07.11.2016
Справа № 720/1811/16-а
Провадження:2-а/720/25/16.
(в порядку скороченого провадження)
07 листопада 2016 року м. Новоселиця
Суддя, Новоселицького районного суду Чернівецької області Вівчар Г.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області,
- про визнання неправомірним рішення про проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести повторний перерахунок пенсії, -
встановив:
04 жовтня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Новоселицького районного суду Чернівецької області з вказаним адміністративним позовом в якому зазначила, що з 07.05.2012 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року по справі №720/473/16-а за її позовом до відповідача було визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі щодо відмови здійснити перерахунок пенсії та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 11.08.2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації відпустки, відповідно до довідки № 612/04 від 04.02.2016 року.
На виконання даної постанови відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачки, про що вона отримала відповідь згідно листа №12-111-11 від 23.09.2016 року, з якої стало їй відомо, що перерахунок був проведений виходячи із 60 відсотків заробітної плати на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 11.08.2015 року, хоча згідно діючого на час призначення їй пенсії Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати. Вказані дії відповідача вважає протиправними та такими, що порушують її права.
Просить суд визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області, щодо здійснення перерахунку їй пенсії згідно листа №12-Ш-11 від 23.09.2016 року виходячи із 60 відсотків заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 11.08.2015 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області здійснити з 11.08.2015 року повторний перерахунок та виплату їй пенсії на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року по справі №720/473/16-а виходячи із 80 відсотків суми заробітної плати ОСОБА_2, з якої було сплачено єдиний державний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Ухвалою судді Новоселицького районного суду від 26 жовтня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з доданими документами отримав, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.
Відповідачем подано письмові заперечення проти позову ОСОБА_2 через відсутність правових підстав для перерахунку пенсії. В обґрунтування заперечень представник відповідача посилався на те, що ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, яка визначала розмір відсотків для призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80% втратила чинність на підставі Законів України від 27.03.2014 року №1166-УІІ, й від 28.12.2014 р. №76-VIII. Тобто позивач посилається на норму закону, яка втратила чинність.
На момент виникнення спірних відносин, а саме на дату, з якої постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду по справі №720/473/16-а від 13.07.2016 року, зобов'язано управління провести перерахунок (з 11.08.2015 року), відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», беручи до уваги зміни, які внесені чинним законодавством, - пенсія державним службовцям з 01.01.2015 року призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Просить в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.
При розгляді справи встановлено, що позивачка ОСОБА_2 з 07.05.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
11.02.2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з метою приведення її розміру у відповідність до чинного законодавства. До заяви додала довідку про складові заробітної плати від 04.02.2016 року № 612/04, до якої включено всі складові заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів та грошова компенсація за невикористані дні відпусток.
Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі рішенням від 22.02.2016 року № 5/Ш-11 відмовлено в перерахунку пенсії.
У зв'язку із відмовою Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі в перерахунку пенсії ОСОБА_2 подала до Новоселицького районного суду адміністративний позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі, про визнання протиправними дії.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року по справі №720/473/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі, про визнання протиправними дії було скасовано постанову Новоселицького районного суду Чернівецької області від 10.05.2016 року та визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсацію за невикористану відпустку в заробітну плату позивача для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області здійснити нарахування пенсії позивачу з 11.08.2015 року, включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток та компенсацію за невикористану відпустку, відповідно до поданої довідки № 612/04 від 04.02.2016 року.
На виконання даної постанови Управлінням Пенсійного фонду у Новоселицькому районі було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2, про що остання отримала відповідь згідно листа №12-Ш-11 від 23.09.2016 року, з якої ОСОБА_2 стало відомо, що перерахунок їй був проведений виходячи із 60 відсотків заробітної плати на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 11.08.2015 року.
Вказані дії відповідача ОСОБА_2 вважає протиправними та такими, що порушують її права виходячи з наступних підстав.
Так в статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Постановою колегії суддів палати в адміністративних справах Верховного суду України від 08.07.2015 року по справі №732/48/15-а було висловлено правову позицію про те, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Тобто, Управлінням Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області було протиправно здійснено перерахунок пенсії позивачки та зменшено її розмір.
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо перерахунку позивачці пенсії по заробітній платі із застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 60 відсотків.
Суд оцінюючи викладені докази, які доповнюють однин одного у сукупності з правовими нормами дійшов висновку, щодо необхідності задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З аналізу вказаної статті можна дійти висновку, що в спірних правовідносинах суб'єктом владних повноважень є відповідач, а тому суд присуджує всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 2, 71, 94,122, 158,162, 163,183-2 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області, про визнання неправомірним рішення про проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести повторний перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області, щодо здійснення перерахунку ОСОБА_2 пенсії згідно листа №12-Ш-11 від 23.09.2016 року виходячи із 60 відсотків заробітної плати на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 11.08.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області здійснити з 11.08.2015 року повторний перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 року по справі №720/473/16-а виходячи із 80 відсотків суми заробітної плати ОСОБА_2, з якої було сплачено єдиний державний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 гривень 20 копійок шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Новоселицький районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: Вівчар Г.А.