02 листопада 2016 року м. Київ К/800/24292/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
в складі: Стародуб О.П. (доповідач), Пасічник С.С., Швець В.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Чернівецької обласної митниці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної митної служби України, Чернівецької обласної митниці про поновлення на публічній службі,-
У лютому 2012 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Державної митної служби України №107-к від 25.01.2012р. в частині припинення її перебування на державній службі в митних органах, поновлення на посаді інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької обласної митниці з 26.01.2012р. та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.11.2012р., яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013р., позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної митної служби України №107-к від 25.01.2012р. в частині припинення з 26.01.2012р. перебування позивача на державній службі в митних органах.
Поновлено позивача на посаді інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької обласної митниці з 26.01.2012р.
Стягнуто з Чернівецької обласної митниці на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 26.01.2012р. по день поновлення на посаді.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодилася Чернівецька обласна митниця, подала касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати ухвалені судами рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та касаційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 30 Закону України «Про державну службу» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі, зокрема, відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону.
Згідно частини 2 статті 410 Митного кодексу України у митній службі України діє Дисциплінарний статут, який затверджується законом.
В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач проходила службу в митних органах України на посаді інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької обласної митниці.
Наказом Державної митної служби України №107-к від 25.01.2012р. припинено перебування позивача на державній службі в митних органах за порушення Присяги державного службовця, відповідно до пункту 6 частини 1 статті 30 Закону України «Про державну службу» (а.с. 46-50, том 1).
Підставою для прийняття зазначеного наказу стала доповідна записка за результатами службової перевірки від 25.01.2012р. (а.с 52-90, том 1).
Так, в ході службової перевірки встановлено 1965 випадків пропуску на митну територію України вантажних та вантажно-пасажирських транспортних засобів (мікроавтобусів) по окремій смузі руху «Зелений коридор» в напрямку «в'їзд», в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне-Сірет» митного поста «Вадул-Сірет», що є порушенням вимог п. 1.4 Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, затвердженої наказом Держприкордонслужби України та Держмитслужби України від 11.06.2008р. №505/642, пп. 3.1 п. 3 Технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, їх особистих речей, транспортних засобів та товарів у пункті пропуску для міжнародного автомобільного сполучення «Порубне-Сірет», затвердженої наказом Чернівецького прикордонного загону та Чернівецької обласної митниці від 11.09.2009р. №1150/75, зареєстрованого в Головному управлінні юстиції у Чернівецькій області 28.10.2009р. за №103/2163.
Пропуск вантажних та вантажно-пасажирських мікроавтобусів по окремій смузі руху «Зелений коридор» створив умови для ухилення від оподаткування при ввезені в Україну товарів та сприяв незаконному звільненню від сплати єдиного збору, справляння якого передбачено вимогами Закону України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України» та Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2002р. №1569, що призвело до ненадходження до Державного бюджету України коштів у сумі 24078,44 грн.
Вказані порушення стали можливими внаслідок несумлінного виконання службових обов'язків з боку окремих посадових осіб Чернівецької обласної митниці, в тому числі позивача, які здійснювали пропуск транспортних засобів через митний кордон України у МАПП «Порубне-Сірет».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що невиконання або неналежне виконання посадовою особою митної служби своїх службових обов'язків кваліфікується як дисциплінарне правопорушення, а не як порушення Присяги державного службовця, доказів порушення позивачем Присяги державного службовця не надано, а тому його звільнення із займаної посади на підставі пункту 6 частини 1 статті 30 Закону України «Про державну службу» відбулося з порушенням закону.
Крім того, суди виходили з того, що в період з 26.01.2012р. по 02.02.2012р. згідно листка непрацездатності позивач перебувала на амбулаторному лікуванні (а.с. 28, том 1).
З такими висновками судів колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи факт порушення позивачем Присяги державного службовця свого підтвердження не знайшов, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.
Крім того, відповідно до положень статті 569 Митного кодексу України правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України «Про державну службу».
Припинення державної служби на підставі пункту 6 частини 1 статті 30 Закону України «Про державну службу» (порушення присяги) є крайнім заходом відповідальності державного службовця, який виходить за межі дисциплінарної відповідальності, а тому, якщо підставою для припинення державної служби є порушення посадовою особою митної служби службової дисципліни, неможливість застосування за таке порушення до посадової особи заходів дисциплінарного впливу аж до звільнення з митного органу, повинно бути мотивовано.
Статтею 21 Дисциплінарного статуту митної служби України (далі - Статут) встановлено, що порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння (дія чи бездіяльність) посадової особи митної служби, тобто невиконання урочистого зобов'язання посадових осіб митної служби, зокрема невиконання або неналежне виконання нею своїх службових обов'язків, перевищення повноважень, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в митних органах, або вчинення інших дій які дискредитують не тільки посадову особу митної служби, а й митну службу України.
Згідно пункту 1 статті 22 Статуту до діянь, які є порушеннями службової дисципліни, зокрема, належать порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів України з питань митної справи, державної служби, а також наказів та розпоряджень безпосередніх та/або прямих керівників.
Застосування заходів дисциплінарного впливу до посадових осіб митної служби України чітко урегульовано розділом 4 Статуту, який визначає види дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування, що має наслідком забезпечення належного захисту законних прав та інтересів працівників при вирішенні питань їх дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до підпункту 1 пункту 28 Статуту звільнення посадової особи митної служби може мати місце в разі порушення посадовою особою митної служби вимог законів та інших нормативно-правових актів України з питань митної справи, що призвело до заподіяння матеріальних збитків державі, територіальній громаді, юридичним чи фізичним особам.
Закон України «Про Дисциплінарний статут митної служби України» є спеціальним нормативним актом щодо врегулювання правовідносин, пов'язаних із застосування заохочень та дисциплінарних стягнень для посадових осіб митної служби, у тому числі їх звільнення.
Невиконання або неналежне виконання посадовою особою митної служби своїх службових обов'язків відповідно до статті 21 Закону України «Про Дисциплінарний статут митної служби України» є порушенням службової дисципліни, відповідальність за що передбачена саме цим Законом.
Припинення державної служби за порушення Присяги може застосовуватися тільки у крайніх випадках, коли дисциплінарний проступок містить ознаки саме такого порушення і заходи дисциплінарного стягнення є недостатніми чи попереднє їх вжиття не дало бажаного результату.
Подібна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 21.05.2013р. (№21-403а12), від 04.06.2013р. (№21-167а13), від 17.09.2013р. (№21-231а13), від 03.12.2013р. (№379а13) та від 28.04.2015р. (№21-163а15).
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судами правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 210, 220, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Касаційну скаргу Чернівецької обласної митниці відхилити, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013р. у даній справі - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: О.П. Стародуб
С.С. Пасічник
В.В. Швець