Ухвала від 09.11.2016 по справі 738/2002/16-к

Справа № 738/2002/16-к

№ провадження 1-кс/738/305/2016

УХВАЛА

про відмову у наданні дозволу на проведення позапланової перевірки

09 листопада 2016 року м. Мена

Слідчий суддя Менського районного суду Чернігівської області ОСОБА_1

розглянувши клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2016 року до суду надійшло клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки. Клопотання, обґрунтоване тим, що 06.10.2016 до Менського ВП ГУНП в Чернігівській області надійшло повідомлення про те, що 06.10.2016 було виявлено факт незаконної порубки дерев з боку невстановленої особи, яка перебуваючи у лісосмузі, котра розташована неподалік від автомобільної дороги «Загорівка - Куковичі», що на околиці с. Куковичі Менського району Чернігівської області, здійснила незаконну порубку п'яти дерев породи «Дуб».

Вказані відомості 06.10.2016 внесено до ЄРДР за № 12016270170000641 за ознаками складу злочину передбаченого ст. 246 КК України.

06.10.2016 року, проведеним оглядом місця події, а саме: ділянки місцевості лісосмуги котра розташована неподалік від автомобільної дороги «Загорівка - Куковичі», що на околиці с. Куковичі Менського району Чернігівської області було виявлено п'ять пнів від дерев породи «Дуб», з яких було вилучено п'ять спилів.

В ході досудового розслідування виникла необхідність у встановленні факту незаконної порубки дерев, а також визначення розміру шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Встановлення таких фактів неможливе без залучення осіб, що володіють спеціальними знаннями - спеціалістів у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні функціонує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, є Державна екологічна інспекція України.

Відповідно до поданого клопотання, прокурор Менської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_2 просить надати дозвіл інспекторам Державної екологічної інспекції у Чернігівській області на проведення позапланової перевірки з метою визначення категорії лісових насаджень та встановлення розміру заподіяної шкоди навколишньому природному середовищу, а також визначити чи відносяться території, на яких здійснено незаконну порубку до об'єктів природно - заповідного фонду або особливо охоронюваних лісів, чи відносяться території до заповідних, випилку дерев якої породи було здійснено, чи були дерева сиро ростучими чи сухостійними, а також визначення розміру шкоди завданої незаконною порубкою дерев на вказаній ділянці місцевості та кому заподіяна вказана шкода.

Клопотання мотивовано тим, що відповідно до п.3.6 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008, підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.

Разом з тим, як передбачено п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Слідчий суддя, перевіривши доводи, викладені в клопотанні, приходить до такого висновку.

Відповідно до п. 18 ч. 1ст. 3 КПК України слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Кримінальний процесуальний Кодекс України не містить норм, які безпосередньо регламентують можливість звернення слідчого з клопотанням про призначення позапланової перевірки.

Положеннями ст.132 КПК України не передбачено такого заходу кримінального провадження.

В клопотанні також відсутні посилання на діючу норму КПК України, яка б передбачала процедуру надання слідчим суддею дозволу на призначення позапланової перевірки.

Чинним КПК України не регламентований порядок розгляду таких клопотань слідчого або прокурора, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення перевірки.

Звертаючись з клопотанням про призначення позапланової перевірки, прокурор в своєму клопотанні не навів достатніх та беззаперечних доводів в обґрунтування необхідності призначення позапланової перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді та процесуальну можливість прийняття такої ухвали.

За правилами ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Положеннями статей 2,7 КПК України визначенні завдання кримінального провадження, одним з яких є принцип застосування під час цього провадження належної правової процедури, та загальні засади кримінального провадження, зміст і форма якого повинні відповідати, зокрема, таким засадам як верховенство права та законність.

Оскільки КПК України не містить норм, які передбачають розгляд слідчим суддею клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, дане клопотання є таким, що не ґрунтується на вимогах кримінального процесуального кодексу, тому в його задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 40, 131, 132 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1