Постанова від 01.11.2016 по справі 513/911/16-а

Справа № 513/911/16-а

Провадження № 2-а/513/60/16

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2016 року Саратський районний суд Одеської області у складі: судді Кожокар Т.Я., при секретарі Коноваленко Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Саратського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2016 року позивачка звернулась до суду з даним позовом вказуючи, що 14 грудня 2011 року, у зв'язку з виходом на пенсію за власним бажанням вона була звільнена з посади заступника начальника - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, маючи 10 ранг державного службовця. 15 грудня 2011 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, їй було призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80% суми заробітної плати.

У результаті збільшення з 01 грудня 2015 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця на посаді, яку позивачка обіймала на час звільнення із займаної посади, 31 травня 2016 року та 04 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявами про відачу їй довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади та рангу станом на 01 грудня 2015 року для проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку, який мав бути проведений відповідачем на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, з 01 грудня 2015 року.

Листами від 01 липня 2016 року та 15 серпня 2016 року, УПФУ в Саратському районі їй було відмовлено у наданні довідки про заробітну плату та у проведенні перерахунку призначеної пенсії за відсутністю підстав для перерахунку та відсутністю на цей час у відповідача посади, яку позивачка обіймала на час призначення пенсії.

ОСОБА_1 вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії) та просить: визнати неправомірною відмову відповідача у видачі ій довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу станом на 01.12.2015 року, або обчисленої довідки про заробітну плату працюючого державного службовця виходячи із сум заробітної плати прирівненого за посадовим окладом до зазначеної посади у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого позивачка вийшла на пенсію; визнати неправомірною бездіяльність УПФУ в Саратському районі щодо не проведення перерахунку її пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", починаючи з 01.12.2015 року у зв'язку зі збільшенням заробітної плати; зобов'язати УПФУ в Саратському районі надати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, або обчислену довідку про заробітну плату, виходячи із сум заробітної плати прирівненого за посадовим окладом до зазначеної посади у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого позивачка вийшла на пенсію; зобов'язати УПФУ в Саратському районі провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", починаючи з 01.12.2015 року у розмірі, встановлених їй 80 % суми її заробітної плати виходячи із розміру заробітної плати згідно вищевказаної довідки; зобов'язати УПФУ в Саратському районі виплатити їй з 01.12.2015 року недоотриману пенсію з урахуванням виплачених сум пенсії.

У дане судове засідання позивачка не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, уточнила позовні вимоги в частини зобов'язання проведення перерахунку призначеної пенсії, просила зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 05 березня 2016 року, в межах шестимісячного строку звернення до суду.

Представник відповідача у дане судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні та надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що Закон України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність з 01 травня 2015 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" не передбачає підвищення пенсій особам, яким вона була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 "Про державну службу". Навіть при наявності підстав для проведення перерахунку такий перерахунок мав бути проведений лише з 01.06.2016 року, а не з 15 грудня 2015 року, як просить позивачка. Крім того, на даний час, у зв'язку з реорганізацією органів Пенсійного фонду України в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі не існує посади заступника начальника - начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного фонду України, з якої ОСОБА_1 була призначена пенсія.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» (далі Закон № 3723-Х11) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.2 ст. 37 Закону України № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі, 14 грудня 2011 року була звільнена із займаної посади за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності (а.с.8-10).

Позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі та отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати (а.с.7).

ОСОБА_1 зверталась до управління Пенсійного фонду в Саратському районі із заявами про надання їй довідок про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям (а.с.13, 15).

Листам від 14 липня 2016 року за № 795/0-11 та 15 серпня 2016 року за № 2700/11 управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області позивачці було відмовлено у наданні довідок про заробітну плату та у проведенні перерахунку призначеної пенсії (а.с.12,16).

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що позивачка звернулась до відповідача із заявами про видачу довідки про заробітну плату та перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФУ в Саратському районі Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії та провести перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Твердження представника відповідача в частині того, що позивачці неможливо видати довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади та рангу для перерахунку пенсії, оскільки на цей час в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі не існує посади, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію через проведення реорганізації органів Пенсійного фонду України, суд вважає необгрунтованими. Структурою управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, затвердженої 07 липня 2015 року, функції заступника начальника-начальника відділу надходження доходів управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі перейшли до іншого новоутвореного відділу управління. А тому, відмова відповідача у видачи довідки про заробітну плату для проведення позивачці перерахунку пенсії є протиправною.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп 2004).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

Ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом 05 вересня 2016 року, а тому перерахунок її пенсії слід здійснити з 05 березня 2016 року, тобто в межах шестимісячного строку, визначеного ч.2 ст. 99 КАС України.

У зв'язку зі звільненням позивачки від сплати судового збору, на підставі ч. 4 ст. 92 КАС України, судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст. 159-163 КАС України, ст. 33, 37, 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити. Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу станом на 01.12.2015 року, або обчисленої довідки про заробітну плату працюючого державного службовця виходячи із сум заробітної плати прирівненого за посадовим окладом до зазначеної посади у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого позивачка вийшла на пенсію.

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", починаючи з 05 березня 2016 року, у зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, або обчислену довідку про заробітну плату, виходячи із сум заробітної плати прирівненого за посадовим окладом до зазначеної посади у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого позивачка вийшла на пенсію.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", починаючи з 05 березня 2016 року у розмірі 80% суми заробітної плати, виходячи із розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із сум заробітної плати прирівненого за посадовим окладом до зазначеної посади у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого позивачка вийшла на пенсію та зобов'язати виплатити їй з 05 березня 2016 року недоотриману пенсію, з урахуванням виплачених сум пенсії.

Судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т. Я. Кожокар