Постанова від 26.10.2016 по справі 907/28/16

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2016 р. Справа № 907/28/16

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

Головуючого судді Дубник О.П.

суддів Матущака О.І.

ОСОБА_1

при секретарі Лагдан Ю.О.

розглянув апеляційну скаргу Фермерського господарства (далі - ФГ) “Гетен-2014” б/н від 29.08.2016р. (вх. №01-05/4332/16 від 05.09.2016р.)

на рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.08.2016р.

у справі № 907/28/16

за позовом: Військової прокуратури Ужгородського гарнізону, м. Ужгород

в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних правовідносинах: Адміністрації Державної прикордонної служби України, м. Київ та Мукачівського прикордонного загону, м. Мукачево, Закарпатська область

до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, м. Ужгород;

до відповідача-2: ФГ “Гетен-2014”, с. Яноші, Берегівський район, Закарпатська область;

до відповідача-3: Берегівської районної державної адміністрації (далі - РДА) Закарпатської області в особі сектору у справах державної реєстрації Берегівської РДА, м. Берегово, Закарпатська область

про: 1. визнання недійсним результатів земельних торгів та скасування протоколу проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку від 17.09.2015 року №3;

2. визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 17.09.2015 року №66/15, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області та ФГ “Гетен-2014”;

3. зобов'язати скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи про реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га;

4. зобов'язати ФГ “Гетен -2014” звільнити земельну ділянку кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га.,

за участю представників:

від прокуратури: ОСОБА_2 - старший прокурор відділу (посвідчення № 034216 від 03.07.2015р.);

від позивачів: не з'явилися (належно повідомлені);

від відповідача-1 (в режимі відеоконференції): ОСОБА_3, ОСОБА_4 - представники (довіреності в матеріалах справи);

від відповідача-2: не з'явився (належно повідомлений);

від відповідача-3: не з'явився (належно повідомлений).

Судом роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 28, 29 Господарського процесуального кодексу України (надалі -ГПК України).

Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось.

На клопотання відповідача-1 судове засідання 26.10.2016р. проводилось в режимі відеоконференції.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 08.09.2016 р. (головуючий суддя Дубник О.П., судді: Матущак О.І., Скрипчук О.С.) призначено судовий розгляд справи на 27.09.2016р. о 11 год. 00 хв., зобов'язано апелянта подати суду докази зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

19 вересня 2016р. на адресу Львівського апеляційного господарського суду поступило клопотання №9-7-0.7-7922/2-16 від 14.09.2016р. (вх.№01-04/6822/16 від 19.09.2016р.), в якому Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області просить забезпечити можливість участі представника в судовому засіданні в режимі відеоконференції, проведення якої доручити Господарському суду Закарпатської області.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 20.09.2016 р. призначено справу до розгляду на 27.09.2016р. о 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції, доручено Господарському суду Закарпатської області забезпечити проведення судового засідання у справі № 907/28/16 в режимі відеоконференції.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 27.09.2016 р. відкладено розгляд справи на 26.10.2016р. в режимі відеоконференції, доручено Господарському суду Закарпатської області забезпечити проведення судового засідання у справі № 907/28/16 в режимі відеоконференції.

Відповідач-2 (апелянт) належним чином повідомлений про розгляд справи і подав клопотання про розгляд справи без участі його представника б/н від 17.10.2016р. (вх. №01-04/7563/16 від 18.10.2016р.).

Позивачі та відповідач-3 у судове засідання участь уповноважених представників не забезпечили, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення ухвали про порушення справи в апеляційному суді та списком згрупованих поштових відправлень від 28.09.2016р.

Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 17.08.2016р. у справі №907/28/16 (суддя Андрейчук Л.В.) позов задоволено повністю. Визнано недійсними результати земельних торгів, оформлені протоколом №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 17.09.2015 року. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 17.09.2015 року №66/15, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області та ФГ “Гетен-2014”. Зобов'язано ФГ “Гетен - 2014” звільнити земельну ділянку кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га в районі Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області. Зобов'язано Берегівську РДА Закарпатської області в особі сектору у справах державної реєстрації Берегівської РДА скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи про реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га. за ФГ “Гетен - 2014”. Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області в доход Державного бюджету України 3 445,00 грн. судового збору. Стягнуто з ФГ “Гетен - 2014” в доход Державного бюджету України 2067,00 грн. судового збору.

Судове рішення у справі мотивоване ст.ст. 203, 215, 216 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), ст.ст. 20, 77, 124 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), ст.2 Закону України “Про використання земель оборони” від 7 листопада 2003 року №1345-IV (надалі - Закон №1345-IV), ст. 6 Закону України “Про оренду землі” від 6 жовтня 1998 року №161-XIV (надалі - Закон №161-XIV), ст. 22 Закону України “Про Державну прикордонну службу України” від 3 квітня 2003 року №661-IV (надалі - Закон №661-IV) і зроблено висновок, що встановлено факт розташування спірної земельної ділянки в межах прикордонної смуги та належність вказаної ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих в межах прикордонної смуги. Відсутність встановленої ЗК України документації по оформленню права користування вказаною земельною ділянкою не позбавляє її статусу земель оборони. Враховуючи, що спірна земельна ділянка належить до земель оборони, здійснене Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області розпорядження нею шляхом проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку суперечить чинному законодавству, а тому результати проведених земельних торгів та укладений на їх підставі спірний договір оренди суперечать нормам чинного законодавства, допущених при визначенні статусу земельної ділянки та існуючих обмежень у її використанні.

ФГ “Гетен-2014” не погоджується з ухваленим рішенням суду і вважає його прийнятим з порушенням норм матеріального права, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи. Зазначає про відсутність доказів, якими би підтверджувався факт належності спірної земельної ділянки до земель оборони та її входження до складу прикордонної смуги, на земельній ділянці відсутні оборонні об'єкти кордону України. Зазначає про відсутність у позивачів правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, відсутність оформленого та належним чином зареєстрованого права користування та рішення компетентного органу влади або місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування. Земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди вважає законними, такими, що проведені відповідно до розпорядження голови Берегівської РДА, наказів Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, які є чинними. Просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.08.2016р. у справі №907/28/16, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, зокрема, зазначає, що прокурор не надав жодних належних та допустимих доказів того, що спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони та доказів посвідчення права користування нею у встановленому законодавством порядку. Стверджує, що земельні ділянки, в т.ч. спірна, були включені в перелік земельних ділянок для продажу прав на них (оренда) на підставі інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка проведена за рахунок коштів державного бюджету у 2013 році. Просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.08.2016р. у справі №907/28/16, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Прокурор, позивачі та відповідач-3 не скористалися своїм правом та ненадали письмових відзивів на апеляційну скаргу.

Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, керуючись нормами ст. 101 ГПК України щодо меж перегляду справи в апеляційній інстанції, вважає, що є можливим прийняти за наслідками розгляду апеляційної скарги постанову в даному судовому засіданні.

Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача-1, оцінивши зібрані по справі докази, та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, при цьому, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду встановила наступні обставини та керувалася такими мотивами.

17.09.2015р. Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області проведено земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га.

Результати торгів оформлено протоколом №3 від 17.09.2015 року про проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходиться за адресою: Закарпатська обл., Берегівський район, за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради. Переможцем аукціону визнано ФГ “Гетен-2014” (а.с.33-34, т.1).

17.09.2015р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області (орендодавець) та ФГ “Гетен-2014” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №66/15, за умовами якого орендодавець, на підставі протоколу земельних торгів від 17.09.2015р. № 3 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 7,9954 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області (а.с.21-28, т.1).

У п 2.1 договору зазначено, що в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,9954 га, у тому числі 7,9954 га рілля.

Згідно п. 2.2 договору кадастровий номер земельної ділянки 2120480400:06:000:0008. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2015р. становить 198432,24 грн. і підлягає щорічній індексації (п. 2.6 договору).

Відповідно до п. 3.1 договір оренди земельної ділянки укладено на строк 10 років.

Річний розмір орендної плати становить 11965,46 грн. (п. 4.1 договору).

Згідно п. 5.2 цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки ФГ “Гетен-2014” прийняло від Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 7,9954 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області (а.с.32, т.1)

Як зазначено в позовній заяві, 21 грудня 2016 року Мукачівський прикордонний загін звернувся до військової прокуратури Ужгородського гарнізону з приводу незаконної передачі в користування 6 земельних ділянок уздовж лінії державного кордону за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області.

Підставою звернення заступника військового прокурора Ужгородського гарнізону до місцевого господарського суду з даним позовом є порушення норм чинного законодавства, допущених при визначенні статусу спірної земельної ділянки та існуючих обмежень у її використанні.

Згідно ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Згідно ч. 5 ст. 20 ЗК України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №1345-IV військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Статтею 115 ЗК України визначено, що зони особливого режиму використання земель створюються навколо військових об'єктів Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, для забезпечення функціонування цих об'єктів, збереження озброєння, військової техніки та іншого військового майна, охорони державного кордону України, а також захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Уздовж державного кордону України встановлюється прикордонна смуга, у межах якої діє особливий режим використання земель. Розмір та правовий режим прикордонної смуги встановлюються відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 6, 10 Закону №661-IV державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, який виконує завдання щодо забезпечення недоторканості державного кордону та охорони суверенних прав України. Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів.

Отже, Мукачівський прикордонний загін є органом державної влади на місцях в системі Державної прикордонної служби України, який здійснює контроль за додержанням прикордонного режиму у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.

Частинами 1, 2 ст. 22 Закону України “Про державний кордон України” від 4 листопада 1991 року №1777-XII (надалі - Закон №1777-XII) передбачено, що з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1147 від 27.07.1998р. “Про прикордонний режим” (з наступними змінами та доповненнями), з урахуванням особливостей місцевості та інших умов ширина прикордонної смуги може бути змінена обласними державними адміністраціями за поданням Адміністрації Державної прикордонної служби, але вона не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що знаходиться в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруджень.

Таким чином, при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прикордонної смуги необхідно виходити із її нормативних розмірів, встановлених ст.22 Закону №1777-XII та п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 1147 від 27.07.1998р. “Про прикордонний режим”. Відсутність окремого проекту землеустрою щодо встановлення прикордонної смуги не свідчить про її відсутність, оскільки розміри прикордонної смуги встановлені законом та фактичним розташуванням прикордонних інженерних споруд.

Згідно ст. 3 Закону №1345-IV уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України. Навколо військових частин та оборонних об'єктів можуть створюватися зони з особливим режимом використання земель з метою забезпечення функціонування цих військових частин та об'єктів, збереження озброєння, військової техніки, іншого військового майна, охорони державного кордону України, захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Розмір та правовий режим зон з особливим режимом використання земель встановлюються відповідно до закону.

Спірна земельна ділянка кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га, сформована на підставі інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, проведеної на території Закарпатської області у 2013 році.

Розпорядженням голови Берегівської РДА від 25.11.2013р. №488 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Батрадівської сільської ради на загальну площу 79,5139 га згідно з переліком, до якого увійшла і спірна ділянка (а.с. 160-161, т. 1).

Наказом Головного управління Держземагенства у Закарпатській області від 07.11.2014р. №100 спірну земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах (а.с. 55, т.1).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 31.07.2015р. №687-с/г на спірну земельну ділянку затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на яку підлягає продажу на земельних торгах у формі аукціону, зобов'язано в.о. начальника управління Держгеокадастру у Берегівському районі забезпечити державну реєстрацію права держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області площею 7,9954 га (кадастровий номер 2120480400:06:000:0008) (а.с. 57, т.1).

Згідно довідки Управління Держземагенства у Берегівському районі Закарпатської області №34-702-0.1-1612/2-15 від 03.03.2015р. будь-яких обмежень у використанні земель та додержання режиму, а також земельного сервітуту стосовно вказаної земельної ділянки немає (а.с. 58, т.1).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатскій області №785-с/г від 12.08.2015р. призначено проведення земельних торгів та встановлено умови аукціону (а.с. 174-175, т.1).

Протоколом №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходиться за адресою: Закарпатська обл., Берегівський район, за межами населеного пункту на території Батрадівської сільської ради від 17.09.2015р. оформлено результати торгів, переможцем у яких визнано ФГ „Гетен-2014”, з яким укладено спірний договір оренди (а.с.33-34, т.1).

Згідно протоколу огляду місця події від 10.05.2016р., складеного прокурором військової прокуратури Ужгородського гарнізону ОСОБА_5, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 2120480400:06:000:0008 знаходиться у межах прикордонної смуги, а саме - у смузі місцевості, що знаходиться між лінією інженерно-технічних споруд та лінією державного кордону; вільного доступу до земельної ділянки немає (а.с.109-111, т.2).

На підтвердження фактів, наведених у протоколі від 10.05.2016р., до матеріалів справи приєднано технічну документацію щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі та довідку Держсільгоспінспекції в Закарпатській області від 27.05.2016 року (а.с.146-151, т.2).

Таким чином, встановлення факту розташування спірної земельної ділянки в межах прикордонної смуги свідчить про належність вказаної ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих в межах прикордонної смуги. Відсутність встановленої ЗК України документації про оформленню права користування вказаною земельною ділянкою не позбавляє її статусу земель оборони.

Отже, визначення категорії спірної земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення, є помилковим, таким, що не відповідає чинному законодавству та суперечить ст. 20 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи приналежність спірної земельної ділянки до земель оборони, апеляційний господарський суд вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області без достатніх повноважень розпорядилося нею шляхом проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовна вимога про визнання недійсними результатів земельних торгів, оформлених протоколом №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення від 17.09.2015р., є законною і обґрунтованою.

Частина 1 ст. 215 ЦК України встановлює, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно ч. 2 ст. 124 ЗК України, ч. 2 ст. 6 Закону №161-XIV у разі набуття права оренди землі на конкурсних засадах, підставою для укладення договору є результати аукціону.

Оскільки земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку площею 7,9954 га кадастровий номер 2120480400:06:000:0008, є незаконними, визнанню недійсним підлягає і договір оренди земельної ділянки № 66/15 від 17.09.2015р., укладений за результатами таких торгів.

Згідно ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Також, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову в частині звільнення ФГ „Гетен - 2014” земельної ділянки кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га в районі Батрадівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області внаслідок визнання недійсним спірного договору.

Враховуючи визнання недійсними результатів земельних торгів, оформлених протоколом №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 17.09.2015 року та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 17.09.2015 року №66/15, суд першої інстанції підставно зобов'язав Берегівську РДА Закарпатської області в особі сектору у справах державної реєстрації Берегівської РДА скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно записи про реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 2120480400:06:000:0008 площею 7,9954 га за ФГ “Гетен - 2014”.

Апелянт у додаткових поясненнях (вх. №01-04/7033/16 від 27.09.2016р.) та у заяві (вх. №01-04/7564/16 від 18.10.2016р.) стверджує про пропуск позивачем строку на звернення до суду за захистом своїх прав, що є підставою для відмови в позові.

В матеріалах даної справи відсутні докази про його звернення з відповідною заявою до суду першої інстанції, сам він пояснює причини неподання такої заяви під час розгляду справи місцевим господарським судом тим, що про існування даної підстави (подання заяви про пропуск позовної давності позивачем) йому стало відомо тільки на стадії розгляду судової справи внаслідок долучення Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області в якості доказів матеріалів, котрі свідчать про перебування даної ділянки в користуванні колгоспу та інших суб'єктів господарювання ще за радянських часів, а також після долучення відповіді Державного комітету України із земельних ресурсів міськрайонного управління Держкомзему у місті Берегово та Берегівському районі Закарпатської області від 06.12.12 р. № 6631, про що позивачу було відомо до моменту звернення з даним позовом до суду.

Присутній представник прокуратури заявив про безпідставність заяви апелянта, оскільки вважає, що Мукачівський прикордонний загін довідався про порушення свого права 17.12.15 р.

Згідно ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Згідно абз. 2 пп. 2.1 п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 29.05.2013р. "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" у суді апеляційної інстанції заявити про сплив позовної давності може сторона у спорі, яка доведе неможливість подання відповідної заяви в суді першої інстанції, зокрема у разі, якщо відповідну сторону не було належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи місцевим господарським судом.

Зі справи вбачається, що ФГ «Гетен-2014» під час розгляду справи в місцевому господарському суді реалізовувало надані йому процесуальним законом права, визначені ст.22 ГПК України, про що свідчать, зокрема, протоколи судових засідань, ухвали суду про відкладення розгляду справи, відзив на позов. Докази, на які посилається апелянт як на підставу для відмови в позові у зв'язку з пропуском позовної давності позивачем, містяться в матеріалах справи, сформованої місцевим господарським судом (а.с.127, 129 т.1, а.с.20-23 т.2 ) і не є такими, що стали відомі апелянту на стадії апеляційного перегляду справи. З рішення суду вбачається, що місцевим господарським судом встановлено і не спростовано в суді апеляційної інстанції, що про проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на спірну земельну ділянку Мукачівський прикордонний загін довідався внаслідок звернення ТОВ «Центр проектів» з клопотанням від 17.12.15 р. № 17-12/01 про надання (дозволу) перепустки працівникам підприємства для проведення робіт із землеустрою щодо перенесення меж земельних ділянок в натурі.

З цього можна зробити висновок про відсутність підстав для розгляду заяви апелянта про застосування позовної давності в суді апеляційної інстанції, оскільки він не обґрунтував неможливість подання такої заяви до прийняття оскаржуваного рішення у місцевому господарському суді..

Доводи, викладені скаржником у апеляційній скарзі, спростовуються вищенаведеними аналізом матеріалів справи та нормами матеріального права.

Усе викладене дає підстави для залишення без задоволення апеляційної скарги, у зв'язку із чим згідно із ст. 49 ГПК України на апелянта покладаються судові витрати.

Керуючись ст. ст. 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Закарпатської області від 17.08.2016р. у цій справі без змін.

2. Судові витрати покласти на ФГ “Гетен-2014”.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови підписано 31.10.2016р.

Головуючий суддя Дубник О.П.

Суддя Матущак О.І.

Суддя Скрипчук О.С.