Постанова від 08.11.2016 по справі 214/1368/16-а

Справа № 214/1368/16-а

2-а/214/56/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 листопада 2016 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу в складі :

головуючого - судді Хомініч С.В.,

за участю секретаря - Соколовської Т.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Кудрявцева А.Л.,

представника відповідача 2 - Лівак З.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

09 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила суд визнати протиправним рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України від 24.03.2015 № 11 в частині розподілу виплати одноразової грошової допомоги між матір'ю, сином та дочкою загиблого 29.08.2014 солдата ОСОБА_2 в розмірі 500 - кратного прожиткового мінімуму в рівних долях кожному; зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв'язку з загибеллю її сина військовослужбовця ОСОБА_2 з урахуванням передачі їй своєї частини ОСОБА_3 .

В обґрунтування позову позивач зазначає, що вона належить до члена сім'ї загиблого та має право на отримання одноразової грошової компенсації. Відповідно до ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від отримання одноразової грошової допомоги її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

В грудні 2014 вона подала пакет документів необхідних для отримання одноразової грошової допомоги в зв'язку загибеллю її сина. Серед поданих документів була нотаріально посвідчена заява ОСОБА_3 (батька загиблого) відповідно до якої він відмовляється від частки одноразової грошової допомоги, призначеної в зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 на користь позивача ОСОБА_1 . Однак одноразова грошова допомога була розподілена в рівних частинах на всіх членів сім'ї, та на її користь не виплатити частку батька загиблого.

В вересні 2015 року вона звернулася до Міністерства оборони України та Президента України з скаргою щодо розподілу коштів на виплату одноразової грошової допомоги передбаченої даним Законом.

В жовтні 2015 року вона отримала відповіді Міністерства оборони України на її скарги від 16.09.2015 та 22.09.2015 з яких їй стало відомо, що одноразова грошова допомога між членами сім'ї та батьками загиблого солдата ОСОБА_2 була розподілена комісією з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовців, згідно з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 24.03.2015 № 11. Відповідно до протоколу № 11 від 24.03.2015 комісією було прийнято рішення виплати матері, дочці та сину загиблого 29.08.2014 солдата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 500 кратного прожиткового мінімуму в сумі 609000 грн. в рівних долях кожному з чим вона не згодна.

Представник відповідача Міністерства оборони України 04.10.2016 надав заперечення на адміністративний позов, в якому прохав в задоволенні позову відмовити, посилаючись на відсутність підстав для його задоволення.

Представник відповідача Саксаганського районного військового комісаріату вважає себе неналежним відповідачем, оскільки виконує обв'язки лише з підготовки документів і не вирішує питання щодо розподілу виплат.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважає необхідним відмовити в задоволенні позову про зобов'язання вчинити певні дії з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (а.с. 10). Позивач як мати загиблого має право на одноразову грошову допомогу в разі загибелі військовослужбовця. В грудні 2014 року нею був поданий необхідний пакет документів для отримання даної допомоги. Разом з іншими документами нею було додано заяву ОСОБА_3 , якою останній відмовився від своєї частки одноразової грошової допомоги, призначеної в зв'язку з загибеллю 28-29 серпня 2014 року сина ОСОБА_2 на користь матері загиблого ОСОБА_1 (а.с. 9). Зі слів позивача кошти вона отримала в квітні 2015 року. З отриманої суми зрозуміла, що частину коштів, яка повинна була б належати батькові померлого, розподілили в рівних частинах між нею, донькою та сином загиблого на підставі рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України від 24.03.2015 № 11 (а.с. 5).

На звернення позивача до Президента України та інших установ, остання отримала відповіді, що отримала відповіді, що кошти були розподілені вірно (а.с. 6, 7, 8).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців», встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 названого Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, позивач ОСОБА_1 , як мати загиблого має право на отримання своєї частки від одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців», одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від отримання одноразової грошової допомоги її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Відповідно до ч. 9 ст. 16-3 названого Закону, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок №975).

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Таким чином, законодавство України не передбачає випадків виплати допомоги у разі відмови якоїсь з осіб, що належить до одержувачів допомоги, на користь якоїсь однієї особи.

В силу характеру права, яке є соціально-майновим та не може бути передане на користь конкретно визначеної особи, оскільки реалізується за рахунок коштів державного бюджету, яке не є особистим майновим правом та не може бути передане або відчужене на користь іншої конкретно визначеної особи, суд приходить до висновку, що рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України № 11 від 24.03.2015 є правомірним та вчинене відповідно до вимог діючого законодавства.

За таких обставин, виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги не доведеність представником позивача протиправності бездіяльності відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 186 КАС України, Законом України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців», Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Хомініч С.В.

Повний текст постанови складено 08.11.2016.