02 листопада 2016 року м. Київ К/800/21480/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівКалашнікової О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення (далі - УПСЗН) Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року
У червні 2016 року ОСОБА_4 в Окружному адміністративному суді
м. Києва пред'явила позов до УПСЗН Подільської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Просила визнати протиправними дії УПСЗН Подільської районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови у виплаті адресної допомоги яка тимчасово внутрішньо переміщеним особам та зобов'язати його призначити і виплачувати ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 таку допомогу у сумі 2 210,00 грн. щомісяця на наступний період з 04 травня 2016 року по 04 листопада 2016 року,і стягнути з відповідача справедливу компенсацію в розмірі 510 120,00 грн., суму еквіваленту 18 000,00 євро, шляхом переведення грошей в національній валюті України на особисту соціальну карту позивача.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2016 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року, позовну заяву повернуто позивачу з підстав, передбачених пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема у зв'язку з непідсудністю спору Окружному адміністративному суду м. Києва.
Посилаючись на порушення суддею суду першої інстанції та судом апеляційної інстанції норм процесуального права, ОСОБА_4 подала до суду касаційну скаргу. Просить рішення судів скасувати та ухвалити у справі нову постанову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Пунктом 1 частини другої статті 18 цього Кодексу встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, в яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Судами встановлено, що позовні вимоги ОСОБА_4 стосуються оскарження дій УПСЗН Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з приводу призначення та надання їй та членам її родини адресної допомоги як тимчасово внутрішньо переміщеним особам.
Щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, установлена постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".
Соціальна допомога - це грошова допомога та допомога в натуральній формі, що здебільшого фінансується з бюджету та добровільних пожертвувань і сплачуються людям, які перебувають у нужді, як на основі перевірки їхнього доходу та засобів існування, так і за певними критеріями без перевірки доходу.
Таким чином, щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам є видом соціальної допомоги.
Отже, юрисдикція окружного адміністративного суду не поширюється на вирішення даного спору. Цей спір може бути вирішений місцевим загальним судом, як адміністративним судом.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, суд першої інстанції правомірно повернув позивачу позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами та апеляційний суд обґрунтовано залишив таке рішення без зміни.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а оскаржувані ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в
м. Києві державної адміністрації, третя особа - ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Калашнікова О.В.
Мороз Л.Л.