19 жовтня 2016 року 12 год. 15 хв.Справа № 808/2748/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, що викладена у листі від 05.08.2016 р. № 31-3078-3782/6-16;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області повторно розглянути клопотання від 26.08.2015 р. (вх. № 31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області та прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що він втретє звернувся до Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області орієнтовною площею 13,0836 га, із них: 13,0836 га - сіножаті. У вказаному клопотанні позивачем було зазначено бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, викладено мету отримання ділянки та обґрунтування її розмірів з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а також додано необхідні документи. Проте, не зважаючи на повноту наданої інформації, відповіді на подані клопотання позивач так і не отримав. Вказує, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 808/1123/16 така бездіяльність відповідача була визнана протиправною. Виконуючи вищезазначене рішення суду Головним управління Держгеокадастру України в Запорізькій області було розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відмовлено в його задоволенні з посиланням на те, що відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах не передбачено ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України. Позивач вважає вказану відмову необґрунтованою, вказує, що в редакції ст.134 Земельного кодексу України, яка діяла на момент звернення його з клопотанням до відповідача передбачено право відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах. З огляду на викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У судове засідання 19.10.2016 представник позивача не прибув, клопотанням від 19.10.2016 просить суд розглянути справу за його відсутності у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує.
У судове засідання прибула представник відповідача Журавльова Ю.Р. Матеріали справи містять письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначено наступне. 05.08.2016 Головне управління на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 808/1123/16, постанови про відкриття виконавчого провадження від 21.07.2016 ВП № 51729808 щодо примусового виконання виконавчого листа № 808/1123/16 від 18.07.2016, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом, та вимоги від 29.07.2016 № 13249-7-03.4, розглянуло клопотання ОСОБА_1 від 26.08.2015 (вх. № 31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, для подальшого оформлення в оренду терміном на 49 років із встановленням орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відмовлено, оскільки відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах не передбачено ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України. Зауважує, що на сьогодні дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області у ОСОБА_1 відсутній, внаслідок чого застосувати норму п. 2 Розділу II Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» до спірних правовідносин неможливо. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно зі статтею 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
05 серпня 2014 року ОСОБА_1 поштовим відправленням було надіслано до Головного управління Держземагентства України в Запорізькій області клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності із земель запасу для ведення фермерського господарства на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області орієнтовною площею 13,0836 га, із них: 13,0836 га - сіножаті, для подальшого оформлення в оренду терміном на 49 років із встановленням орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У вказаному клопотанні позивачем було зазначено бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, викладено мету отримання ділянки та обґрунтування її розмірів з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а також додано наступні документи: довідка (за даними форми 6-зем) № 4870/01-04 від 10.10.2013; схема місця розташування земельної ділянки площею 13,0836 га; обґрунтування розміру земельної ділянки; довідка про досвід роботи у сільському господарстві № 5 від 01.08.2014; наказ про призначення головою ФГ № 11 від 11.09.2008; паспорт, ідентифікаційний код.
Листом від 04.09.2014 № 31-8-0.3-8129/2-14 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою позивачу було відмовлено із зазначенням наступних підстав: до клопотання не додану документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві, а також те, що з наданих картографічних матеріалів незрозуміло місце розташування запитуваної земельної ділянки.
Листом від 01.10.2014 позивачем було усунуто дані зауваження і надано копію трудової книжки та витяг з публічної кадастрової карти де зазначено запитувану земельну ділянку.
28.11.2014 позивачем повторно подано до Головного управління Держземагентства України в Запорізькій області клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області.
У вказаному клопотанні позивачем було зазначено бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, викладено мету отримання ділянки та обґрунтування її розмірів з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а також додано наступні документи: схема місця розташування земельної ділянки; обґрунтування розміру земельної ділянки; копія трудової книжки; паспорт, ідентифікаційний код.
Відповіді на подане клопотання надано не було.
26.08.2015 позивачем було втретє подано до Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (вх. № 31-3078/0124-15).
У вказаному клопотанні позивачем було зазначено бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, викладено мету отримання ділянки та обґрунтування її розмірів з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а також додано наступні документи: схема місця розташування земельної ділянки площею 13,0836 га; викопіювання із публічної кадастрової карти із зазначеною земельною ділянкою; обґрунтування розміру земельної ділянки; копія трудової книжки; копія довідки з ЄДРПОУ сільгосппідприємства; паспорт, ідентифікаційний код.
Відповіді на клопотання від 26.08.2015 позивачу також надано не було.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, з вимогами зобов'язати відповідача розглянути подане позивачем клопотання від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) та зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивач звернувся з позовом до суду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 808/1123/16 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства орієнтовною площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області розглянути надане ОСОБА_1 клопотання від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, для подальшого оформлення в оренду терміном на 49 років із встановленням орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
05.08.2016 Головне управління на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 808/1123/16, постанови про відкриття виконавчого провадження від 21.07.2016 ВП № 51729808, щодо примусового виконання виконавчого листа № 808/1123/16 від 18.07.2016, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом розглянуло вищезазначене клопотання ОСОБА_1 від 26.08.2015 (вх. № 31-3078/0124-15) та листом від 05.08.2016 № 31-3078-3782/6-16 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області. В зазначеному листі відповідач вказав, що відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах не передбачено ч.2 ст.134 Земельного кодексу України. Отже, відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства здійснюється на конкурентних засадах.
Вважаючи зазначену відмову незаконною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
З набранням чинності 01.01.2013 року Законом України від 06.09.2012 №5245-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» внесено зміни до деяких законодавчих актів.
Постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» постановлено утворити Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.
Пунктом 5 вказаної постанови установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру».
Пунктом 7 вказаного Положення встановлено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 5 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1.
Вказаний додаток, серед інших, містить територіальний орган Держгеокадастру, який утворюється, а саме - Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Пунктом 2 цієї ж постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», серед іншого, передбачено реорганізувати Головне управління Держземагентства у Запорізькій області шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Згідно із п. 13 положення Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 18, має розпоряджатись землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Запорізької області.
Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Положення частини першої статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» аналогічно встановлюють, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Тобто, з метою реалізації права громадян на отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки останній звертається з відповідною заявою чи клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Імперативність зазначених норм полягає в тому, що така заява чи клопотання має містити обов'язкові реквізити, зокрема, додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Згідно з частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, відповідно до положень, визначених статтями 118 та 122 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Рішенням суду в адміністративній справі № 808/1123/16 встановлено, що «надане позивачем клопотання від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності відповідало вимогам діючого законодавства. До клопотання позивачем надано повний перелік необхідних документів…З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач не розглянув належним чином клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га та не прийняв рішення відповідно до законодавства, чим порушив право громадянина ОСОБА_1 на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок…».
Вказані обставини справи, в порядку ст. 72 КАС України, не потребують повторного доведення.
У зв'язку із цим, Запорізький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області розглянути надане ОСОБА_1 клопотання від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, для подальшого оформлення в оренду терміном на 49 років із встановленням орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Проте, листом від 05.08.2016 № 31-3078-3782/6-16 відповідачем відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області з посиланням на те, що відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах не передбачено ч.2 ст.134 Земельного кодексу України.
З цього приводу суд зазначає, що згідно з положеннями ч.1 та 2 ст. 134 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент звернення позивача із клопотанням від 26.08.2015) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Тобто, на час звернення ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із клопотанням від 26.08.2015 вх. № 31-3078/0124-15 положення Земельного кодексу України виключали можливість передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства на конкурентних засадах.
Проте, Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» № 1012-VIII від 18.02.2016 (набрала чинності з 03.04.2016) абзац 16 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України викладений в новій редакції, де виключена можливість передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства на безконкурентних засадах.
Однак, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-7/99 визначено, що « за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.».
Тобто, до правовідносин, які виникли у зв'язку із подачею ОСОБА_1 клопотання від 26.08.2015 вх. № 31-3078/0124-15 мав бути застосований Земельний кодекс України в редакції, чинній на час звернення. В свою чергу посилання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на нову редакцію ст. 134 Земельного кодексу України порушує принцип зворотної дії законів у часі.
Той факт, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень без визначених на те законом підстав ухилявся від ухвалення рішення на протязі тривалого часу, за який зазнали змін положення Земельного кодексу України, не має наслідком перекладання на позивача негативних наслідків у вигляді позбавлення права на отримання земельної ділянки.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених
статтею 72 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, що викладена у листі від 05.08.2016 № 31-3078-3782/6-16, є протиправною.
З метою повного захисту порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов'язати відповідача розглянути надане позивачем клопотання від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області з урахуванням висновків суду, викладених у вказаному судовому рішенні.
Таким чином, адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, що викладена у листі від 05.08.2016 № 31-3078-3782/6-16.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26.08.2015 (вх. №31-3078/0124-15) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 13,0836 га (сіножаті) на території Семенівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, з урахуванням висновків, викладених у вказаному рішенні.
Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39820689).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко