Справа № 738/2001/16-к
№ провадження 1-кс/738/304/2016
про відмову у наданні дозволу на проведення позапланової перевірки
09 листопада 2016 року м. Мена
Слідчий суддя Менського районного суду Чернігівської області ОСОБА_1
розглянувши клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,
09 листопада 2016 року до суду надійшло клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки. Клопотання, обґрунтоване тим, що 01.06.2016 до Менського ВП ГУНП в Чернігівській області з заявою звернувся сільський голова с. Сахнівка Менського району Чернігівської області ОСОБА_3 про те, що у невстановлений період часу невідомі особи здійснили незаконну порубку дерев породи «ДУБ» у лісосмузі між с. Бігач та с. Сахнівка Менського району Чернігівської області.
Вказані відомості 01.06.2016 внесено до ЄРДР за № 12016270170000294 за ознаками складу злочину передбаченого ст. 246 КК України.
У ході досудового розслідування проведено огляд місця події. А саме лісосмуги за с. Климентинівка Менського району Чернігівської області, яким встановлено, що на вказаній території здійснено порубку 24 дерев породи дуб.
Допитані як свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 показали, що у травні 2016 року ОСОБА_3 виявив порубку дерев у лісосмузі між с. Сахнівка та с. Бігач Менського району Чернігівської області. Про даний факт повідомив правоохоронні органи. Хто міг би вчинити такі дії, свідкам невідомо.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у встановленні факту незаконної порубки саме сиро ростучих дерев, а також наявності чи відсутності в спиляних деревах пошкоджень, захворювань, уражень шкідниками.
Встановлення таких фактів неможливе без залучення осіб, що володіють спеціальними знаннями - спеціалістів у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні функціонує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, є Державна екологічна інспекція України.
Відповідно до поданого клопотання, прокурор Менської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_2 просить надати дозвіл інспекторам Державної екологічної інспекції у Чернігівській області на проведення позапланової перевірки законності рубки 24 дерев породи дуб у лісосмузі між полями с. Сахнівка та с. Бігач Менського району Чернігівської області, кількості вирубаних дерев, з зазначенням кількості вирубаних дерев, які є сухостоєм, кількості дерев які є сирими, а також визначення шкоди завданої навколишньому природному середовищу та кому заподіяна шкода незаконною порубкою.
Клопотання мотивовано тим, що відповідно до п.3.6 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008, підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Разом з тим, як передбачено п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Слідчий суддя, перевіривши доводи, викладені в клопотанні, приходить до такого висновку.
Відповідно до п. 18 ч. 1ст. 3 КПК України слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Кримінальний процесуальний Кодекс України не містить норм, які безпосередньо регламентують можливість звернення слідчого з клопотанням про призначення позапланової перевірки.
Положеннями ст.132 КПК України не передбачено такого заходу кримінального провадження.
В клопотанні також відсутні посилання на діючу норму КПК України, яка б передбачала процедуру надання слідчим суддею дозволу на призначення позапланової перевірки.
Чинним КПК України не регламентований порядок розгляду таких клопотань слідчого або прокурора, обсяг доказування при розгляді такого клопотання, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення перевірки.
Звертаючись з клопотанням про призначення позапланової перевірки, прокурор в своєму клопотанні не навів достатніх та беззаперечних доводів в обґрунтування необхідності призначення позапланової перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді та процесуальну можливість прийняття такої ухвали.
За правилами ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Положеннями статей 2,7 КПК України визначенні завдання кримінального провадження, одним з яких є принцип застосування під час цього провадження належної правової процедури, та загальні засади кримінального провадження, зміст і форма якого повинні відповідати, зокрема, таким засадам як верховенство права та законність.
Оскільки КПК України не містить норм, які передбачають розгляд слідчим суддею клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, дане клопотання є таким, що не ґрунтується на вимогах кримінального процесуального кодексу, тому в його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 40, 131, 132 КПК України, слідчий суддя -
В задоволенні клопотання прокурора Менської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1