Рішення від 07.11.2016 по справі 423/3367/16-ц

Справа № 423/3367/16-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2016 року Попаснянський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді: Архипенко А.В.

при секретарі: Іваненко С.П.

за участю:

заявника: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Попасна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті , -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду з дійсною заявою про встановлення факту смерті , у якій просить встановити факт смерті свого батька ОСОБА_2, 1960 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Вахрушево Краснолучського району Луганської області.

Подану заяву заявниця обґрунтовує тим, що її батько помер в м. Вахрушево Краснолучського району Луганської області, яке в дійсний час, віднесений до переліку населених пунктів, на території який органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тобто на окупованій території і тому вона позбавлена можливості зареєструвати факт смерті померлої особи належним чином в позасудовому порядку.

Також, в поданій заяві заявниця зазначає, що вона зверталася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області з питання реєстрації смерті свого батька , але їй було відмовлено через те, що медична установа, якою було видано лікарське свідоцтво про смерть , знаходиться на території , де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У судовому засіданні заявниця, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник зацікавленої особи - відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) Попаснянського районного управління юстиції - у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд поданої заяви без участі представника, заперечень щодо вимог заявника з боку зацікавленої особи РАЦС не надавалось.

Вислухавши у судовому засіданні пояснення заявника, свідка, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав, з урахуванням вимог діючого законодавства України та норм міжнародного законодавства.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з абз. 2 ч.1 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України і такі справи розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, у зв'язку з чим копія такого рішення негайно після його проголошення видається особам, які брали участь у справі, або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Крім того, питання реєстрації смерті певної особи регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., а також деякими міжнародними правовими актами.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на тимчасово не підконтрольній Україні території, що при таких обставинах унеможливлює державну реєстрацію смерті певної особи в позасудовому порядку

Відповідно до листа відділу державної реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції реєстрація смерті за наданими заявником документами є неможливою (а.с.9).

Допитана в судовому засіданні заявник пояснила, що вона і її померлий батько постійно проживали за адресою: АДРЕСА_1. До м. Вахрушево батько заявника поїхав у справах, де під час перебування помер. Похований був у м. Попасна.

За фактом смерті заявник отримала лікарське свідоцтво про смерть батька , видане медичною установою м. Красний Луч.

Видане лікарське свідоцтво про смерть засвідчено штампом та печаткою Луганської народної республіки (а.с.4 ).

Свідок ОСОБА_3 пояснила у судовому засіданні, що являється родичкою заявника. Коли батько заявника помер, вона допомагала заявнику в організації похорон ОСОБА_2, була присутня на його похованні, підтверджує факт його смерті.

Судом досліджені наступні письмові документи.

З копії паспорту заявника, копії свідоцтва про народження та копії свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.7,8,) вбачається, що вона дійсно являється донькою ОСОБА_2, 1960 року народження.

В лікарському свідоцтві про смерть № 274 від 21 жовтня 2016 р., яке було складене та видане Державною установою «Луганське республіканське бюро судово-медичної експертизи» (а.с.4), зазначено що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_2, 1960 року народження, який проживав за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_2 помер у м. Вахрушево Краснолучського району Луганської області.

Рахунок-фактура № 309 від 23.10.2016 року, який оформлений підприємством ритуальних послуг ПП «ОСОБА_4 на ім'я померлого ОСОБА_2, який проживав за адресою: АДРЕСА_1, підтверджує, що помер саме ОСОБА_2, 1960 року народження в м. Вахрушево (а.с.19).

Відомості про померлу особу, вказані у зазначеному рахунку на поховання повністю співпадають з особистим даними ОСОБА_2, вказаним у його паспорті громадянина України (а.с.5-6).

З відповіді Попаснянського відділу РАЦС , що надана заявнику (а.с.9) вбачається, що зареєструвати належним чином смерть його батька в дійний час неможливо, тому, що медична установа, якою було видано лікарське свідоцтво про смерть, знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Згідно із «Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р- Вахрушево Краснолучського району Луганської області знаходиться на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Оцінюючи зазначене лікарське свідоцтво про смерть , суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Оцінюючи дослідженні у судовому засіданні письмові документи у сукупності, як докази у даній справі, суд враховує вимоги міжнародно-правових актів і принципів, адже відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Так, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказ, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

На підставі вищевикладеного, суд вважає факт смерті ОСОБА_2 встановленим.

Таким чином, керуючись ст.ст. 11, 57-64, 212-215, 234, 235, 256, 257-1, 367 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5, громадянина України, який народився в м.Попасна Луганської області, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, - помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в Україні в м.Вахрушево Краснолучського району Луганської області, причиною смерті визначена - гостра недостатність кровообігу, постінфарктний кардіосклероз .

Рішення в частині реєстрації факту смерті підлягає негайному виконанню.

Копію рішення після його проголошення видати заявнику та невідкладно надіслати на адресу відділу державної реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області - для повідомлення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення, о особам, які приймали учать у судовому розгляді, але не були присутні у судовому засіданні - з дня отримання копії рішення, до апеляційного суду Луганської області через Попаснянський районний суд.

Повний текст рішення складений 08.11.2016 р.

Суддя: А.В.Архипенко