Постанова від 07.11.2016 по справі 203/4336/16-а

Справа № 203/4336/16-а

2-а/0203/144/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.2016 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

Головуючого-судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Булеці А.В.

за участю представника відповідача - Крупій В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилалась на те, що в 2004 році вийшла на пенсію державного службовця та відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» їй було призначено пенсію в розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року було проведено підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. На час проведення підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, відповідно до постанови Правління пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, надавалась довідка встановленого зразку. 29.08.2016 року для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року нею до відповідача було подано заяву про надання зазначеної довідки. Але, листом відповідача від 01.09.2016 року у видачі довідки їй було відмовлено. Вважаючи таку відмову відповідача у видачі довідки незаконною та такою, що порушує її конституційні права, позивачка просила суд визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську щодо не видачі довідки встановленого зразку для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, а також зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, станом на 01.12.2015 року.

В наданій заяві позивачка просила провести розгляд справи без її участі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та в наданих поясненнях та письмових запереченнях просив залишити позов без задоволення.

Перевіривши викладені в позовній заяви доводи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідив-ши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачка працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська, правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську, в 2004 році вийшла на пенсію державного службовця, перебуває на обліку в зазначеному вище управлінні та з 2004 року по теперішній час отримує пенсію державного службовця, що призначена їй відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ.

29.08.2016 року позивачка з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» звернулась до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії не працюючим державним службовцям.

Листом відповідача від 01.09.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі довідки з посиланням на те, що в зв'язку зі прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ, не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ, що діяв на час призначення пенсії державного службовця ОСОБА_2, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок обчислення заробітної плати для пенсії державного службовця на момент призначення пенсії позивачу визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Зокрема, згідно з п.4 Постанови №865, в редакції на час призначення пенсії позивачці, визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначається виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами. Пунктом 5 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідки виданої державним органом за останнім місцем роботи.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.12.2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 було виключено на підставі поста-нови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013.

Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі ОСОБА_2 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України №865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді та навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Крім того, уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати які включаються до вказаної довідки.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що чинним законодавством чітко встановлено право позивачки на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

А підстави для проведення перерахунку пенсії позивачці регулюються ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ, який діяв на момент виникнення у позивачці права на пенсію та її призначення останній.

В зв'язку з цим, суд вважає протиправною відмову відповідача у видачі позивачці довідки з посиланням на те, що в зв'язку зі прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XIІ та не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, оскільки відповідачем не доведено правомірності дій щодо невидачі позивачці довідки про заробітну плату, суд приходить до висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Відповідно до ст.94 КАС України слід стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122,128,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську щодо не видачі ОСОБА_2 довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01 грудня 2015 року, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, з визначенням заробітної плати з урахуванням підвищення посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.Ю.Казак