Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
07 листопада 2016 р. №820/5637/16
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Полях Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд:
- зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження НОМЕР_2, складеного 01.10.2002 р. щодо ОСОБА_2 відділом реєстрації актів громадянського стану Комінтернівського районного управління юстиції в м. Харкові, а саме змінити прізвище дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити власне ім'я дитини з "-----" на "ОСОБА_2", змінити прізвище батька дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити власне ім'я батька дитини з "-----" на "ОСОБА_2", змінити прізвище матері дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити власне ім'я матері дитини з "-----" на "ОСОБА_1".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, з метою виправлення неточних записів та у відповідності до вимог законодавства, звернувся із відповідною заявою до Московського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області до якої додавалися всі і документи. Проте, позивачем було отримано висновок від 07.10.2016 року № 303/05.06-10 про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану НОМЕР_2 від 25.10.2002 року, в обґрунтування якого було зазначено, що на теперішній час для підтвердження вірності написання власного імені окремо від прізвища батька та матері дитини необхідно витребувати архівних документів (копії актового запису про народження батьків дитини) з компетентних органів В'єтнаму, що як зазначає відповідач, є неможливим через непередбаченість даної процедури відповідно до наявних міжнародних договорів між Україною та В'єтнамом.
Цей факт не дає можливості набувати права та створювати для себе цивільних обов'язків, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки. Перекручення імен та прізвищ є порушенням прав та підлягає виправленню, призводить до ускладнення впорядкування усіх документів та в подальшому може призвести до складнощів у оформленні паспортних та ін. документів. На підставі викладеного просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позивач у судове засідання, призначене на 07.11.2016 р., не прибув, свого уповноваженого представника також не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без його участі. Зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ст. ст. 122 та 128 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі документів.
Відповідно до положень ч.1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) є громадянином В'єтнаму, 26.07.2016 року отримав посвідку на постійне проживання в Україні ІН № НОМЕР_3 (а.с. 14).
Судом встановлено, що 11.10.2002 року відділом реєстрації актів громадянського стану Комінтернівського районного управління юстиції в м. Харкові, в книзі записів громадянського стану про народження ОСОБА_2 (дитина позивача) зроблено відповідний запис за НОМЕР_2 та видано Свідоцтво про народження від 11.10.2002 року серії НОМЕР_4, в якому помилково вказано невірні відомості прізвищ та імен, а саме: прізвище дитини зазначено як "ОСОБА_2" а не "ОСОБА_2", власне ім'я дитини з "-----" а не "ОСОБА_2", прізвище батька дитини "ОСОБА_2" а не "ОСОБА_2", власне ім'я батька дитини "-----" а не "ОСОБА_2", прізвище матері дитини "ОСОБА_1" тоді як вірне "ОСОБА_1", власне ім'я матері дитини зазначено як "-----" замість "ОСОБА_1".
З метою виправлення неточних записів та у відповідності до вимог законодавства, у вересні цього року звернувся із відповідною заявою до Московського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Харківській області з вимогою виправити невірні відомості прізвищ та імен дитини ті її батьків. До заяви додавалися всі необхідні документи (а.с. 10).
Проте, позивачем було отримано висновок від 07.10.2016 року № 303/05.06-10 про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану НОМЕР_2 від 25.10.2002 року, в обґрунтування якого було зазначено, що на теперішній час для підтвердження вірності написання власного імені окремо від прізвища батька та матері дитини необхідно витребувати архівних документів (копії актового запису про народження батьків дитини) з компетентних органів В'єтнаму, що як зазначає відповідач, є неможливим через непередбаченість даної процедури відповідно до наявних міжнародних договорів між Україною та В'єтнамом.
Не погоджуючись із позицією та рішеннями відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст. 22 того ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.3, 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
Відповідно до ст. 26 вказаного Закону, дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.
Відповідно до положень п.1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, де зазначається, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п.2.1 вказаних вище Правил).
Відповідно до п.1.1 вказаних Правил, де зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п.1.7 Правил).
Тобто, в даному випадку відповідні зміни до актових записів про народження та шлюб повинен вносити саме Комінтернівський районний у місті Харкові відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Суд зазначає, що у висновку від 07.10.2016 року № 303/05.06-10 не зазначено щодо неповного пакету документів поданого заявником разом із заявою, або неточностей таких документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
За таких підстав, враховуючи обґрунтованість та законність позовних вимог позивачів, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі шляхом внесення змін до актового запису про народження НОМЕР_2, складеного 01.10.2002 року щодо ОСОБА_2 відділом реєстрації актів громадянського стану Комінтернівського районного управління юстиції в м. Харкові, а саме зміни прізвища дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнення власного імені дитини з "-----" на "ОСОБА_2", зміни прізвища батька дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнення власного імені батька дитини з "-----" на "ОСОБА_2", зміни прізвища матері дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнення власного імені матері дитини з "-----" на "ОСОБА_1".
Відповідно до п.п.2.13.2 п.2.13 Порядку, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п.12.6.7 Порядку).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАСУ).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 41, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа: Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження НОМЕР_2, складеного 01.10.2002 року щодо ОСОБА_2 відділом реєстрації актів громадянського стану Комінтернівського районного управління юстиції в м. Харкові, а саме змінити прізвище дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити власне ім'я дитини з "-----" на "ОСОБА_2", змінити прізвище батька дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", доповнити власне ім'я батька дитини з "-----" на "ОСОБА_2", змінити прізвище матері дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", доповнити власне ім'я матері дитини з "-----" на "ОСОБА_1".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полях Н.А.