Ухвала від 02.11.2016 по справі 465/5893/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2016 р. м. Київ К/800/58044/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України

в складі: Стародуб О.П. (доповідач), Пасічник С.С., Швець В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013р. у справі за його позовом до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 01.01.2013р. перерахунок пенсії, виходячи із стажу роботи на державній службі 14 років 00 місяців 11 днів та виходячи з розрахунку 84% від заробітної плати головного спеціаліста управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради в розмірі 2678,47 грн згідно довідки про заробітну плату №2302-вих-181 від 17.01.2013р.

Постановою Франківського районного суду м. Львова від 28.08.2013р. позовні вимоги задоволено частково.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2013р. відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та довідки №2302-вих-181 від 17.01.2013р. про заробітну плату.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013р. рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

З таким рішенням апеляційного суду не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати ухвалене судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та касаційну скаргу, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, чинного на час виникнення спірних правовідносин, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

В ході розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова та з 06.05.2004р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с. 5)

Згідно довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2302/1029 від 25.03.2008р. заробітна плата позивача для обчислення пенсії становить 2191,68 грн. (а.с. 15)

Згідно довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2302-вих-181 від 17.01.2013р. заробітна плата позивача для обчислення пенсії становить 2678,47 грн. (а.с. 8)

26.01.2013р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2302-вих-181 від 17.01.2013р. (а.с. 6)

Листом від 14.02.2013р. відповідачем повідомлено позивачу про те, що останній перерахунок його пенсії здійснений 01.02.2008р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008р. №34, з урахуванням стажу роботи на державній службі 14 років 00 місяців 11 днів та заробітної плати 2191,68 грн, а також повідомлено про те, що зміна мінімальних посадових окладів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачає перерахунку пенсії, а тому немає підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №2302-вих-181 від 17.01.2013р. (а.с. 5)

Апеляційним судом, крім того, встановлено, що перерахунок пенсії позивачу здійснений відповідачем з 01.01.2006р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 з урахуванням довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 06.05.2006р. №12-1318, з 01.05.2007р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №700, з урахуванням довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 25.06.2007р. №2302-1815, а останній перерахунок пенсії здійснено з 01.02.2008р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008р. №34, з урахуванням довідки управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 25.03.2008р. №2302-1029.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. №865, а покликання відповідача на те, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачає перерахунку пенсійних витрат, а також на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2008р. №34 була останньою урядовою постановою, яка передбачала підвищення заробітної плати державних службовців, є необґрунтованими та безпідставними.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що зміна посадових окладів у зв'язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачає перерахунку пенсійних виплат для державних службовців, оскільки відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, апеляційний суд виходив з того, що станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії інших постанов про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям Кабінетом Міністрів України, окрім постанови від 06.02.2008р. № 34, не приймалось.

З такими висновками апеляційного суду колегія суддів не погоджується з наступних підстав.

Так, відповідно до частини 1 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, чинного на час виникнення спірних правовідносин, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Розміри посадових окладів та інших складових заробітної плати посадових осіб місцевого самоврядування передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009р. №482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» установлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів. що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.

Розмір мінімальної заробітної плати встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» станом на 01.01.2013р. становив 1147 грн і саме такий розмір посадового окладу відображено у виданій позивачу довідці від 17.01.2013р., на яку позивач посилається як на підставу для перерахунку раніше призначеної пенсії.

За таких обставин, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючих державних службовців відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009р. №482, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі законного і обґрунтованого рішення суду першої інстанції, яке скасовано помилково.

Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 226, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2013р. у даній справі скасувати, а постанову Франківського районного суду м. Львова від 28.08.2013р. залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.

Судді: О.П. Стародуб

С.С. Пасічник

В.В. Швець