виїзду в 3-тю зону небезпеки (26 жовтня 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 24,53 руб. (6 год. х 1 дн. х 1,022 руб. х 4 кр. = 24,53 руб.)
3. Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % -14,72 руб.(6 год. х 1 дн. х 1,022 руб. х 4 кр.) х 60% = 14,72 руб.)
Всього за жовтень 1987 року - 204,69 руб. (165,44 руб. + 24,53 руб. + 14,72 руб. = 204,69 руб.)
Оплата за листопад 1987 року
1. Збережений середній заробіток за 21 робочий день листопада (з 01.11.1987 по 30.11.1987) по основному місцю роботи - 157,92 руб. (7,52 руб. х 21 дн. = 157,92 руб.)
2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 4 календарних дні виїзду в 3-тю зону небезпеки (1,4,13,17листопада 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 98,11 руб.
(6 год. х 4 дн. х 1,022 руб. х 4 кр. = 98,11 руб.)
3. Доплата у 4-х кратному розмірі за роботу у 1 вихідний день виїзду в з-тю зону небезпеки (1 листопада 1987 року - неділя) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 24,53 руб.
(6 год. х 1 дн. х 1,022 руб. х 4 кр. = 24,53 руб.)
4. Оплата у 3-х кратному розмірі за 3 календарних дні виїзду в 2-гу зону небезпеки (21,25,29 листопада 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 55,19 руб.
(6 год. х 3 дн. х 1,022 руб. х 3 кр. = 55,19 руб.)
5. Доплата у 3-х кратному розмірі за роботу у 1 вихідний день виїзду в 2-гу зону небезпеки (29 листопада 1987 року - неділя) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 18,40 руб.
(6 год. х 1 дн. х 1,022 руб. х 3 кр. = 18,40 руб.)
6. Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % - 91,98 руб.
((6 год. х 4 дн. х 1,022 руб. х 4 кр.) + (6 год. х 3 дн. х 1,022 руб. х 3 кр.)) х 60% = 91,98 руб.
Всього за листопад 1987 року - 446,13 руб. (157,92 руб. + 98,11 руб. + 24,53 руб. + 55,19 руб. + 18,40 руб. + 91,98 руб. = 446,13 руб.)
Оплата за грудень 1987 року
1. Збережений середній заробіток за 9 робочих днів грудня (з 01.12.1987 по 13.12.1987) по основному місцю роботи - = 67,68 руб. (7,52 руб. х 9 дн. = 67,68 руб.)
2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 3 календарних дні виїзду в 3-тю зону небезпеки (2,4,7 грудня 1987року) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 73,58 руб. (6 год. х 3 дн. х 1,022 руб. х 4 кр. = 73,58 руб.)
3. Оплата у 3-х кратному розмірі за 2 календарних дні виїзду в 2-гу зону небезпеки (9,12 грудня 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці - 36.79 руб. (6 год. х 2 дн. х 1,022 руб. х 3 кр. = 36,79 руб.)
4. Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % - 66,22 руб.
((6 год. х 3 дн. х 1,022 руб. х 4 кр.) + (6 год. х 2 дн. х 1,022 руб. х 3 кр.))
х 60% = 66,22 руб.
Всього за грудень 1987 року - 244,27 руб. (67,68 руб. + 73,58 руб. + 36.79 руб. + 66,22 руб. = 244,27 руб.).
Таким чином, за результатами проведеного дослідження в обсязі наданих документів встановлено, що заробіток позивача за час перебування на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року, відповідно до вимог законодавства, на підставі даних довідок військової частини №34003 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, складає загальну суму 895,09 руб., в тому числі:
жовтень 1987 року - 204,69 руб.;
листопад 1987 року - 446,13 руб.;
грудень 1987 року - 244,27 руб.
З оригіналів бухгалтерських регістрів по основному місцю роботи ГлазковаФ.П. за 1987 рік - розрахунково-платіжні відомості по нарахуванню заробітної плати працівникам колгоспу «Прапор комунізму», згідно яких позивачеві (№п/п 18) значиться нарахованою заробітна плата в наступних сумах:
жовтень 1987 року - 0,00 руб.;
листопад 1987 року - 0,00 руб.;
грудень 1987 року - 678,01 руб. (за 74 дня знаходження на військових зборах).
Отже, дані про загальний заробіток позивача за роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вказані в розрахунково-платіжних відомостях по нарахуванню заробітної плати працівникам колгоспу «Прапор комунізму», не відповідають сумам, обчисленим судовим експертом при проведенні відповідних розрахунків.
Відповідно до «Методики проведення судово-економічних експертиз за цивільними справами, пов'язаними з визначенням розміру оплати праці за роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (код 11.1.08) встановлено, що після аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року Уряди колишнього СРСР та Української PCP ухвалили безліч рішень із грифом «Секретно» щодо оплати праці осіб - ліквідаторів, (із яких в подальшому «секретність» була знята), але що вплинуло на правильність нарахування оплати праці за роботу в зоні відчуження, про що свідчить судова практика.
Згідно листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 р. №09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із
законодавством. Розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Порядок № 1210), відповідно до якого передбачено наступне: «1. Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі
відшкодування фактичних збитків. 2. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. 3. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986р. до 1 серпня 1987p., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку ереопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986 - 1990роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяиів роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за
вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати;
5. У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.
7. Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням
фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня
згідно із сумарною кратністю оплати праиі. встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5. II - 4. І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
8. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців».
Отже, відповідно до вимог «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210, при проведенні розрахунку заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі наданих документів мала бути застосована сумарна кратність оплати праці,
встановлена у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, у II зоні - 4 (у тому числі з урахуванням збереженого середньомісячного заробітку).
Форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644. Зразок форми надано у додатку до цього Наказу.
Розділ цієї довідки «Заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія», містить наступні графи:
1. Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986 -1990 роках.
2. Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986 -1990 роках.
3. Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (з зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати).
4. Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).
Тобто, відповідно до п.3 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 № 1210, розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчислюється
з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження.
Так як згідно довідок військової частини №34003 та архівної довідки позивач відпрацював на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році три неповні календарні місяці (жовтень - 1 календарний день, листопад - 7 календарних днів, грудень - 5 календарних днів), розрахунковий розмір заробітку за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії обчислюється окремо по кожному місяцю і для обчислення пенсії застосовується найбільший розмір заробітку.
При розрахунку розміру заробітку позивача за роботу в зоні відчуження
для обчислення пенсії за жовтень 1987 року враховуються:
1) Збережений середній заробіток за 1 день роботи в зоні відчуження в сумі 7,52 руб. (7,52 руб. х 1 дн. = 7,52 руб.)
2) Оплата у 4-х кратному розмірі за 1 календарний день виїзду в 3-тю зону небезпеки по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 24,53 руб.
3) Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % в сумі 14,72 руб.
Разом: 7,52 руб. + 24,53 руб. + 14,72 руб. = 46,77 руб.
Заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії за жовтень 1987 року складає 1 187,96 руб. 46,77 руб. : 1 дн. х 25,4 = 1 187,96 руб.}
При розрахунку розміру заробітку позивача за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії за листопад 1987 року враховуються:
1) Збережений середній заробіток за 7 днів роботи в зоні відчуження в сумі 52,64 руб. (7,52 руб. х 7 дн. = 52,64 руб.)
2) Оплата у 4-х кратному розмірі за 4 календарних дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 98,11 руб.
3) Оплата у 3-х кратному розмірі за 3 календарних дні виїзду в 2-гу зону небезпеки по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 55,19 руб.
4) Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % в сумі 91,98 руб.
Разом: 52,64 руб. + 98,11 руб. + 55,19 руб. + 91,98 руб. = 297,92 руб.
5) Доплата у 4-х кратному розмірі за роботу у 1 вихідний день виїзду в 3-тю зону небезпеки (1 листопада 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 24,53 руб.
6) Доплата у 3-х кратному розмірі за роботу у 1 вихідний день виїзду в 2-гу зону небезпеки (29 листопада 1987 року) по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 18,40 руб.
Заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії за листопад 1987 року складає 1 123,95 руб.
(297,92 руб. : 7 дн. х 25,4) + 24,53 руб. + 18,40 руб. = 1 123,95 руб.}
При розрахунку розміру заробітку позивача за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії за грудень 1987 року враховуються:
1) Збережений середній заробіток за 5 днів роботи в зоні відчуження в сумі 37,60 руб. (7,52 руб. х 5 дн. = 37,60 руб.)
2) Оплата у 4-х кратному розмірі за 3 календарних дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 73,58 руб.
3) Оплата у 3-х кратному розмірі за 2 календарних дні виїзду в 2-гу зону небезпеки по підвищеній на 100% тарифній ставці в сумі 36,79 руб.
4) Премія за роботу в зоні відчуження у розмірі 60 % в сумі 66,22 руб.
Разом: 37,60 руб. + 73,58 руб. + 36,79 руб. + 66,22 руб. = 214,19 руб.
Заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії за грудень 1987 року складає 1 088,09 руб. 214,19 руб. : 5 дн. х 25,4 = 1 088,09 руб.}
Як видно, найбільшим є розрахунковий заробіток за жовтень 1987 року в сумі 1 187,96 руб. Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 слід обчислювати із розрахованого умовного заробітку за роботу в зоні відчуження за жовтень 1987 року.
Таким чином, відповідно до наданих документів та матеріалів справи, середній заробіток позивача ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року, з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 1 187,96 руб. (за жовтень 1987 року).
До матеріалів справи залучено лист УПФУ у В-Писарівському районі №1019/03 від 29.03.2016 року «Про надання розрахунку пенсії ОСОБА_1 », у якому зазначено: «розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2015 року та по теперішній час становить 2 416,50 грн.:
979,02 грн. - основний розмір пенсії (1 631,70 грн. - середньомісячний заробіток за липень 1987 року (0,00325 (заробітна плата за грудень 1987 року) : 0,00185 (середній заробіток за 1987 рік) * 928,81грн. (середня заробітна плата по Україні за 2006 рік)) * 60% (відсоток втрати
працездатності);
322,20 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняним до інвалідів війни III
групи;
284,70 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інваліду III
групи;
50,00 грн. - щомісячна цільова допомога на прожиття інвалідів війни;
202,30 грн. - державна адресна допомога».
До матеріалів пенсійної справи залучено розрахунок заробітної плати ОСОБА_3 за роботу в зоні відчуження за грудень 1987 року для обчислення пенсії (а. 111 пенс, справи), згідно якого середній заробіток позивача за час перебування на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за грудень 1987 року для обчислення пенсії розрахований в сумі 325 руб. (0,00325 грн), що не відповідає результатам проведеного дослідження наданих документів.
Відповідно до проведеного експертом розрахунку, згідно вимог законодавства, в обсязі наданих документів, заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії позивачеві за грудень 1987 року складає 1 088.09 руб. (0,01088 грн).
Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_3 значиться, що перерахунок розміру пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи значиться проведеним на підставі довідки про заробітну плату, виданої Сумською обласною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках №131.
До пенсійної справи залучена довідка від 23.10.2013 №131 про заробітну плату ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії (а.104 пенс. справи).
За результатами проведеного дослідження даних вказаної довідки встановлено, що вона значиться складеною на підставі даних довідки військової частини за п'ять днів роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження у грудні 1987 року, з урахуванням кратності 2, як це передбачено для оплати
праці у зоні №1.
Однак, відповідно до вищезазначеної Архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, якою уточнено дані довідок військової частини, та відповідно до якої значиться, що позивач у грудні 1987 року виконував роботи на Чорнобильській АЕС та ПуСО №1 (населений пункт Лельов), які на підставі «Переліку населених пунктів і виробничих об'єктів, де оплата праці здійснювалась відповідно до зон небезпеки (згідно з рішеннями Урядової комісії) у підвищених розмірах залежно від рівня радіації», згідно з рішенням Урядової комісії від 02.02.1987 №351, віднесені відповідно до третьої та другої зони небезпеки.
Відповідно до вимог Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанови Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7), за час перебування позивача у період з 01 жовтня 1987 року по 13 грудня 1987 року на роботах:
у третій зоні небезпеки оплата праці мала проводитись у чотирьох кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату,
у другій зоні небезпеки - у трьох кратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату.
Таким чином, в обсязі наданих документів, дані довідки від 23.10 2013 №131 про заробітну плату ОСОБА_3 за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії (а. 104 пенс, справи) стосовно застосованої кратності оплати праці не відповідають даним Архівної довідки Галузевого державного
архіву Міністерства оборони України та не відповідають вимогам Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанови Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7).
Крім того, у довідці від 23.10.2013 №131 не враховані вимоги законодавства щодо підвищення тарифної ставки при розрахунку розміру оплати праці за період роботи в зоні відчуження та не враховано передбачений вимогами законодавства розмір премії.
Як наслідок, розрахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений на підставі довідки від 23.10.2013 №131 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії (а. 104 пенс, справи), в обсязі наданих документів не підтверджується документально та нормативно не обґрунтований.
Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на те, що позивач звернувся до комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, комісією надана довідка із визначенням заробітку позивача, з якого має бути призначена пенсія. Пунктом 12 Типового Положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках передбачено, що у разі незгоди з рішенням регіональної комісії заявник може подати такій комісії заяву із запереченнями щодо прийнятого рішення з вимогою передати документи на розгляд центральній комісії, однак позивачем рішення комісії не оскаржувалось. Однак, як вбачається зі змісту п.12, подання такої заяви є правом, а не обов'язком позивача. Крім цього, чинні нормативні акти, зокрема і Постанова КМУ №886, якою затверджено згадане положення, не містить прямої заборони на звернення до суду у разі неотримання рішення комісії, а позивач дійсно такого рішення не отримав, відсутнє таке рішення і в матеріалах справи, є лише довідка №131, з якої неможливо встановити, як проводився розрахунок та чому комісія прийняла саме таке рішення (чому для розрахунку було взято 5 днів грудня 1987 року). До того ж, як вбачається з висновку експерта і з цим погоджується суд, дані довідки від 23.10 2013 №131 про заробітну плату ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії стосовно застосованої кратності оплати праці не відповідають даним Архівної довідки та не відповідають вимогам чинного на той час законодавства, внаслідок чого розрахунок пенсії позивачеві є явно необгрунтованим.
Доводи представника відповідача щодо відсутності вини відповідача при нарахуванні пенсії позивачеві суд до уваги не приймає, оскільки держава взяла на себе обов'язок щодо нарахування та виплати позивачеві відповідної пенсії, а Пенсійний фонд як державний орган в межах своїх повноважень повинен виконати належним чином цей обов'язок. Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на довідку №131, датовану 2013 роком, однак позивач ще у 2012 році не погоджувався з розміром нарахованої йому пенсії, оскільки пенсія нараховувалася у меншому розмірі, звертався із заявою до відповідача з цього питання, однак відповідач лише надав стандартні відповіді щодо правильності нарахування пенсії позивачеві. Тому суд вважає, що вина відповідача наявна при нарахуванні пенсії позивачеві.
Щодо заяви відповідача про пропуск позивачем строків, передбачених ст.99 КАС України, судом, як зазначалося вище, з урахуванням дати звернення позивача до суду, шестимісячного строку на звернення до суду з позовом та періоду, за який позивач просив суд захистити його права, при відкритті провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 01.01.2012 року по 15.08.2015 року залишений без розгляду.
Таким чином, суд вважає, що представник відповідача, не визнаючи позовні вимоги та висновок експерта, не довів свою позицію по справі.
Суд погоджується з висновком судово-економічної експертизи і вважає, що ОСОБА_1 , призваному на спеціальні збори військовозобов'язаних, за час виконання робіт в зоні відчуження, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до нормативних актів, що діяли у 1987 році, передбачено нарахування середнього заробітку, з якого має бути призначена пенсія, у розмірі 1187,96 крб. (жовтень 1987 року).
Відповідно до копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.03.2016 року відбулася реорганізація управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі в Сумській області, в результаті чого назва відповідача змінилася на Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.
керуючись Законом України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 № 153/10-43 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», Інструкцією про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на дійсну військову службу і проходження служби в запасі, затвердженої Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 02.04.1982 № 95/4-132, Постановою НКТ СРСР від 02.04.1930 „ Про середній заробіток і оплату за неповний місяць ”, Основними положеннями обліку праці та заробітної плати у промисловості і будівництві, затверджених Держкомпраці СРСР, Мінфінансів СРСР і ЦСУ СРСР 27.04.1973. № 75-АБ/89/10-8, Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 № 665-195 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганню забруднення наколишнього середовища», Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганню забруднення наколишнього середовища», Постановою Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 № 168 (Постанова ЦК КПРС, Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156) «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій зони Чорнобильській АЕС», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 (зі змінами та доповненнями), ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, інваліду 3 групи категорії 1 за період, починаючи з 16.08.2015.
Зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, інваліду 3 групи категорії 1, виходячи з розміру його середнього заробітку в сумі 1 187,96 крб. (жовтень 1987 року), починаючи з 16 серпня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через В-Писарівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10.11.2016.
Суддя А.І.Савєльєва