ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" жовтня 2016 р. Справа № 345/1575/15-а
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засіданя: Дмитрашко О.М.
позивачяа: Шкурлатовської Т.І.
відповідачів: Тарарина Р.І., Тріщ Л.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтерна,
до відповідача: Калуської об"єднаної державної фінансової інспекції Івано-Франківської області,
про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.,-
Перегінська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат звернулася в суд з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 10.06.2015 року дану справу передано за підсудністю на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, яка надійшла 19.06.2015 року та призначена до судового розгляду.
07.07.2015 року позивачем змінено другу позовну вимогу, якою просив зобов'язати відповідача утриматися від вчинення будь-яких дій щодо реалізації результатів позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2010 року до 21.12.2014 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2010 року до 21.12.2014 року відповідачем здійснено за межами своїх повноважень, оскільки дозвіл на проведення вказаної ревізії ухвалою слідчого судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області надано Державній фінансовій інспекції в Івано-Франківській області, а не відповідачу. Також, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем проведено ревізію в порушення пункту 6 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", оскільки здійснена ревізія проведена в наступному місяці після попередньої. Крім того, вказує, що ревізія проведена за постановою слідчого за межами термінів, визначених ухвалою слідчого судді про надання дозволу на її проведення та за інший період.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити повністю.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов. Позовні вимоги вважають безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Просили у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів дослідивши докази, суд встановив наступне.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 року позовну заяву Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат задоволено частково.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат - задоволено частково.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 року у справі №345/1575/15-а в частині задоволених позовних вимог скасовано та прийнято нову,
якою в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.08.2016 року касаційну скаргу Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат задоволено частково.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2016 року в цій справі скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
На новому розгляді даного спору встановлені наступні обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи.
04.02.2015 року ухвалою слідчого судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області, за наслідками розгляду клопотання слідчого слідчого відділу Рожнятівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області у кримінальному провадженні надано дозвіл Державній фінансовій інспекції в Івано-Франківській області на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01 січня 2010 року до 31 грудня 2014 року. Термін проведення ревізії встановлено з 09 до 19 лютого 2015 року.
05.02.2015 року постановою слідчого призначено у кримінальному провадженні позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача. У вказаній постанов слідчим слідчого відділу Рожнятівського районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області зазначено, як підставу, ухвалу слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 04.02.2015 року та вказано період, що підлягав ревізії з 01.10.2010 року до 31.12.2015 року.
10.02.2015 року згідно направлення за №13 посадовими особами відповідача розпочато проведення ревізії позивача.
19.02.2015 року ухвалою слідчого судді Рожнятівського районного суду надано дозвіл Державній фінансовій інспекції в Івано-Франківській області на продовження терміну проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача з 20.02.2015 року до 26.02.2015 року.
При постановлені вказаної ухвали допущено описку та помилково зазначено термін проведення планової виїзної ревізії за період часу з 01.10.2010 року до 31.12.2015 року, і встановлено його до 03.03.2015 року, тобто на протязі п'яти робочих днів, замість терміну з 20.02.2015 року до 26.02.2015 року. Вказану описку виправлено ухвалою від 23.02.2015 року.
Відповідачем у направленні №13 від 10.02.2015 року зазначено терміни продовження ревізії та вказано ухвалу Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 23.02.2015 року за №350/312/15-к, як підставу для продовження строку на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат.
26.02.2015 року відповідачем завершено проведення ревізії позивача та 04.03.2015 року складено акт проведеної ревізії за №830-21/3.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України за №499/2011 від 23.04.2011 року (далі - Положення про інспекцію) Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Головні завдання органу державного фінансового контролю визначені статтею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", до яких серед іншого віднесено здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Аналогічно, підпунктом 1 пункту 4 Положення про інспекцію встановлено, що Державна фінансова інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у бюджетних установах, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до частини 2 статті 93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом, в тому числі витребування та отримання від органів державної влади висновків ревізій та актів перевірок.
Пунктом 7 Положення про інспекцію встановлено, що Державна фінансова інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.
Пунктом 4 вищевказаного Положення про відповідача, останній здійснює державний фінансовий контроль за діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до пункту 27 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (далі - Порядок № 550) за зверненням правоохоронного органу контролюючі органи в межах своєї компетенції проводять планові та позапланові виїзні ревізії за місцезнаходженням об'єкта контролю.
Згідно з пунктом 29 Порядку № 550 позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ); постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення; інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави проведення, дати початку та закінчення.
Наказом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 14.10.2014 № 80 затверджено Положення про Калуську об'єднану державну фінансову інспекцію Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області.
Згідно з приписами вказаного Положення відповідач є структурним підрозділом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області (пункт 1), має печатку із своїм найменуванням, штампи та відповідні бланки (пункт 13) та у своїй діяльності керується, в тому числі, наказами і дорученнями керівництва Державної фінансової інспекції України та Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області (пункт 2).
Таким чином, на підставі ухвали судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 04.02.2015 про надання ДФІ в Івано-Франківській області дозволу на проведення ревізії позивача та постанови слідчого у кримінальному провадженні від 05.02.2015 про призначення позапланової виїзної ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача Калуська ОДФІ як структурний підрозділ ДФІ в Івано-Франківській області могла здійснювати таку ревізію за наявності відповідного доручення обласного територіального органу Держфінінспекції.
Крім того, пунктом 31 Порядку № 550 передбачено, що для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції контролюючого органу на підставі питань, що містяться у зверненні, постанові слідчого або прокурора, рішенні суду, програма ревізії, яка письмово погоджується з правоохоронним органом.
Судом встановлено, що програма ревізії з правоохоронним органом письмово не погоджувалась.
Щодо неналежності оформлення направлення на проведення перевірки №13 від 10 лютого 2015 року, суд зазначає, що дозвіл на проведення позапланової перевірки було надано Державній фінансовій інспекції в Івано-Франківській області, а не її структурному підрозділу Калуській об'єднаній фінансовій інспекції, окрім цього суд зазначає, що окремого розпорядження на проведення перевірки Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області не надавалося. В направлені визначено початок та закінчення перевірки - з 10.02.2015 по 19.02.2015 року. Згідно з актом перевірки, наданого відповідачем, перевірка проводилась з 10.02.2015 по 26.02.2015 року, про продовження терміну проведення позапланової виїзної ревізії позивачу не було повідомлено. В направлені, яке додано до матеріалів справи відповідачем, ревізія була продовжена на підставі ухвали слідчого судді Рожнятівського районного суду від 23.02.2015 року. За таких обставин, на переконання суду, відповідач перебував в школі-інтернат та проводив перевірку з 19.02.2015 по 23.02.2015 без достатніх на це підстав.
Таким чином, дії відповідача, неналежне оформлення та неповнота наданих документів, перевищення повноважень, не продовження термінів направлення, вчинені з порушенням нормативно-правових актів, якими необхідно керуватись при проведенні інспектування є неправомірними. Жодного документу за наслідками ревізії не було винесено посадовою особою установи, яку було судом зобов'язано провести позапланову ревізію - Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії посадових осіб Калуської об"єднаної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області при проведенні позапланової виїзної ревізії з 10.02.2015 року по 26.02.2015 року окремих питань фінансово-господарської діяльності Перегінської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат за період з 01.01.2010 року по 21.12.2014 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 01.11.2016 року.