20.02.2013
Справа № 2 -а-22 /2013 р.
Іменем України
20 лютого 2013 року Ленінський районний суд м.Миколаєва у складі:
головуючого - судді Спінчевської Н.А.,
при секретарі - Ковальовій С.В.,
за участю позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, представників третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Миколаєві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В листопаді 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог позивачка вказує на те, що 23 травня 2012 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування». Згідно з чинним законодавством особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пропрацювали в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» надається грошова допомога.
Посилаючись на те, що вона має право на отримання такої грошової допомоги, оскільки працювала в медичному закладі, робота в якому дає право на призначення пенсії за вислугу років, в той же час відповідач відмовляється виплатити їй грошову допомогу, вказуючи на те, що вона не має страхового стажу, просила суд визнати відмову відповідача неправомірною та зобов'язати нарахувати та виплатити грошову допомогу, передбачену статтею 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою суду до участі у справі залучено в якості третіх осіб ДП НВКГ «Зоря-Машпроект», Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов, просила про його задоволення.
Представники відповідача заперечували проти позову.
Представник ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» вказував на те, що вимоги позивачки є обґрунтованими, оскільки підприємство, в якому працювала ОСОБА_1, має ліцензію Міністерства охорони здоров'я України та акредитаційні сертифікати для здійснення медичної діяльності.
Представник управління охорони здоров'я посилалася на те, що Лікувально-оздоровчий комплекс ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» є закладом охорони здоров'я. Підприємство має відповідну ліцензію та акредитаційні сертифікати медичного закладу для здійснення медичної діяльності, що є підставою для зарахування періоду роботи позивачки в ньому до стажу, що дає право на вислугу років.
Заслухавши пояснення позивачки, представників відповідача, представників третіх осіб, вивчивши і оцінивши в сукупності наявні у справі докази, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст..26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працювали в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж для жінок 30 років на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №999.
Відповідно до цього Переліку до установ охорони здоров'я, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років належать: лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади, особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства та дитинства, санаторно-курортні заклади, санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри; аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно-аналітичні лабораторії; медико-соціальні експертні комісії бюро судово-медичної експертизи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не зараховує позивачці період її роботи у лікувально-оздоровчому комплексі ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» з 17.02.2006 року по 02.07.2007 року та з 11.08.2008 року по 26.07.2010 року на посаді лікаря-лаборанта з тих підстав, що в акредитаційному сертифікаті не зазначено, до якого типу закладів охорони здоров'я згідно з Переліком від 28.10.2002 року № 385 відноситься цей лікувальний заклад та в Переліку закладів охорони здоров'я, лікувально-оздоровчий комплекс, як заклад охорони здоров'я відсутній.
Згідно наявної у справі довідки ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» від 18.06.2011 року медико-санітарний цех і лікувально-оздоровчий комплекс були створені на підприємстві як підрозділи ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» з 1997 року.
З матеріалів справ вбачається, що наказом по ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» від 26.07.2020 року №615 було змінено назву самостійного структурного підрозділу підприємства з лікувально-оздоровчого комплексу на медико-санітарну частину, яка міститься в Переліку закладів охорони здоров'я.
Як встановлено в судовому засіданні лікувально-оздоровчий комплекс державного підприємства Науково-виробничого комплексу «Зоря»-«Машпроект» як самостійний підрозділ ДП НВКГ «Зоря - Машпроект», виконував комплекс лікувально-діагностичних і профілактичних заходів щодо зміцнення здоров'я, якісного й повного медичного обслуговуванню працівників ДП НВКГ «Зоря-Машпроект».
Судом також було встановлено, що ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» має ліцензії Міністерства охорони здоров'я України. Предметом діяльності зазначеної установи, серед іншого, є медична практика (терапія, хірургія, стоматологія, фізіотерапія, клінічна лабораторна діагностика, функціональна діагностика) як діяльність, що пов'язана з комплексом спеціальних заходів, спрямованих на зміцнення здоров'я та повного медичного обслуговування працівників підприємства.
Також лікувально-оздоровчий комплекс ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» був акредитований Міністерством охорони здоров'я України. Зі зміною назви цього закладу його статус як закладу охорони здоров'я не змінювався.
Позивачка працювала в даному медичному закладі на тій же посаді, що передбачена Порядком №999, а тому період її роботи в вищезазначеному закладі з 17.02.2006 року по 02.07.2007 року, з 11.08.2008 року по 26.07.2010 року підлягає зарахуванню до стажу, що дає право на вислугу років, а відтак і на нарахування та виплату грошової допомоги.
Керуючись ст.ст.104, 122, 160, 161, 163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, передбаченої ст..55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у відповідності до ст..55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Н.А. Спінчевська