79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
17.04.07 Справа№ 5/351-28/65А
16 год 20 хв
За позовом: Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова, м. Львів
до відповідача 1: Приватного підприємства «Фінкомінвест», м. Львів
до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Оілмаш», м. Київ
про визнання недійсним господарського зобов»язання
Суддя Морозюк А.Я.
Секретар судового засідання
Онишко І.Р.
м. Львів, вул. Личаківська,128,
Зал судового засідання № 302.
Представники сторін:
Від позивача: Буряк О.П. -заступник начальника ДПІ у Залізничному районі м. Львова; Шиба Л.П. - начальник юридичного відділу
Від відповідача 1: Івасько С.М. - представник
Від відповідача 2: не з»явився
Позов заявлено Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м. Львова до Приватного підприємства «Фінкомінвест» та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оілмаш» про визнання недійсним господарського зобов»язання, яке виникло між ПП «Фінкомінвест» та ТзОВ «Оілмаш» на підставі договору № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року, та про застосування передбачених ст. 208 Господарського кодексу України наслідків за наявності умислу в відповідача 2, а саме: зобов»язати ТзОВ «Оілмаш» повернути ПП «Фінкомінвест» все одержане ним в результаті виконання господарського зобов»язання, а з ПП «Фінкомінвест» стягнути 3 456 684,18 грн. в доход держави.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили його задоволити з підстав, наведених у позовній заяві. Зокрема зазначили, що спірне господарське зобов»язання, яке виникло між ПП «Фінкомінвест» та ТзОВ «Оілмаш» на підставі договору № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року повинно бути визнано недійсним з підстав того, що згідно Акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Оілмаш» від 29.06.2006 року, підприємство не подавало до податкового органу декларації з податку на додану вартість протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, а саме з травня 2005 року. Таким чином, оспорюване господарське зобов»язання підлягає визнанню недійсним, оскільки очевидною є наявність умислу відповідача 2 щодо несплати належних сум податків.
Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав, наведених в письмовому запереченні на позовну заяву від 16.04.2007 року. Зокрема, відповідач 1 зазначає, що саме по собі визнання в судовому порядку недійсними установчих документів ТзОВ «Оілмаш» та свідоцтва платника ПДВ не є підставою для визнання спірного договору таким, що укладений з метою суперечною інтересам держави та суспільства. На момент видачі визначених позивачем податкових накладних ТзОВ «Оілмаш» перебувало в ЄДРПОУ, мало свідоцтво платника ПДВ та було наділене всіма правоздатними ознаками такого платника податку. Щодо вимоги позивача щодо застосування судом наслідків, передбачених ст. 208 ГК України, то в силу ст. 250 ГК України строк застосування таких санкцій сплив.
Відповідач 2 вимоги ухвал суду не виконав, письмових пояснень по суті заявлених позовних вимог суду не надав, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (Акт перевірки, свідоцтво про державну реєстрацію, довідки з ЄДРПОУ, податкові накладні, Акти про анулювання свідоцтва реєстрації платника ПДВ, довідки та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
Відповідно до п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV, справу розглянуто в порядку, встановленому цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 1, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м. Львова була проведена планова виїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ПП "Фінкомінвест" за період з 01.07.2002 року по 30.06.2005 року, про що складений Акт перевірки від 14.11.05 року № 621/23-0/20786095, в результаті перевірки встановлено наявність правовідносин з ТзОВ «Оілмаш».
Між вищенаведеними підприємствами укладено Договір № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року, згідно якого ТзОВ «Оілмаш» зобов»язувався продати, а ПП "Фінкомінвест" належним чином прийняти та оплатити промислові та продовольчі товари в кількості та асортименті, згідно товарних накладних, підписаних та завірених сторонами.
Відповідно до укладеного договору, згідно податкових накладних від 02.05.2005 року № 02050006, від 10.05.2005 року № 10050021, від 25.05.2005 року № 25050008, від 05.05.2005 року № 05050018, від 02.05.2005 року № 02050006, від 01.06.2005 року № 01060017, від 01.06.2005 року № 01060020, від 01.06.2005 року № 01060015, від 01.06.2005 року № 01060012, виписаних ТзОВ «Оілмаш», продано відповідачем 2 відповідачу 1 товару на загальну суму 3 456 684,18 грн, в тому числі ПДВ 576 114,03 грн.
Як вбачається з інформаційної довідки від 12.02.2006 року № 2228/7/23-1016 ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, ТзОВ «Оілмаш» (код ЄДРПОУ 32588216) з травня 2005 року не звітує, анульовано свідоцтво платника ПДВ 29.06.2006 року.
Відповідно до довідки Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві від 03.03.2007 року № 12-1-7/416, ТзОВ «Оілмаш» (код ЄДРПОУ 32588216) перебуває в ЄДРПОУ.
При прийнятті постанови суд виходив з наступного.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі статтею 207 Господарського кодексу України, господарське зобов»язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб»єктності), може на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Згідно ч. 1 ст. 208 ГК України, якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.
Господарське зобов'язання, яке виникло між ПП «Фінкомінвест» та ТзОВ «Оілмаш» на підставі договору № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року на загальну суму 3 456 684,18 грн., спрямоване на приховування від оподаткування доходів відповідачем 2 (ТзОВ «Оілмаш»).
Зокрема, після здійснення фінансово-господарських операцій та поставки товару у Товариства з обмеженою відповідальністю « Оілмаш» виникли податкові зобов'язання з ПДВ, які останній згідно з ст.3, ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР повинен був відобразити у деклараціях по податку на додану вартість та сплатити відповідну суму податку у встановлений Законом термін до державного бюджету України.
Однак, за період здійснення поставки товару та виписування податкових накладних відповідач 2 (ТзОВ «Оілмаш») не подавав звітність по ПДВ до податкового органу, тобто не декларував податкових зобов'язань, на які виписував податкові накладні, що підтверджує його намір на приховування від оподаткування доходів. Наведене підтверджується інформаційною довідкою від 12.02.2006 року № 2228/7/23-1016 ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, згідно якої, ТзОВ «Оілмаш» (код ЄДРПОУ 32588216) з травня 2005 року не звітує до податкового органу.
Таким чином, вищенаведені обставини підтверджують наявність наміру у відповідача 2 (ТзОВ «Оілмаш») на приховування від оподаткування доходів, тому господарське зобов'язання, яке виникло між ПП «Фінкомінвест» та ТзОВ «Оілмаш» на підставі договору № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року на загальну суму 3 456 684,18 грн. згідно податкових накладних, виписаних ТзОВ «Оілмаш» від 02.05.2005 року № 02050006, від 10.05.2005 року № 10050021, від 25.05.2005 року № 25050008, від 05.05.2005 року № 05050018, від 02.05.2005 року № 02050006, від 01.06.2005 року № 01060017, від 01.06.2005 року № 01060020, від 01.06.2005 року № 01060015, від 01.06.2005 року № 01060012 на загальну суму 3 456 684,18 грн, в тому числі ПДВ 576 114,03 грн. є таким, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства за наявності наміру у однієї із сторін -відповідача 2 (ТзОВ « Оілмаш»).
Водночас слід зазначити, що положення ст. ст. 207 та 208 ГК України слід застосовувати з урахуванням того, що правочин, який вчинено з метою, завідомо суперечною інтересам держави і суспільства, водночас суперечить моральним засадам суспільства, а тому згідно з ч. 1 ст. 203, ч. 2 ст. 215 ЦК України є нікчемним, і визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Тому у разі задоволення позову висновок суду про нікчемність правочину має міститись у мотивувальній, а не в резолютивній частині судового рішення (відповідає викладеному у Постанові Верховного суду України від 26 вересня 2006 року у справі за позовом ДПІ у м.Судаку про визнання недійсним договору та стягнення 109930936,68 грн).
Таким чином, у зв'язку із нікчемністю вищеописаного правочину за договором № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року, визнання такого правочину недійсним судом не вимагається, як і відображення висновку про це в резолютивній частині судового рішення.
Щодо вимоги позивача про застосування передбачених ст. 208 Господарського кодексу України наслідків при наявності наміру в однієї сторони, суд зазначає наступне.
Санкції застосовуються за вчинення правочину з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства. Разом з тим за змістом ч. 1 ст. 208 ГК застосування цих санкцій можливе лише в разі виконання правочину хоча б однією стороною.
Частиною 1 ст. 208 ГК передбачено застосування санкцій лише судом. Це правило відповідає нормі ст. 41 Конституції, згідно з якою конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Оскільки санкції, передбачені цією частиною, є конфіскаційними, стягуються за рішенням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності, то такі санкції не є цивільно-правовими, а є адміністративно-господарськими, як такі, що відповідають визначенню ч. 1 ст. 238 ГК. Тому такі санкції можуть застосовуватись лише протягом строків, встановлених ст. 250 ГК (відповідає викладеному у Постанові Верховного суду України від 26 вересня 2006 року у справі за позовом ДПІ у м.Судаку про визнання недійсним договору та стягнення 109930936,68 грн).
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Виконання договору № ДГ-00144/1к від 14.04.2005 року, укладеного між ПП «Фінкомінвест» та ТзОВ «Оілмаш» відбулося згідно податкових накладних, виписаних ТзОВ «Оілмаш» в період з 02.05.2005 року по 01.06.2005 року. Позов подано позивачем до суду 08.02.2007 року. Таким чином, строки застосування адміністративно-господарських санкцій, визначені ст. 250 Господарського кодексу України сплили, тому в суду немає підстав для застосування таких санкцій.
Суд ухвалив відхилити клопотання позивача про забезпечення позову у вигляді накладення арешту на активи відповідачів, оскільки позивач не представив суду докази в підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди прав, свободам та інтересам позивача, неможливості чи ускладнення захисту їх без вжиття заходів забезпечення позову.
Виходячи із вищенаведеного, керуючись ст.ст.17, 48, 60, 69-71, 86, 158, 160, 162, 163, 167, п.6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), господарський суд -
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя