Ухвала від 04.11.2016 по справі 805/2989/16-а

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

04 листопада 2016 р. справа № 805/2989/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ,вул. Марата, 15

Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 по справі Донецького окружного адміністративного суду № 805/2989/16-а (головуючий І інстанції Христофоров А.Б.) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №805/2989/16-а разом з апеляційною скаргою ОСОБА_2.

Апеляційна скарга не відповідає вимогам ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим така скарга підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Відповідно вимог п.3 частини 1 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції.

В апеляційній скарзі не зазначено які саме рішення оскаржує позивач, не зазначено оскаржуються постанова чи ухвала суду їх дата та по яким номерам справ. Позивач зазначає тільки те що він оскаржує три рішення суду.

Крім того, відповідно вимог ч.1,5,6 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у письмовій формі, підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше, в апеляційній скарзі зазначається дата її подання, до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

У данному випадку апеляційна скарга надійшла до суду першої інстанції в електроному вигляді, а не у письмовому, як зазначено Кодексом адміністративного судочинства України. У зв'язку з цим апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Посилання апелянт на відсутність можливості надання апеляційної скарги відповідно вимог ст.187 КАС України у зв'язку з проведенням АТО не є підставою для прийняття апеляційної скарги, оскільки, будь-яких законодавчо закріплених виключень для громадян України які опинилися на території проведення антитерористичної операції не має.

Слід також зазначити, що 21 травня 2015 року Верховна рада України схвалила заяву про відступ від окремих зобов'язань, визначених пунктом 3 статті 2, статтями 9, 12, 14 і 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтями 5, 6, 8 і 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на період до повного припинення збройної агресії Російської Федерації.

Крім того, Європейський суд з прав людини в рішенні від 28 березня 2006 року по справі "Мельник проти України" (Заява N 23436/03) в п.22 зазначив, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду (див. Golder v. the United Kingdom, рішення від 21 лютого 1975 року, серія А, N 18, с. 18, параграф 36), не є абсолютним; воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги.

Така сама думка висловлена і в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду від 01 листопада 2013 року №15, який в абзаці 4 пункту п.23 зазначає, що суди повинні мати на увазі, що позовна заява та апеляційна скарга подаються до судів у письмовій формі (ч. 1 ст. 105, ч. 1 ст. 187 КАС України). Отже, предметом судового розгляду можуть бути лише позовна заява та апеляційна скарга, які складені в письмовій формі. Такі документи підлягають обов'язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду, яка визначає суддю або колегію суддів для розгляду такої справи (ч. ч. 2, 3 ст. 151 КАС України). Зазначені правила не застосовуються в разі подання до суду позовної заяви або апеляційної скарги у виборчій справі не в письмовій формі (електронною поштою тощо).

З урахуванням викладеного, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, з наданням строку для усунення вказаних недоліків, а саме, надати апеляційну скаргу у письмовому вигляді підписаною особисто з копіями відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, оскільки остання була напраленна електронною поштою, що не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 3 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Щодо посилання ОСОБА_2 на застосування положень Закону України «Про звернення громадян» щодо прийняття апеляційної скарги в електронному вигляді, необхідно зазначити що питання відповідності апеляційної скарги до вимог законодавства регулюється спеціальним Законом а саме Кодексом адміністративного судочинства України, який і необхідно застосовувати в даному випадку.

З приводу звернення позивача до органів влади, слід зазначити, що відповідно ст.93 Конституції України право законодавчої ініціативи у ОСОБА_3 України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України, тому у тому числі з метою втілення «електронного суду» ви маєте право звертатися до зазначених осіб.

Також звертаю увагу, що оскарження рішень суду апеляційної інстанції передбачено частиною 1 статті 211 КАС України, в якій зазначено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку судові рішення суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також судові рішення суду апеляційної інстанції повністю або частково, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 108, 188, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 по справі Донецького окружного адміністративного суду № 805/2989/16-а -залишити без руху.

Встановити апелянту строк для надання апеляційної скарги в письмовому вигляді та зазначити в апеляційній скарзі, які саме рішення суду оскаржуються (постанова чи ухвала), їх дати прийняття та по яким номерам справ, протягом чотирнадцяти днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали, роз'яснивши при цьому, що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги буде вважатись неподаною та повернута.

Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О.Шишов