Ухвала від 24.10.2016 по справі П/811/221/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016 рокусправа № П/811/221/16

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 року по справі № П/811/221/15 за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2016 року Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до ОКВП «Дніпро-Кіровоград» (далі по тексту - відповідач), в якому, враховуючи збільшення позовних вимог, просила стягнути з відкритих рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку кошти, в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 5562703,00 грн.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та закрити провадження у справі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що нормами Податкового кодексу України передбачено порядок стягнення податкового боргу у черговості, перш ніж стягувати податковий борг з рахунків необхідно враховувати, що більшість майна підприємства знаходиться у податковій заставі, податковий борг може бути погашений за рахунок такого майна, оскільки внесені об'єкти підприємства у заставу значно перевищують суму заборгованості, яка заявлена до стягнення у справі. Апелянт вказував, що щодо підприємств комунальної власності існує окремий порядок стягнення податкового боргу, кошти на сплату зобов'язань виділяються органом в управлінні якого перебуває підприємство. ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не є власником майна підприємства, підприємство створено Кіровоградською обласною радою і належить до комунальних. Апелянт зазначав, що суд першої інстанції при прийнятті рішення не врахував, що 21.06.2016 року відповідачем було частково сплачену суму податкового боргу у розмірі 1501000 грн.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що згідно даних облікової картки платника податків та копій податкових декларації, які самостійно подані відповідачем, але зобов'язання по ним несплачені, договорів про розстрочення сплати зобов'язання, у відповідача наявний податковий борг, який є узгодженим, сума боргу у розмірі 5562703 грн. є узгодженою та не сплаченою у строк передбачений податковим законодавством України.

Матеріалами справи підтверджено, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» зареєстроване як юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців України. Відповідач перебуває на обліку у Кіровоградській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області як платник податків та зборів.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань від 09.02.2016 року, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» взято на облік у Спеціалізованій ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС з 18.12.1992 року.

ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало до Кіровоградській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області податкову декларацію з ПДВ № 9256809929 від 18.12.2015 року, в якій самостійно задекларовано суму податкового зобов'язання за листопад 2015 року в розмірі 1702242,00 грн.

Матеріалами справи встановлено, що 30.09.2015 року між Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» укладено договір № 33 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), сума 885572,89 грн. підлягає сплаті рівними частинами у розмірі 295190,96 грн., остання сума платежу 295190,97 грн. ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у договорі підтвердило зобов'язання щодо своєчасної сплати розстроченої суми.

25.11.2015 року Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» внесено зміни до договору № 33 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), сплату суми 295190,96 грн. з терміном до 25.11.2015 року відкладено до сплати до 25.12.2015 року, вказано, що 25.12.2015 року підлягають дві частини розстрочення у розмірі 590381,93 грн.

Встановлено, що відповідач не сплатив суми розстроченого зобов'язання за договором № 33 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) у розмірі 590381,93 грн. з терміном сплати 25.12.2015 року.

Встановлено, що 30.09.2015 року між Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» укладено договір № 35 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), сума 927335,98 грн. підлягає сплаті рівними частинами у розмірі 463667,99 грн. ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у договорі підтвердило зобов'язання щодо своєчасної сплати розстроченої суми.

25.11.2015 року Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» внесено зміни до договору № 35 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), сплату суми 927335,98 грн. з терміном до 25.11.2015 року відкладено до сплати до 25.12.2015 року.

Встановлено, що відповідач не сплатив частину суми розстроченого зобов'язання за договором № 35 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), несплаченою залишається сума у розмірі 463667,99 грн. з терміном сплати 25.12.2015 року.

Також, за несплату узгодженого податкового зобов'язання на суму заборгованості нараховано пеню у розмірі 38553,03 грн.

Відповідно до матеріалів справи, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС податкову декларацію з ПДВ № 9021719438 від 18.02.2016 року, в якій самостійно задекларовано суму податкового зобов'язання за січень 2016 року в розмірі 518468,00 грн.

Також, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС податкову декларацію з ПДВ № 9039586921 від 21.03.2016 року, в якій самостійно задекларовано суму податкового зобов'язання за лютий 2016 року в розмірі 1705518,00 грн.

В матеріалах справи наявна копія податкового повідомлення-рішення № 0000054800 від 02.03.2016 року, яким до ОКВП «Дніпро-Кіровоград» застосовано штрафні санкції за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 6476,45 грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 647,65 грн., та за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1035,83 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 207,17 грн. Загальна сума штрафу за податковим повідомлення-рішенням складає 854,82 грн.

Податкове повідомлення-рішення № 0000054800 від 02.03.2016 року отримане ОКВП «Дніпро-Кіровоград» 09.03.2016 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення відправлення. У встановлений термін сума штрафу визначена податковим повідомлення-рішення не сплачена.

Відповідно до матеріалів справи, ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надало до Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області податкову декларацію з ПДВ № 9061220672 від 20.04.2016 року, в якій самостійно задекларовано суму податкового зобов'язання за березень 2016 року в розмірі 1679589,00 грн.

За несплату узгодженого податкового зобов'язання на суму заборгованості нараховано пеню у розмірі 1453,83 грн.

Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС вказує, що час розгляду справи відповідач частково сплатив свої податкові зобов'язання, однак враховуючи самостійно подані податкові декларації з ПДВ, договори № 33 та № 35 про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), податкове повідомлення-рішення № 0000054800 від 02.03.2016 року, нараховану пеню, у ОКВП «Дніпро-Кіровоград» наявний податковий борг у розмірі 5562703,00 грн.

ДПІ в м. Кіровограді, правонаступником якої є Кіровоградська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області на виконання вимог ст. п. 59.1 ст. 59 ПК України 26.10.2001 року сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 1/281, яка отримана ОКВП «Дніпро-Кіровоград», що підтверджується поштовим повідомленням про вручення відправлення. ДПІ в м. Кіровограді, правонаступником якої є Кіровоградська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області 31.12.2001 року сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 2/1242, яка отримана ОКВП «Дніпро-Кіровоград», що підтверджується поштовим повідомленням про вручення відправлення.

Відповідно до п. 36.1-36.2 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Згідно п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Разом з тим, згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14, п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

З аналізу вищевказаних норм встановлено, що у платника податків існує обов'язок по самостійному декларуванню та сплаті сум податків передбачених ПК України. У разі неможливості сплати самостійно узгодженого зобов'язання платник податків має право укласти договір з податковим органом про відстрочення або розстрочення сплати сум зобов'язань.

Відповідно до п. 100.1, п. 100.6, п. 100.11 ст. 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення. Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення).

Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно до п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Колегія суддів зазначає, що сума боргу у розмірі 5562703 грн. є самостійно задекларованою платником податків податковими деклараціями з податку на додану вартість, діючими але не виконаними договорами про розстрочення сплати податкового боргу. Зважаючи на самостійність визначення суми податків та їх узгодження така сума повинна бути сплачена до державного бюджету.

Колегія суддів зазначає, що те, що засновником ОКВП «Дніпро-Кіровоград» є Кіровоградська обласна рада, не є підставою для звільнення платника податків від виконання своїх зобов'язань по сплаті податків та обов'язкових зборів, не позбавляє обов'язку виконувати законодавчі норми, якими визначено порядок сплати та відповідальність за несплату таких податків, не створює пільги для сплати самостійно задекларованих податкових зобов'язань.

Колегія суддів приходить до висновку, що Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального ГУ ДФС вірно визначено суму податкового боргу ОКВП «Дніпро-Кіровоград», додержано процедуру узгодження сум несплачених зобов'язань та пені.

ОКВП «Дніпро-Кіровоград» у доводах апеляційної скарги вказує, що ним платіжним дорученням № 56093 від 21.06.2016 року було сплачено суму податкового боргу у розмірі 1501000 грн. З цього приводу колегія суддів зазначає, що копія платіжного доручення, що наявна в матеріалах справи не підтверджує, що сума 1501000,00 грн. була сплачена як частина погашення податкового боргу з 5562703,00 грн., призначення платежу вказано - перерахування ПДВ, без зазначення періоду та по якому саме зобов'язанню здійснено оплату.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідач у судовому засіданні 22.06.2016 року був відсутній та у судове засідання не надав доказів про сплату частини податкового боргу. За таких обставин, колегія суддів вважає, що зарахування вищевказаної суми у рахунок погашення податкового боргу, має вирішуватись позивачем та відповідачем при виконанні судового рішення.

Колегія суддів вважає, що податковий борг відповідача є узгодженим та підлягає стягненню у встановлений ПК України спосіб.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.06.2016 року по справі № П/811/221/15 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук