Ухвала від 02.11.2016 по справі 306/742/16,2а-306/222/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року Справа № 876/4827/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі Закарпатської області на постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 08 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі Закарпатської області, третя особа - Головне управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної поліції у Закарпатській області, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі щодо відмови у призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку із відсутністю відповідного страхового стажу, скасувати це рішення та зарахувати страховий стаж за період роботи та проходження служби в органах внутрішніх справ у період часу з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року, що дає право на пенсію по інвалідності; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі внести відповідні відомості про страховий стаж до персоніфікованого обліку за період роботи та проходження служби в органах внутрішніх справ у період часу з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі призначити пенсію з часу встановлення інвалідності, а саме: з 05 січня 2016 року га з цієї дати здійснити нарахування та виплату мені пенсії по інвалідності в повному обсязі; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі провести відповідні розрахунки відповідно до грошового забезпечення позивача на підставі довідок про заробітну плату для призначення пенсії № 22 від 28 січня 2016 року, №26/3-773 від 01 лютого 2016 року, № 68 від 04 лютого 2016 року.

Постановою Свалявського районного суду Закарпатської області від 08 червня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю страхового стажу. Зараховано ОСОБА_1 страховий стаж за період роботи та проходження служби у органах внутрішніх справ за період з 26 липня 2007 по 06 листопада 2015 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, провести нарахування та виплату такої відповідно до його грошового забезпечення, починаючи з 05 січня 2016 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що у персональній обліковій картці позивача відсутні відомості про нього як застраховану особу, оскільки УМВС України у Закарпатській області такі відомості не надавались, внаслідок чого у ОСОБА_1 відсутній достатній страховий стаж для призначення пенсії по інвалідності. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 12 лютого 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі із заявою про призначення пенсії по інвалідності III групи. Причина інвалідності - загальне захворювання. До заяви про призначення пенсії позивач долучив довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0575748, видану обласною спеціалізованою психоневрологічною МСЕК від 05 січня 2016 року; трудову книжку серії АХ № 799080 від 03 серпня 2003 року; диплом спеціаліста серії МВ № 11900902 від 23 червня 2007 року; довідку про період проходження служби в органах внутрішніх справ № 2/24 від 27 січня 2016 року; довідку про заробітну плату для призначення пенсії № 22 від 28 січня 2016 року, № 26/3-773 від 01 лютого 2016 року, №68 від 04 лютого 2016 року.

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з розгляду питань призначення (чи відмови у призначенні пенсії) №2 від 15 лютого 2016 року управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі відмовило позивачу у призначенні пенсії по інвалідності, мотивуючи це тим, що в останнього відсутній достатній страховий стаж для призначення такої пенсії, оскільки при опрацюванні документів виявлено, що за період з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року індивідуальні відомості про застраховану особу - ОСОБА_1 відсутні, УМВС України у Закарпатській області такі не надавались.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року працював на посадах слідчого в УМВС України у Львівській та Закарпатській областях, за період роботи отримував грошове забезпечення, і на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України, отримав інвалідність III групи, а тому має право на отримання відповідного виду пенсії.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного.

Ч. 1 ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що право на пенсію по інвалідності мають особи, визнані інвалідами, залежно від групи інвалідності, за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.

Для інвалідів III групи, що досягли віку від 29 років до 31 року включно є необхідним наявність страхового стажу 4 роки.

З довідки медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0575748, виданої обласною спеціалізованою психоневрологічною МСЕК від 05 січня 2016 року, вбачається, що позивачу встановлено інвалідність III групи, причина інвалідності - загальне захворювання.

На момент встановлення інвалідності - 05 січня 2016 року, позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досягнув 29 - річного віку.

Довідкою Головного управління Національної поліції в Закарпатській області №2/24 від 27 січня 2016 року підтверджується, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України у період з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року. Таким чином, стаж роботи позивача на момент встановлення інвалідності становив понад 12 років.

Крім того, як вбачається з долучених до матеріалів справи довідок про нараховану суму грошового забезпечення, на всі суми виплат грошового забезпечення ОСОБА_1 нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески).

Як встановлено в судовому засіданні, підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії по інвалідності стала відсутність в останнього достатнього страхового стажу для призначення такої пенсії.

Згідно з п. 20 розділу II «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» час перебування осіб рядового і начальницького складу на службі в органах внутрішніх справ зараховується до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу за спеціальністю згідно з законодавством.

Відповідно до п. 5 розділу II «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» особи рядового і начальницького складу підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню за рахунок коштів відповідного бюджету, а також коштів, що надходять від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій згідно з договорами, укладеними між ними і органами внутрішніх справ.

Згідно з приписами ч.1 ст.56, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана за підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства у колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції (ОВС), незалежно від місця проходження служби. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Згідно зі ст.23 вказаного Закону пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок: трудового каліцтва або професійного захворювання, загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Згідно ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (оплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому загоном порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають також і особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також службу в Національній поліції (ОВС), що також підтверджується п. 2.2.16. постанови правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року. Відповідно зазначені періоди служби зараховуються до страхового стажу.

Згідно з п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, - для осіб, зазначених у пунктах 7-9, 12-14, 17 і 18 статті 11 цього Закону, тобто ця норма стосується і осіб, які проходять службу в органах внутрішніх справ, що також підтверджується п. 2.1.2. постанови правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року.

Відповідно ч.1 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону

Ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно з ч.6 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12- 15, 18 статті 11 цього Закону, надаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу.

Ч.1 ст.24 вказаного Закону України передбачає, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач при поданні заяви про призначення йому пенсії по інвалідності долучив довідки про нараховану суму грошового забезпечення для призначення пенсії № 22 від 28 січня 2016 року, № 26/3-773 від 01 лютого 2016 року, № 68 від 04 лютого 2016 року, в яких зафіксовано, що на всі суми виплат грошового забезпечення ОСОБА_1 нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески).

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зарахування роботи та проходження служби позивачем у органах внутрішніх справ за період з 26 липня 2007 року по 06 листопада 2015 року до страхового стажу, необхідного до призначення пенсії по інвалідності.

Таким чином, враховуючи, що позивачу встановлено інвалідність III групи, відповідність загального та страхового стажу ОСОБА_1, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність достатніх правових підстав для призначення йому пенсії по інвалідності та проведення нарахування і виплати такої.

Також правильним є висновок суду першої інстанції, з врахуванням дати звернення позивача з заявою про призначення пенсії - 12 лютого 2016 року, про необхідність проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності починаючи з 05 січня 2016 року (дати встановлення інвалідності), оскільки згідно з приписами ст.83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії по інвалідності призначаються з дня встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня встановлення інвалідності.

Колегія суддів також звертає увагу на те, що відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Свалявському районі Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Свалявського районного суду Закарпатської області від 08 червня 2016 року у справі № 306/742/16-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: А.Р. Курилець

ОСОБА_2