Постанова від 01.11.2016 по справі 659/636/16-а

Справа №: 659/636/16-а

Номер провадження 2-а/659/7/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.11.2016 року Нижньосірогозький районний суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Панкєєва В.М., за участі секретаря судових засідань Чернякової Н.С., представника Херсонської обласної прокуратури Куща В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну судову справу № 659/636/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Прокуратури Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 04 жовтня 2016 року звернувся до Нижньосірогозького районного суду Херсонської області з адміністративним позовом до прокуратури Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свій позов тим, що він в період з 21 вересня 1992 року по 02 квітня 2010 року працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Херсонської області. Наказом прокурора Херсонської області від 02 квітня 2010 року № 38-0 звільнений з посади помічника прокурора Нижньосірогозького району Херсонської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». З 02 квітня 2010 року і по даний час позивач перебуває на обліку в Нижньосірогозькому об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області, як отримувач пенсії за вислугою років, при значеної на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на 02.12.2002 року, в розмірі 90% від суми місячного заробітку. Згідно частини 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. На звернення до прокуратури Херсонської області від 26 квітня 2016 року позивач отримав 23 травня 2016 року лист за № 18-6046-16, в якому було зазначено, що частиною 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ та ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак на цей час Кабінетом Міністрів України відповідні нормативні документи не прийнято, порядок перерахунку не визначено. Цим же листом позивач був повідомлений про те, що відомості щодо фактично отримуваних ним виплат і умов праці, що існували на день оформлення пенсії за вислугу років, надавались раніше та містяться у документах пенсійної справи в Пенсійному фонді України. Разом з тим позивачу було надано довідку про розмір посадового окладу за відповідною посадою, з якої була оформлена пенсія станом на 01.12.2015 року.

Оскільки на думку позивача працівниками прокуратури Херсонської області вчинено дії з порушенням вимог ч. 13 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», тому 08 червня 2016 року ОСОБА_3 звернувся з цього ж питання до Генерального прокурора України, де просив зобов'язати прокурора Херсонської області розглянути заяву від 26 квітня 2016 року та надати довідку про заробітну плату на посаді, неаналогічній займаній ним посаді прокурора району включаючи посадовий оклад, доплату за класний чин, вислугу років (30%), і доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи, щомісячна премія, матеріальна допомога на оздоровлення (1/12), матеріальна допомога на соціально-побутові потреби (1/12), тощо. 1 червня 2016 року Генеральна прокуратура надіслала заяву на адресу прокуратури Херсонської області для організації перевірки та прийняття рішення. 05 липня 2016 року прокуратура Херсонської області лисом за № 18-6064-16 надіслала на адресу позивача довідку для перерахунку пенсії № 18/192 за вих.. № 16 від 30.06.2016 року. Однак як стверджує позивач у наданій довідці відсутня інформація щодо доплат, передбачених чинним законодавством: надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а ті цифри, що наведені, не містять розшифрування. При проведенні розрахунків застосовано незрозумілий коефіцієнт 1,23. З консультації від працівників Нижньосірогозького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області дізнався, що за отриманою довідкою не можливо провести перерахування призначеної пенсії, як передбачено законодавством. 13 липня 2016 року позивач разом з іншими пенсіонерами звернувся з колективним зверненням до новопризначеного прокурора Херсонської області Тригубенка В.М. з проханням видати довідки за формою, яка необхідна ля здійснення перерахування пенсій. 01 вересня 2016 року прокурор Херсонської області листом № 05-2535-16 повідомив, що частиною 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ, та ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на цей час КМУ відповідні нормативні документи не прийнято, порядок перерахунку не визначеною і прокуратурою області надіслано до Генеральної прокуратури України листа щодо роз'яснення порядку видачі довідок для перерахунку пенсій на цей час та необхідних даних, які повинні бути відображені в них. Після отримання листа такого змісту разом з іншими пенсіонерами позивач звертався з колективними зверненнями до Генеральної прокуратури України 01.09.2016 року, та 12.09.2016 року, але звернення поверталися до прокуратури Херсонської області для організації перевірки та прийняття рішення.

Позивач ОСОБА_3 стверджує, що у досудовому порядку не зміг отримати від прокуратури Херсонської області довідки належної форми для проведення перерахунку пенсії, тому вважає порушеним прокуратурою Херсонської області своє право на отримання необхідних для перерахунку пенсії документів, з вказаних причин вимушений звернутися до суду з позовом, у якому прохає суд зобов'язати прокуратуру Херсонської області надати йому довідку про заробітну плату, необхідну для пред'явлення до Нижньосірогозького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області, як передбачено вимогами ч. 13 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Позивач звернувся до Нижньосірогозького районного суду Херсонської області, як до адміністративного суду першої інстанції, з позовом до Прокуратури Херсонської області, у якому просить суд зобов'язати прокуратуру Херсонської області надати йому довідку про заробітну плату, необхідну для пред'явлення до Нижньосірогозького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області, як передбачено вимогами ч. 13 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, виходячи з розміру місячного заробітку помічника прокурора району (на думку позивача - на даний час прокурора місцевої прокуратури) станом на 01.12.2015 року з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення на пенсію за вислугою років у 2010 році, з інформацією про розмір основного окладу, класного чину, вислуги років, розміру щомісячної премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, та надбавки.

У судовому засіданні позивач надав суду пояснення щодо суті спору, позовні вимоги підтримав, виходячи із підстав, вказаних у позовній заяві та просив задовольнити їх у повному обсязі, посилаючись на порушення його прав на належне пенсійне забезпечення, просив суд зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату належної форми для перерахунку пенсії з зазначенням всіх складових заробітної плати, які виплачувалися йому у належному розмірі.

Представник Прокуратури Херсонської області Кущ В.Г. позову не визнав у повному обсязі, проти позову заперечив, вказавши, що ОСОБА_3 звертаючись до суду, не надав доказів того, що він звертався до органів Пенсійного фонду України, та йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії саме з підстав невідповідності наданої прокуратурою Херсонської області довідки як такої, що не відповідає вимогам законодавства. Позивачем не вказано, яким нормативним документом чи законом визначено форму довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії. Представник прокуратури Херсонської області Кущ В.Г. також пояснив, що у зв'язку з проведеною реорганізацією установ прокуратури України на цей час в штаті місцевих прокуратур відсутні посади помічника прокурора, з якої позивач звільнився з прокуратури, а нині введені посади прокурорів місцевих прокуратур не рівнозначні посаді помічника прокурора за посадовими обов'язками та посадовим окладам, відсутні нормативні документи, які б дозволяли вирішите це питання, зазначені обставини не дозволяють надати відповідну довідку, яку за змістом та структурою вимагає позивач. Представник прокуратури вважає, що позивачем не доведено порушення його прав, йому надано довідку № 18/192 вих-16 від 30 червня 2016 року, в якій вказані всі необхідні дані для проведення перерахунку пенсії, тому у позивача не виникло право на захист свого порушеного права у судовому порядку шляхом подачі позову.

Заслухавши доводи позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 вийшов на пенсію з посади помічника прокурора Нижньосірогозького району, звільнений з посади 02 квітня 2010 року. З вказаного часу перебуває на обліку в Нижньосірогозькому об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області, пенсію призначено за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

На запити позивача до прокуратури Херсонської області про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії отримав довідку №18-6046-16 від 23 травня 2016 року, в якій зазначено, що оклад прокурора міжрайонної прокуратури на 01.12.2015 року становить 1804.00 гривні (а.с. 16). З довідки прокуратури Херсонської області № 18/192 вих-16 від 30 червня 2016 року вбачається, що заробітна плата прокурора прокуратури на 01.12.2015 рік складає 1724.00 гривні, класний чин складає 125.00 гривень, 30% за вислугу років складає суму в 554 гривень 70 копійок, сума інших передбачених чинним законодавством виплат складає 2328 гривень 49 копійок, сума заробітної плати для нарахування пенсії складає 4732 гривні 19 копійок (а.с. 23). З додатку 7 до постанови КМ України від 31 травня 2012 року № 505 «Схеми посадових окладів працівників місцевих прокуратур» зазначено, що посадовий оклад старшого слідчого, прокурора прокуратури складає 1618-1658 гривень (а.с. 81 на звороті). В отриманій позивачем довідці розмір основного окладу ОСОБА_3 станом на 01.12.2015 року вказаний у 1724 гривні, що перевищує розмір, зазначений у Схемі посадових окладів… Вказана обставина спростовує твердження позивача про умисне заниження працівниками прокуратури Херсонської області цифрових показників в виданій йому довідці про заробітну плату № 18/192 вих-16 від 30 червня 2016 року. Таки чином суд приходить до висновку, що видана 30.06.2016 року прокуратурою Херсонської області довідка № 18/192-16 за змістом відповідає вимогам чинного законодавства, не оскаржена у судовому порядку, залишається чинною на час розгляду позову. Дослідивши долучені позивачем до позову раніше видані довідки про заробітну плату, які видавалися Генеральною прокуратурою України (а.с. 20-21), прокуратурою Чернігівської області (а.с. 24), суд не приймаючи їх в якості належних доказів, оскільки надані позивачем документи не завірені у встановленому порядку, є копіями, та приходить до висновку, що на цей час законодавством не встановлено єдину форму довідки про заробітну плату.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які позивач вважає спірними, суд звертає увагу на наступне.

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 (в редакції від 12.07.2001, що діяла на час звернення позивача за пенсією) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року встановлено, що заробітна плата прокурорів регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Цим Законом України визначені складові заробітної плати прокурорів та розміри посадових окладів, щомісячних надбавок за вислугу років, та інших виплат, передбачених законодавством.

Оскільки новим Законом України визначені нові розміри заробітної плати, позивач письмово звернувся до відповідача з проханням надати йому довідку відомостям про заробітну плату нині діючих працівників прокуратури, які займають посади, аналогічні ті з якої позивач звільнився.

З прийняттям Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року втратили чинність з 15.07.2015 року.

Разом з тим Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року не скасована частина 1 статті 49 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, згідно якої заробітна плата прокурорів і слідчих прокуратури складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини 1 статті 49 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» яка не скасована і є правовою підставою для проведення нарахування та виплати заробітної плати діючим працівникам органів прокуратури на даний час.

За правилами цієї постанови Кабінету Міністрів України позивач отримав довідку про розмір заробітної плати від 30.06.2016 року за № 18/192 вих-16 (а.с. 23).

Необхідно звернути увагу на те, що відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак Кабінетом Міністрів України на даний час умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури відповідною постановою не затверджений.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи викладене, оцінюючи все в сукупності суд приходить до висновку, що за вказаних обставин вимога позивача ОСОБА_3 щодо зобов'язання прокуратури Херсонської області надати довідку про заробітну плату для пред'явлення до Пенсійного фонду України з обов'язковим зазначенням у довідці про всіх складових нині діючих прокурорів місцевих прокуратур є необґрунтованою, недоведеною в судовому засіданні дослідженими доказами, тому задоволенню не підлягає.

На підставі наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 49 ОСОБА_6 України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, ст. 86, частиною 3 розділу XII «Прикінцеві положення» ОСОБА_6 України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року, постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року, ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Прокуратури Херсонської області про зобов'язання вчинити дії - надати довідку про заробітну плату, необхідну для пред'явлення до Пенсійного фонду України відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Нижньосірогозький районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня отримання копії.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено до 12.00 години 4 листопада 2015 року

Суддя Панкєєв В. М.