Ухвала від 31.10.2016 по справі 819/524/16

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2016 р. Справа № 876/4690/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Рацина Р.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну ОСОБА_1 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.05.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання нарахувати та виплатити премію,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 25.04.2016 року звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу від 10 березня 2016 року № 5-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», зобов'язання нарахувати та виплатити премію в розмірі 372 грн. за березень 2016 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.05.2016 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 18 лютого 2016 року при перевірці дотримання Регламенту Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області в частині дотримання режиму роботи (робочий час) співробітниками податкової міліції оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області встановлено факт відсутності на роботі старшого інспектора штабу оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 в період з 9.00 год. по 9.30 год. За вказаним фактом складено акт відсутності на робочому місці від 18.02.2016 року, з яким ознайомлено ОСОБА_1 18.02.2016 року позивачем подано рапорт з поясненням причин запізнення на роботу.

Крім того, за фактом порушення вимог Регламенту Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області в частині дотримання режиму роботи (у відповідності до вимог п. 2.4.11 Регламенту режим роботи встановлений з 9.00 год. до 18.00 год.) проведено службову перевірку, в ході якої встановлено, що 18.02.2016 року в період з 9.00 год. до 9.30 год. старший інспектор штабу оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковник податкової міліції ОСОБА_1 був відсутній на робочому місці. За результатами службової перевірки складено висновок від 25.02.2016 року.

На підставі наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.02.2016 року № 3-дс «Про призначення службового розслідування» проведено службове розслідування за фактом відсутності на робочому місці позивача, про що складено висновок за результатами службового розслідування від 03.03.2016 року. Яким встановлено, що 18.02.2016 року в період з 9.00 год. до 9.30 год. старший інспектор штабу оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковник податкової міліції ОСОБА_1 був відсутній на робочому місці, який про своє можливе спізнення спростовує, що повідомив першого заступника начальника ДПІ - начальника оперативного управління Тернопільської ОДПІ підполковника податкової міліції Дурняка О.П. Проте, ОСОБА_1 повідомив про своє можливе спізнення після того, як дізнався, що в підрозділі проводиться перевірка дотримання співробітниками вимог Регламенту. Таким чином, в результаті проведеного службового розслідування комісія дійшла висновку, що у діях старшого інспектора штабу оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, тому він заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності - оголошення зауваження.

На підставі наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.03.2016 року № 5-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» до старшого інспектора штабу оперативного управління Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення, а саме оголошено зауваження.

Питання проходження служби в податковій поліції регулюється Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положення ). Відповідно до п.21 Положення: для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства. Внутрішній розпорядок в органах внутрішніх справ, а також у навчальних закладах (навчальних підрозділах), що здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації начальницького складу Міністерства внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів.

Порядок організації діяльності Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області, пов'язаної з виконанням покладених завдань та здійсненням повноважень встановлений Регламентом Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області, затвердженим наказом Тернопільської ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області від 18.02.2015 року № 378 (далі - Регламент).

Згідно із пунктом 2.4.11 Регламенту відповідно до статті 50 КЗпП України тривалість робочого часу працівників Тернопільської ОДПІ становить 40 годин на тиждень.

У Тернопільській ОДПІ встановлено п'ятиденний робочий тиждень з таким режимом роботи: початок робочого дня - о 9 год. 00 хв., перерва на обід - з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв., закінчення робочого дня - о 18 год. 00 хв., у п'ятницю - о 16 год. 45 хв.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 порушено вимоги п.2.4.11 Регламенту (порушення режиму роботи), доведено факт відсутності останнього на робочому місці без поважних причин 18.02.2016 року в період із 9 год. 00 хв. по 9 год. 30 хв.

Дані обставини також підтвердили допитані в суді першої інстанції свідки: перший заступник начальника ДПІ - начальник оперативного управління Тернопільської ОДПІ підполковник податкової міліції Дурняк О.П., заступник начальника управління - начальник штабу оперативного управління Головного управління ДФС у Тернопільській області полковник податкової міліції Парило Ю.П. та старший інспектор відділу по роботі з персоналом Головного управління ДФС у Тернопільській області підполковник податкової міліції Марценюк Р.П., які проводили службову перевірку та службове розслідування.

На підставі пункту 354.1 статті 354 Податкового кодексу України посадова чи службова особа податкової міліції несе за свої протиправні дії чи бездіяльність дисциплінарну відповідальність згідно із Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ або іншу передбачену законом відповідальність. Згідно з пунктом 354.4. статті 354 Податкового кодексу України посадова чи службова особа податкової міліції, яка порушила вимоги закону або неналежно виконує свої обов'язки, несе відповідальність у встановленому законом порядку.

Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначає Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України, затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 22 лютого 2006 року №3460-IV (далі - Дисциплінарний статут ).

Відповідно до частини першої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України. Службова дисципліна досягається, зокрема: набуттям високого рівня професіоналізму; дотриманням законності і статутного порядку.

Відповідно до статті 2 Дисциплінарного статуту невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни являється дисциплінарним проступком. В силу вимог статті 5 Дисциплінарного статуту за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Підставами такої відповідальності є виключно фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діях особи рядового або начальницького складу органів внутрішніх справ ознак дисциплінарного проступку, зокрема протиправної поведінки, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ним і дією (бездіяльністю) порушника дисципліни.

Згідно із статтею 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань інтереси суспільства і держави; дотримуватися норм професійної та службової етики;

Згідно із статтею 12 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень:1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.

Відповідно до статті 14 Дисциплінарного статуту, якою визначено порядок накладення дисциплінарних стягнень, з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.

Службове розслідування в органах внутрішніх справ - це комплекс заходів, які здійснюються в межах відомчої компетенції з метою уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного проступку, встановлення ступеня вини особи, яка його вчинила.

Мета службового розслідування полягає в тому, щоб повністю, об'єктивно та всебічно встановити: обставини (час, місце) і наслідки правопорушення, з приводу якого було призначено розслідування; осіб, винних у правопорушенні, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали загрозу їх спричинення; наявність причинного зв'язку між неправомірним діянням особи, щодо якої призначено службове розслідування, та його наслідками; причини правопорушення та умови, що сприяли правопорушенню; вимоги законів чи інших нормативно-правових актів, розпорядчих документів або службових обов'язків, що були порушені; ступінь вини кожної з осіб, причетних до правопорушення, та мотиви протиправної поведінки працівника ОВС і його ставлення до вчиненого.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. Перед накладенням дисциплінарного стягнення начальник або особа, яка проводить службове розслідування, повинні зажадати від порушника надання письмового пояснення. Зміст наказу доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення.

Львівським апеляційним адміністративним судом ухвалою від 26.09.2016 року витребовувались роздруківки телефонних дзвінків позивача у справі, на що ПрАТ «Київстар» надав відповідь, однак на думку колегії суддів з такої не можливо чітко ідентифікувати абонента до якого телефонував ОСОБА_1 та змісту розмови.

Щодо поданої письмової заяви ОСОБА_6 в суді апеляційної інстанції, про те що він був присутній під час попередження позивачем свого безпосереднього начальника про спізнення, у зв'язку з поломкою автомобіля на думку суду не може вказувати про розмову із начальником, а не з іншою особою, а на підтвердження несправності автомобіля позивачем не надано доказів знаходження такого на станції технічного обслуговування або інших підтверджуючих відомостей.

Колегія суддів дійшла висновку, що при прийнятті оскаржуваного позивачем наказу від 10 березня 2016 року № 5-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», відповідач діяв правомірно, в межах наданих йому повноважень з врахуванням тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку, а тому судом першої інстанції прийнято правомірне рішення.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.05.2016 року у справі №819/524/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено 02.11.2016 року