Справа № 819/1288/16
02 листопада 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Ходачкевич Н.І. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільської області про внесення змін в актові записи, -
ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільської області, в якій просить зобов'язати відповідача внести зміни в актові записи:
- про народження № НОМЕР_1, складеного 02.07.1953 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_3, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 15, складеного 03.09.1957 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_4 та ОСОБА_3, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька";
- про народження № 284, складеного 06.04.1964 року Тернопільським міським бюро РАЦС на ОСОБА_5, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 1425, складеного 12.11.1983 року Відділом ЗАГС Тернопільського міськвиконкому на ОСОБА_6 та ОСОБА_5, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 1 народилася в Польщі, що вказує на її польське походження, дотримується римо - католицьких обрядів. Крім того, у Польщі народилися мати ОСОБА_1 - ОСОБА_7 (д.п. ОСОБА_8) та її бабця по лінії матері - ОСОБА_8 (д.п. ОСОБА_8). З метою відновлення свого етнічного походження, оскільки позивач 1 за національністю є полькою, позивачі звернулися до відповідача про внесення вищевказаних змін в актові записи про народження № НОМЕР_1 від 02.07.1953 року, № 28 від 06.04.1964 року та про шлюб № 15 від 03.09.1957 року, № 1425 від 12.11.1983 року однак їм було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду.
Позивачі в судове засідання не прибули, однак подали до суду клопотання від 02.11.2016 року, в якій просять розглядати справу у порядку письмового провадження, тобто без їхньої участі.
Відповідач в судове засідання також не прибув, направив до суду клопотання 28.10.2016 року № 2014/09-01-12 про розгляд справи без їхнього представника.
Частинною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі звернулися до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільської області із відповідними заявами про внесення змін в актові записи:
- про народження № НОМЕР_1, складеного 02.07.1953 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_3, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 15, складеного 03.09.1957 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_4 та ОСОБА_3, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька";
- про народження № 284, складеного 06.04.1964 року Тернопільським міським бюро РАЦС на ОСОБА_5, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 1425, складеного 12.11.1983 року Відділом ЗАГС Тернопільського міськвиконкому на ОСОБА_6 та ОСОБА_5, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька".
про народження № 56 від 17.09.1958 року, складеного Козлівською селищною радою Козівського району на ОСОБА_9, а саме змінити національність матері дитини з "українка" на "полька" та про шлюб № 14 від 22.07.1979 року, складеного Козлівською селищною радою Козівського району на ОСОБА_10 та ОСОБА_9, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька".
За результатами розгляду заяв 04.10.2016 року відповідачем було надано роз'яснення № 1135/09-03-07 та № 1136/09-03-07 (а.с.12-12а), в яких відмовлено заявницям у внесенні вищевказаних змін в актові записи про народження № НОМЕР_1 від 02.07.1953 року, № 28 від 06.04.1964 року та про шлюб № 15 від 03.09.1957 року, № 1425 від 12.11.1983 року у зв'язку з тим, що зміна національності чинним законодавством не передбачена, оскільки Указ Президента України від 31 грудня 1991 року "Про порядок зміни громадянами України національності" (24/91) втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 року № 70/99.
Не погодившись з таким висновком позивачі звернулися до суду за захистом своїх прав.
Згідно з пунктом 7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29-32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).
Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).
Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 року № 2494-XII (далі - Закон № 2494-XII) громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно положень статей 1, 3 Закону № 2494-XII Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Дослідивши належні та допустимі докази у справі, судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Розбір Округлий Ярославського району Краківської області Польщі, про що свідчить копія паспорта серії НОМЕР_2, виданого Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області 23 січня 1998 року (а.с.6).
Батьками позивача 1 є ОСОБА_12 та ОСОБА_7, про що свідчить свідоцтво про її народження № НОМЕР_1, складеного 02.07.1953 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області.
У вищевказаному свідоцтві про народження № НОМЕР_1 також вказано місце народження позивача 1: с. Розбір Округлий, Ярославський район, Краківська область, Польща.
Факт про народження ОСОБА_1. на території Польщі також підтверджується належним чином завіреною копією акту про народження, виданого Польською Народною Республікою від 13.11.1978 року (а.с.15-16).
Крім цього, у Польщі народилася мати позивача 1 - ОСОБА_7 (д.п. ОСОБА_8), що підтверджується належним чином завіреною копією скороченого акту АА 2661610 (а.с.17-18), а також бабуся по лінії матері - ОСОБА_8 (д.п. ОСОБА_8), що також підтверджується належним чином завіреною копією акту про смерть АА 2661607 (а.с.20-21).
ОСОБА_1 вихована у традиціях польської культури та віри і продовжує дотримуватися культурних і релігійних традицій, звичаїв поляків.
Відповідно до пункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5) підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи те, що в судовому засіданні здобуто достатньо даних, які підтверджують, що позивач - ОСОБА_1 за національністю є «полька», суд вважає, що позовні вимоги позивачів підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2,6,7,11,72,86,122,160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Тернопільської області внести зміни до актових записів:
- про народження № НОМЕР_1, складеного 02.07.1953 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_3, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 15, складеного 03.09.1957 року Збаразьким рай бюро РАЦС Тернопільської області на ОСОБА_4 та ОСОБА_3, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька";
- про народження № 284, складеного 06.04.1964 року Тернопільським міським бюро РАЦС на ОСОБА_5, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька";
- про шлюб № 1425, складеного 12.11.1983 року Відділом ЗАГС Тернопільського міськвиконкому на ОСОБА_6 та ОСОБА_5, а саме змінити національність нареченої з "українка" на "полька".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.