Ухвала від 02.11.2016 по справі 405/5674/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року м. Київ К/800/12513/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Єрьоміна А.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 2 березня 2016 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ), Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (далі - УМВС), у якому просив:

визнати неправомірними дії УМВС щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність;

зобов'язати ГУ ПФУ внести зміни до грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2008 року з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 15% посадового окладу та провести перерахунок призначеної пенсії, а також її виплату відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (далі - Постанова № 1294), з 1 січня 2008 року із врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив про те, що відповідно до згаданої вище Постанови № 1294 з 1 січня 2008 року особи середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять, зокрема, оперативно-розшукову діяльність, мали право на отримання надбавки до свого посадового окладу. Ця надбавка, як стверджує позивач, мала б бути включена до його грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії. Проте, УМВС своєчасно не повідомило ГУ ПФУ про збільшення грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач перед виходом на пенсію, а ГУ ПФУ, своєю чергою, не здійснило перерахунку призначеної йому пенсії з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність. Дізнавшись у червні 2015 року про порушення свого права на перерахунок пенсії з 1 січня 2008 року позивач звернувся до ГУ ПФУ щодо необхідності проведення такого перерахунку. Оскільки відповідач заперечив наявність для цього правових підстав, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Постановою від 2 березня 2016 року Ленінський районний суд м. Кіровограда відмовив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 13 квітня 2016 року скасував постанову Ленінського районного суду міста Кіровограда від 2 березня 2016 року в частині відмовлених позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії за період з 1 січня 2008 року по 4 лютого 2015 року, залишивши в цій частині позовні вимоги без розгляду.

В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 2 березня 2016 року залишив без змін.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та постановити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідачі у свої письмових запереченнях на касаційну скаргу зазначили про те, що постанова суду апеляційної інстанції є законною і обґрунтованою, відповідно немає підстав для задоволення касаційної скарги.

Касаційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач з 29 жовтня 1973 року по 23 лютого 1998 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, що підтверджується архівною довідкою УМВС від 25 червня 2015 року № 3/342.

Відповідно до наказу начальника УМВС від 24 лютого 1998 року № 52 о/с полковника міліції ОСОБА_1 з 23 лютого 1998 року звільнено з посади начальника Маловисківського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області за п. 65 «А» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (за віком).

Вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчислені становить 26 років 4 місяці 15 днів. Після звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ.

Як встановлено у справі, на день звільнення позивача зі служби його грошове забезпечення для призначення пенсії становило 270,30 грн., сюди входить: посадовий оклад 110,00 грн., оклад за званням 78,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу і окладу за звання) 65,80 грн., надбавка за таємність (15% від посадового окладу і окладу за звання) 16,50 грн., надбавка за особливі умови служби (50% від посадового окладу і окладу за звання) 122,50 грн.

Відповідно до Постанови № 1294 з 1 січня 2008 року було підвищено посадові оклади та введено для працівників органів внутрішніх справ нові надбавки, зокрема передбачено виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби та надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність. У зв'язку з цим в 2008 році органи Пенсійного фонду України здійснили перерахунок пенсій, які вже було призначено особам, звільненим з органів внутрішніх справ.

У червні 2015 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з приводу перерахунку з 1 січня 2008 року його пенсії з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність, яку передбачено Постановою № 1294.

Листом від 3 червня 2015 року за № 573/03-19 ГУ ПФУ повідомило позивача, що підстав для такого перерахунку немає, оскільки станом на 1 січня 2008 року за посадою, з якої його було звільнено (начальник Маловисківського РВУ МВС України в Кіровоградській області) не було передбачено і, відповідно, не виплачувалась надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність. Зазначену обставину було встановлено за результатами проведеної перевірки щодо обґрунтованості видачі довідок для перерахунку пенсії з урахуванням зазначеної надбавки.

Поряд з тим, як повідомило ГУ ПФУ, протягом вересня - листопада 2012 року та лютого 2013 року було проведено перевірки щодо достовірності уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для проведення перерахунку пенсій відповідно до вимог Постанови № 1294 станом на 1 квітня 2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За результатами перевірки складено відповідні акти від 15 листопада 2012 року, від 7 лютого 2013 року акти та від 19 лютого 2013 року, а також списки посад, за якими співробітникам фактично була проведена виплата надбавки у січні 2008 року. У підсумку, усім особам, які обіймали посади, за якими з січня 2008 року здійснено виплату надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади, пенсію було перераховано з урахуванням уточнюючих довідок УМВС.

Позивач, довідавшись, що розмір його грошового забезпечення, який враховується для призначення пенсії, з часу призначення цієї пенсії не змінився, тобто перерахунку пенсії з урахуванням надбавки, передбаченої Постановою № 1294, не було здійснено, звернувся з цим позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що проведення перерахунку пенсії з урахуванням підвищень до посадового окладу можливе у лише в разі, якщо такі виплати були встановлені та фактично виплачувались за посадою, з якої особа звільнилась на пенсію. Оскільки посада, з якої позивач звільнився на пенсію, відсутня у списках посад, по яким фактично проведена виплата надбавки, яку передбачено Постановою № 1294, підстав для задоволення позовних вимог немає.

Суд апеляційної інстанції погодився з такими висновками суду першої інстанції, але поряд з тим звернув увагу на строк звернення до адміністративного суду з цим позовом. Зважаючи на те, що пенсійні виплати позивач отримував щомісяця, йому мало б бути відомо про порушення своїх прав внаслідок непроведення перерахунку пенсії з січня 2008 року. Втім з позовом про їх захист позивач звернувся тільки в серпні 2015 року. За встановлених обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав вважати, що строк звернення до суду з цим позовом було пропущено з поважних причин, відтак на підставі статей 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України залишив без розгляду позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та зобов'язання відповідачів вчинити певні дії за період з 1 січня 2008 року по 4 лютого 2015 року. Стосовно ж решти позовних вимог, то в цій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.

Відповідно до статті 23-1 Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII «Про міліцію» (чинного станом на дату виникнення спірних відносин) здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно частини третьої статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних відносин) при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З метою сприяння упорядкуванню та впровадженню єдиних норм і стандартів грошового забезпечення, підвищенню стимулюючої ролі посадового окладу в системі грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1294, якою з 1 січня 2008 року встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового в начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.

Пунктом 1 цієї Постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 9 Постанови №1294 видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У пункту 6 Порядку № 45 зазначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

На підставі наведених вище положень законодавства колегія суддів дійшла висновку, що необхідною умовою для проведення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для цих категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, є факт виплати такого грошового забезпечення (у більшому розмірі) або додаткового грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої особа була звільнена на пенсію.

Як встановлено у цій справі, в списку посад, яким з січня 2008 року було призначено та фактично проведено виплату надбавки відповідно до Постанови № 1294, відсутня посада (відповідна посада), з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію. За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням підвищень до посадового окладу відповідно до Постанови № 1294.

Беручи до уваги наведені вище обставини обґрунтованим є також і висновок суду апеляційної інстанції про залишення частини позовних вимог без розгляду зважаючи на те, що позивач звернувся за захистом свого права з пропуском строку, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України),

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у цій справі - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді А.В. Єрьомін

О.В. Калашнікова