18 жовтня 2016 рокусправа № 333/3288/16-а(2-а/333/137/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Щербака А.А. Баранник Н.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14 липня 2016 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
Позивач в позові просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки прокуратури від 15.06.2016 року; та зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок з 01.01.2016 року відповідно до положень ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 80% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури від 15.06.2016 року № 18-477. Посилався на те, що у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів працівникам органів прокуратури, він 15.06.2016 року звернувся до відповідача для перерахунку пенсії, долучивши відповідну довідку, однак в перерахунку пенсії було відмовлено.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14 липня 2016 року задовольнити частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язано перерахувати ОСОБА_1 з 15 червня 2016 року призначену йому пенсію відповідно до положень ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 р., в розмірі 80% місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Запорізької області від 15.06.2016 №18-477 вих.-16, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії, в решті позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що при перерахунку пенсії позивачу, як працівнику прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, що діяла на момент призначення пенсії. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими. Щодо часткового задоволення позовних вимог, зазначив, що позивач звернувся до відповідача 15.06.2016 року, таким чином право перерахунку виникло з моменту звернення до відповідача за перерахунком, а не з 01.01.2016 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем (ОСОБА_1) подано апеляційну скаргу, згідно якої просить змінити оскаржувану постанову суду першої інстанції в частині визначення дати початку перерахунку пенсії, а саме з 01.01.2016 року, та задовольнити позов з 01.01.2016 року. Вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, а саме перерахунок слід здійснити з 01.01.2016 року, а не з 05.06.2016 року, як зазначив суд першої інстанції, оскільки він має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги, просили апеляційну скаргу задовольнити. Надали пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі.
Інші учасники процесу у судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце судового засідання повідомленні належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 01.04.2009 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»; у 2009 році позивачу призначено пенсію у розмірі 80% місячного заробітку. У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів працівникам органів прокуратури, позивач 15.06.2016 року звернувся до відповідача для перерахунку пенсії, долучивши відповідну довідку, однак в перерахунку пенсії було відмовлено.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.
Пунктом п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
У відповідності до зазначених постанов Кабінету Міністрів України у позивача, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.06.2016 року та надав довідку з прокуратури Запорізької області про підвищення заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах з нагляду за додержанням прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року.
Листом від 24.06.2016 року за128/С-9 Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та деяких інших законів, в зв'язку з чим, пенсії, призначені у відповідності до Закону України «Про прокуратуру», не перераховуються.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції суд першої інстанції правильно зазначив, що відповідно до ч.1статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам регулюють частини 13 та 18 статті 50-1 зазначеного Закону (в редакції на час призначення пенсії).
Так, згідно з ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Колегія суддів апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку моєї пенсії, є безпідставними. Так, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру». В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які до 02 березня 2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунки з наступних підстав.
Передбачені п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства. Однак позивачу пенсія вже призначена, а перерахунок пенсії не стосується положень цього закону.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права. Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Слід зазначити, що у частині 1 статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При цьому, згідно з вимогами статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Висновки щодо відсутності зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, узгоджується з постановою Верховного Суду України від 06.10.2015 в адміністративній справі № 21-2432/15, в якій судовою колегією викладено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, а також механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років, яка діяла на момент призначення пенсії (стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ). Аналогічні рішення були прийняті у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 № 21-348а13 та від 17.12.2013, від 01.07.2014 року (справа № 21-244а14), які згідно зі статтею 244-2 КАС України, є обов'язковими для судів.
Так, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії позивача, як працівнику прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії. При цьому, необхідною умовою для перерахунку пенсії є довідка щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії (довідка була надана).
Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що набув чинності Закон України «Про прокуратуру» в новій редакції від 14 жовтня 2014 за № 1697-VII з втратою дії окремих положень Закону України «Про прокуратуру» 1991 року щодо права на призначення та перерахунку пенсій, а з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, у даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" (у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії (березень 2009 року).
Отже, суд першої інстанції зробив правильний висновок про обґрунтованість вимог позивача.
При цьому, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову, оскільки, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 15 червня 2016 року, про що безпосередньо зазначив в позовній заяві (а.с. 2). В силу статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Згідно статті 44 цього ж Закону, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Таким чином, право на здійснення перерахунку пенсії у позивача виникло з моменту звернення до відповідача за перерахунком, а не з 01.01.2016 р.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14 липня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник