Ухвала від 08.11.2016 по справі 813/3448/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

08 листопада 2016 року № 813/3448/16

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретар судового засідання Присташ І.М.,

представника позивача Угніч І.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про стягнення завданої матеріальної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про стягнення завданої державі матеріальної шкоди в сумі 5749,78 грн. Одночасно просить поновити строк звернення до адміністративного суду. В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач був притягнутий до матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну державі та був звільнений з військової служби. Таким чином у разі якщо до прийняття рішення про стягнення матеріальної шкоди, винну в її заподіянні особу було звільнено в запас чи у відставку або така особа вибула з військової частини, командир військової частини у порядку, встановленому чинним законодавством, подає позов до суду на суму заподіяної цією особою шкоди. Зазначено, що строк звернення до суду з позовом пропущено з поважних причин, у зв'язку з тим, що війська частина брала участь у проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

В судовому засіданні з ініціативи суду поставлено на обговорення питання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з поважних причин, оскільки Військова частина - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) брала участь у проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Відповідно до частини 1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Тобто, чинне законодавство обмежує право особи на звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів певним строком. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Стаття 99 Кодексу адміністративного судочинства України поділяє строки звернення з адміністративним позовом на загальний і спеціальні. Загальний строк встановлено частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України , відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом із тим, адміністративний позов про стягнення з ОСОБА_1 матеріальної шкоди в сумі 5749,78 грн. завданої державі, що підтверджується наказом №524 від 17.10.2001 року, до суду подано лише 11.10.2016 року, тобто з істотним перевищенням вищезазначеного строку.

Позивач погоджується з тим, що ним пропущено строк на звернення до адміністративного суду із цим позовом, однак у позовній заяві наводить підстави для визнання причин його пропуску поважними.

Надаючи оцінку таким підставам, суд зазначає наступне.

Згідно з імперативною нормою частини 1 статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

В позовній заяві позивач обгрунтовує поважність пропущення строку звернення до суду тим, що Військова частина - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) брала участь у проведенні Антитерористочної операції на території Донецької та Луганської області.

Водночас, позивач не навів жодних обставин, які б перешкоджали йому звернутися до суду, і могли б бути поважними причинами для поновлення строку. Вказані у позовній заяві причини не можуть бути визнані судом поважними, оскільки не перешкоджали зверненню позивача до суду.

Водночас суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами процесуальних дій, що підтверджується належними доказами.

Позовна заява відповідно до частини 2 статті 100 КАС України може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

З урахуванням наведених вище обставин, та того, що відсутні будь-які докази поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє позивача права повторно звернутись до суду.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

позовну заяву Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) до ОСОБА_1 про стягнення завданої матеріальної шкоди - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сакалош В.М.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 08 листопада 2016 року.