Справа № 500/4765/15-а
Провадження № 2-а/500/21/16
20 вересня 2016 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого судді - Смокіної Г.І.,
при секретарі - Рашковій Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ізмаїл справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» Банцера Олександра Юрійовича, начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» Лиска Максима Ігоровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ», про визнання дій неправомірними, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до начальника 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» Банцера О.Ю. про визнання дій щодо вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 неправомірними, визнання протоколу вилучення паспортного документа таким, що складений з порушенням і є недійсним, та визнання факту вилучення дійсного паспорту. Свої вимоги мотивує тим, що під час проходження ним паспортного контролю в аеропорту м.Бориспіль працівниками ДПСУ 05.02.2015 року був вилучений його паспорт громадянина України для виїзду за кордон, про що начальником 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» ОСОБА_2 було складено відповідний протокол вилучення документа від 05.02.2015 року. Підставою для вилучення паспорту було те, що за інформацією дипломатичних представництв МЗС України вказаний паспорт перебуває на обліку втрачених, викрадених, оголошених недійсними паспортних документів та підлягає вилученню. За інформацію відділення ГІРФО Ізмаїльського МВ УМВС України в Одеській області, наданою в телефонному режимі, вказаний паспорт у їх базі як втрачений, викрадений або оголошений недійсним не міститься. 06.02.2015 року звернувшись до Ізмаїльського районного відділу Державної міграційної служби України з письмовим запитом щодо статусу його паспорту отримав довідку від 07.02.2015 року про те, що його паспорт не міститься у їх базі даних як втрачений, викладений або оголошений недійсним та має статус «виданий». Вважає, що у відповідача не було законних підстав для вилучення паспорту та діями останнього було порушено його право на вільне пересування.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 15.01.2016 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено начальника 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» ОСОБА_3 та в якості ІІІ особи без самостійних вимог - Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ» (а.с.74).
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 20.09.2016 року позовні вимоги в частині вимог про визнання протоколу вилучення паспортного документа таким, що складений з порушенням і є недійсним, та визнання факту вилучення дійсного паспорту, залишено без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.155 КАС України.
В судове засідання позивач та його представник не з'явились, були повідомлені належними чином, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність.
У судове засідання відповідач - начальник 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» Банцер О.Ю. не прибув, був повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином, згідно раніше наданих у судовому засіданні пояснень та письмових заперечень (а.с.114),близько 13 год. 15 хв. 05.02.2015 року в пункті пропуску для повітряного сполучення «Бориспіль» на рейсі №1653 сполученням «Київ - Париж» виявлено громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , стосовно якого встановлено доручення уповноваженого державного органу «Вилучення документа». У зв'язку з цим паспортний документ було ним вилучено, про що складено протокол вилучення від 05.02.2015 року. За усними поясненнями позивача паспорт він втратив, після чого звернувся в дипломатичне представництво України з письмовою заявою. Від підпису про ознайомлення з протоколом відмовився. Пояснив, що Порядком Державної прикордонної служби та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, затвердженим постановою КМУ від 17.04.2013 року №280 визначено, що доручення надсилаються на адресу органу Держприкордонслужби, визначеного Адміністрацією Держприкордонслужби - Головного центру обробки спеціальної інформації. В свою чергу, виконання доручень здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби під час проведення перевірки документів осіб на право в'їзду Україну або виїзду з України. Підстав сумніватись в законності доручення не було. Вилучений паспортний документ був направлений на адресу ГУДМС України в Одеській області. В подальшому було прийнято рішення про відмову у перетинанні державного кордону України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про прикордонний контроль». Таким чином, вилучення здійснювалось на підставі наявної в базі даних ДПСУ інформації. Вважає свої дії по вилученню паспортного документа законними, здійсненими відповідно до п.3 ч.1 ст.20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», п.3.14 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, а також посадової інструкції. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В судове засідання відповідач - начальник 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» Лиско М.І. не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просив розглянути справу у його відсутність (а.с.143), надав аналогічні письмові заперечення (а.с.56), обіймає посаду з 12.06.2015 року на підставі наказу № 87-ок від 12.06.2015 року (а.с.61).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ» в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність (а.с.146).
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ч.ч.1,4,5 ст.2, ч.ч.1,2 ст.7 Закону України «Про прикордонний контроль» прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонню службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів. Прикордонний контроль включає, зокрема, перевірку документів. Прикордонний контроль забезпечується, зокрема, шляхом використання баз даних про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи. Паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови у перетинанні державного кордону. У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Згідно п.3 ч.1 ст.20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов'язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право перевіряти в осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право в'їзду в Україну або виїзду з України, робити в них відповідні відмітки і у випадках, передбачених законодавством, тимчасово їх затримувати або вилучати.
Згідно п.11 Постанови Кабінету України від 27.01.1995 року №57 «Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України» паспортний документ або посвідчення особи на повернення в Україну вважаються дійсними, якщо вони відповідають встановленому зразку, видані уповноваженим на те органом, оформлені належним чином і належать громадянинові, який їх пред'являє.
Судом встановлено, що 05.02.2015 року в м.Бориспіль начальником 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» 3-го відіпс впс «Бориспіль-1» ОСОБА_2 складено протокол вилучення (затримання) документа, а саме паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з протоколу вилучення (а.с.6), виявлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який згідно з інформацією дипломатичних представництв МЗС України перебуває на обліку втрачених, викрадених, оголошених недійсними паспортних документів та підлягає вилученню. Наявність підробного (чужого, недійсного) паспорта ОСОБА_1 пояснив тим, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон втратив, після чого звернувся в дипломатичне представництво України з письмовою заявою. Від підпису про ознайомлення з протоколом відмовився в присутності двох свідків.
Згідно довідки Ізмаїльського районного відділу державної міграційної служби України в Одеській області від 07.02.2015 року (а.с.9) на час видачі довідки в програмі «АРМ-П місцевий рівень» в Секторі централізованого оформлення документів № 8 Ізмаїльського РВ ГУДМС України в Одеській області паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 22.03.2012 року на ім'я ОСОБА_1 має стан «виданий».
Згідно довідок Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області від 22.10.2015 року (а.с.38) та 13.01.2016 року (а.с.82) паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який надійшов до ГУ ДМС України в Одеській області 15.04.2015 року від Контрольно-пропускного пункту «Київ», було направлено до Ізмаїльського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, та відповідно до п.55 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового знищення та вилучення» знищено, про що складений акт від 30.05.2015 року №5.
У відповідності до ст.6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (в редакції станом на момент складення протоколу) громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта у випадках, якщо: 1) він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю, - до закінчення терміну, встановленого статтею 12 цього Закону; 2) діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання - до виконання зобов'язань, або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України; 3) стосовно нього у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, - до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень; 4) він засуджений за вчинення кримінального правопорушення - до відбуття покарання або звільнення від покарання; 5) він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, рішенням іншого органу (посадової особи), - до виконання зобов'язань; 6) він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості - до
з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей; 8) щодо нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі; 9) він перебуває під адміністративним наглядом міліції - до припинення нагляду.
Паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті, або в разі використання паспорта для вчинення злочину, або виявлення у ньому підробки, а також у випадках припинення громадянства України. Тимчасове затримання або вилучення паспорта у таких випадках здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами, уповноваженими на те посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, та консульською службою України.
Згідно п.3.14 Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 05.06.2012 року № 407 (далі-Інструкція), на який посилаються відповідачі у своїх запереченнях, паспортний документ або інший документ, у якому за результатами здійснення поглибленої перевірки виявлено ознаки підробки або встановлено, що він не належить особі, на підставі п.3 ч.1 ст.20 Закону України «Про Державну прикордонну службу» вилучається, про що старший зміни прикордонних нарядів складає відповідний протокол. Другий примірник такого протоколу надається особі, у якої вилучено паспортний документ.
Пунктом 2.5 Інструкції передбачено, що під час проведення стандартної перевірки документів прикордонний наряд «перевірка документів» повинен, зокрема, оглянути паспортний документ, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку, звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред'явника, перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак, здійснити пошук необхідної інформації у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України.
Згідно п.2.9 Інструкції стандартна перевірка документів забезпечується шляхом проведення оцінки ризиків, застосування технічних засобів контролю для пошуку ознак підробки у документах, опитування осіб, які прямують через державний кордон.
У разі якщо за результатами здійснення стандартної перевірки документа в уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону, яка здійснювала цю перевірку, виникли сумніви щодо його дійсності або приналежності відповідній особі, вона складає заяву на здійснення поглибленої перевірки документа (п.2.12 Інструкції).
Згідно п.3.1 Інструкції поглиблена перевірка документів проводиться уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного, яка є спеціалістом з поглибленої перевірки документів.
Згідно п.3.10 Інструкції поглиблена перевірка документів вважається закінченою після складення спеціалістом висновку за результатами поглибленої перевірки документа.
Залежно від результатів здійснення поглибленої перевірки, зазначених у висновку, старший прикордонних нарядів у пункті пропуску (старший зміни прикордонних нарядів): надає дозвіл на перетинання державного кордону особі, документ якої був підданий поглибленій перевірці, відмовляє особі в перетинанні державного кордону (п.3.11 Інструкції).
29.07.2016 року на адресу відповідача направлено запит про результати здійснення поглибленої перевірки (а.с.163).
Доказів проведення поглибленої перевірки паспорта позивача та матеріали поглибленої перевірки відповідачем не надано.
Відповідно до п.п.3,4,17 Порядку надання Державній прикордонній службі та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 280 (далі-Порядок), доручення Держприкордонслужбі надаються уповноваженими державними органами відповідно до їх компетенції та за наявності підстав, визначених законом. Доручення надсилаються на адресу органу Держприкордонслужби, визначеного Адміністрацією Держприкордонслужби. Виконання доручень здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби під час проведення перевірки документів осіб на право в'їзду в Україну або виїзду з України.
Згідно листа Головного центру обробки спеціальної інформації від 31.05.2016 року (а.с.133) станом на 25.05.2016 року в базі даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» перебуває інформація про паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , термін дії 22.03.2012 до 22.03.2022 року, виданий на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інформація у відповідну базу даних уведена на підставі повідомлення про недійсний документ від 03.07.2013 року Посольства України в р.Сінгапур.
Згідно повідомлення про недійсний паспорт/проїзний документ (а.с.134) підставою оголошення паспорта недійсним є втрата.
Згідно пп.5 п.55 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового знищення та вилучення» паспорт для виїзду за кордон вважається недійсним та знищується в разі коли паспорт для виїзду за кордон знайдено, а замість нього видано новий паспорт для виїзду за кордон.
З довідок Ізмаїльського районного відділу ГУДМС України в Одеській області від 26.07.2016 року та 04.08.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 отримав новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 11.02.2015 року.
Аналізуючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що станом на 05.02.2015 року у законних підстав для складення протоколу вилучення паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 у відповідача не було, тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача, пов'язаних з вилученням паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» Банцера Олександра Юрійовича, начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» Лиска Максима Ігоровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ», про визнання дій протиправними - задовольнити.
Визнати протиправними дії начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Бориспіль-1» щодо вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: Г.І.Смокіна