Ухвала від 27.10.2016 по справі 826/25510/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/25510/15 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Шурко О.І.

УХВАЛА

Іменем України

27 жовтня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,

при секретарі Дуденкові О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі правонаступника Фонду соціального страхування України про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.09.2015 стабілізувався фінансово-економічний стан у державі, а тому наявні підстави для перерахунку сум щомісячних страхових виплат з 01.03.2015 у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними Державної служби статистики України за 2014 рік з виплатою перерахованих страхових сум, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідачів з відповідними зверненнями, проте відповідачами повідомлено позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів, ОСОБА_2 звернувся з вказаним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку, що доводи позивача про наявність підстав для внесення змін до законодавчої бази з метою проведення перерахування розміру щомісячної страхової виплати є необґрунтованим, а відтак позов не підлягає задоволенню.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (який діяв до 01.01.2015) перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року.

Аналогічна норма також передбачена статтею 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне» (далі - Закон), який набрав чинності з 01.01.2015 року, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»,,

При цьому Закон не визначає, який саме коефіцієнт повинен застосовуватися при проведенні перерахунку сум щомісячних страхових виплат у разі настання підстав для його проведення.

Повноваження щодо затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат Законом надано правлінню Фонду.

Правлінням Фонду 27.04.2007 року прийнято постанову № 24 «Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» (із змінами і доповненнями зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 22.06.2007 №715/13982) (далі - Порядок), якою також передбачено, що підставою для перерахування розміру щомісячної страхової виплати з 1 березня кожного року є зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики.

Водночас, п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону зупинено з 1 січня 2015 року до стабілізації фінансово-економічного становища держави перерахунок сум щомісячних страхових виплат, який проводиться з 1 березня наступного року у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики. Відновлення такого перерахунку визначається законом.

На даний час зазначена норма є чинною.

Також повідомляємо, що Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (№909-УІІІ від 24.12.2015), яким встановлено єдиний для всіх платників розмір єдиного соціального внеску на рівні 22% (середній розмір єдиного внеску у 2015 році - 41,2%).

Метою цього Закону є створення передумов та економічних стимулів для підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

Водночас, встановлення з 01.01.2016 пониженого майже вдвічі розміру єдиного внеску (22%) зумовило дефіцит бюджету Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництв та професійних захворювань України у 2016 році у розмірі 2,7 млрд гривень.

Наявність такого дефіциту несе ризики виконання Фондом усіх зобов'язань, зокрема надавати матеріальне забезпечення, страхові виплати та соціальні послуги в установлених чинним законодавством розмірах майже для 300 тис. потерпілих на виробництві вже у січні поточного року. Відновлення такого перерахунку створить додаткове фінансове навантаження на бюджет Фонду.

Проаналізувавши вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що підвищення соціальних стандартів для населення Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не вказує на наявність підстав для перерахування сум щомісячних страхових виплат, оскільки кошти для проведення такого перерахування не є коштами Державного бюджету України, відповідачі вказують на наявність дефіциту бюджету Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництв та професійних захворювань України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 01.11.2016.

Головуючий суддя Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.