Окрема думка від 01.11.2016 по справі 331/5220/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМАДУМКА

01 листопада 2016 року Справа № 331/5220/16-а(2-а/331/143/2016)

Судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Кругового О.О. у справі №331/5220/16-а (провадження №2-а/331/143/2016) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

27.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районi м.Запорiжжя провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.07.2016 №5055/05 без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити з 01.12.2015 року пенсію, та здійснювати в подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що з 01.12.2015р. у нього, як у особи, що отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу", виникло право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, позивач просив суд задовольнити позов.

Постановою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з усіма додатковими виплатами. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 13.07.2016 року №5055/05 без обмежень максимального розміру пенсії, виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2015 року пенсію та здійснювати у подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що чинне законодавство не містить такої підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Вважаю зазначену постанову суду першої інстанції такою, що прийнята із порушенням вимог норм матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя з 24.04.2009 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".

У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, долучивши до заяви довідку №5505/05 від 13.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорiзькiй області.

Листом №129/С-9 від 19.07.2016 року управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Відмова обґрунтована тим, що з 01.04.2015 року набув чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення". Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлено, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсії зазначеній категорії осіб не призначаються та не перераховуються. За ст.90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсійне забезпечення державних службовців провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 надано право за дотриманням вищезазначених пунктами умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ "Про державну службу". Норму ст.37-1 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ "Про державну службу" виключено, а тому для перерахунку відсутні законні підстави.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки обсяг прав позивача не може бути звужений у зв'язку із внесенням змін у Закон. Оскільки редакція ст.37 Закону (зі змінами) значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, пенсія яким була призначена раніше, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Однак, з такою позицією суду першої інстанції неможливо погодитись з огляду на наступне.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Одночасно, пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На момент звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначені.

Між тим, пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії (з 01.12.2015р.), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було, відтак у відповідача були відсутні законні підстави для проведення перерахунку на підставі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу»

Крім того, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, на час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок, а діюча норма закону не передбачає підстав для перерахунку пенсій державним службовця на підставі підвищення заробітної плати окремих категорій державних службовців.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність, а тому висновок суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням посадових окладів працівникам прокуратури, не ґрунтується на нормах діючого закону, чим порушено принцип законності, закріплений статтею 9 КАС України.

Крім того, вважаю за необхідне зазначити й про те, що в даному випадку не має місця звуження соціально-правових гарантій відповідних категорій осіб, які отримують пенсію державного службовця, з огляду на наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу, жодні соціальні права не є абсолютними, вони можуть бути обмежені у визначеному Законом порядку. Так, у відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За своєю правовою природою право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників за відповідною посадою є разовою формою підвищення грошової винагороди (пенсії) особам, які звільнені зі служби на пенсію. Вона може бути здійснена з метою забезпечення відповідності розміру пенсії особи порівняно із заробітною платою працюючих на відповідних посадах осіб, з метою стимулювання до довгострокового виконання особами професійних обов'язків до виходу на пенсію. В свою чергу, право на перерахунок пенсії не належить до таких соціально-правових гарантій державних службовців, як заробітна плата, спеціальні умови праці, пенсія, оскільки не є основним джерелом матеріального забезпечення та не має постійного характеру, безпосередньо не покриває соціальних ризиків, пов'язаних, зокрема, із хворобою, інвалідністю, старістю та виникає лише після звільнення на пенсію.

У рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Більш того, виключення законодавцем статті, що передбачала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних державних службовців не може бути розцінено як звуження соціально-правових гарантій, порушення принципу передбачуваності Закону, та відповідно не створює обов'язку держави для здійснення перерахунку пенсії без правових на те підстав.

Також, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відтак, з урахуванням того, що станом на час звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» вже діяла в редакції, що не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідних працівників, відсутніми є підстави для застосування норми Закону, яка втратила чинність.

Також, слід звернути увагу на те, що в даному випадку не виникло спору з приводу визнання відсоткового розміру пенсії позивача у відношенні до посадового окладу працюючого на відповідній посаді працівника, який було призначено на час виходу на пенсію, відтак вимоги ОСОБА_1 стосовно зобов'язання відповідача здійснити перерахунок із визначенням 90% відсотків від окладу не підлягають задоволенню в силу приписів ст. 6 КАС України, оскільки не потребують судового захисту.

Відтак, вважаю, що рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідає вимогам Конституції та Законам України, тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.

З огляду на викладені обставини вважаю, що оскаржувана постанова Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05 вересня 2016 року підлягає скасуванню із прийняттям нової постави про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Суддя: О.О. Круговий