1Справа № 335/9213/16-а 2-а/335/313/2016
25 жовтня 2016 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Калюжної В.В., при секретарі Політайко Я.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Запоріжжя адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Запорізької міської ради щодо відхилення його проекту за назвою «Всеукраїнський електронний реєстр порушених прав громадян «Зворотній зв'язок» та зобов'язати Запорізьку міську раду передати відхилений проект на розгляд до відповідних виконавчих органів Запорізької міської ради.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 18 липня 2016 року ним подано до управління внутрішньої політики, преси та інформації міської ради проект за назвою: «Всеукраїнський електронний реєстр порушених прав громадян «Зворотній зв'язок», який зареєстровано в журналі реєстрації №52.
01 серпня 2016 року позивач отримав лист-повідомлення №12 від 26.07.2016 року «Про відхилення проекту», у зв'язку з невідповідністю вимогам до проектів, згідно п.2.3. «Положення про Громадський бюджет у м.Запоріжжя», оскільки реалізація проекту не обмежується одним роком та функціонування громадських приймалень потребуватиме фінансових ресурсів на утримання та обслуговування.
Позивач вважає, що відхилення проекту не з підстав невідповідності на предмет повноти і правильності заповнення бланку проекту, а з підстав аналізу змісту проекту, є перевищенням наданих повноважень, відповідно є протиправними та такими, що суперечать «Положенню про Громадський бюджет у м.Запоріжжя», у зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали адміністративний позов та просять його задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених у ньому.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Частина 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Судом встановлено, що Рішенням Запорізької міської ради №23 від 25.05.2016 року «Про запровадження громадського бюджету у м.Запоріжжя» затверджено Положення про Громадський бюджет у м.Запоріжжя, встановлено обсяг Громадського бюджету на 2017 рік та доручено міському голові затвердити склад та положення про діяльність Координаційної ради з питань Громадського бюджету.
Положення «Про громадський бюджет у м.Запоріжжя» визначає основні вимоги та принципи до організації, проведення та реалізації Громадського бюджетування у м.Запоріжжя.
Відповідно до п.2.3 Положення за рахунок коштів Громадського бюджету у м.Запоріжжя можуть бути профінансовані проекти членів територіальної громади міста з правом голосу, які зареєстровані та проживають на території міста та відповідають певним вимогам.
Розпорядженням Запорізького міського голови №405р від 15.07.2016 року «Про затвердження складу Координаційної ради з питань Громадського бюджету» затверджено склад Координаційної ради з питань Громадського бюджету м. Запоріжжя та Положення про Координаційну раду з питань Громадського бюджету м. Запоріжжя.
Розділом IV Положення визначені права Координаційної ради. Зокрема, Координаційна рада, відповідно до покладених на неї завдань, має право: заслуховувати авторів проектів під час розгляду реєстрів позитивно і негативно оцінених проектів та отримувати від них додаткову інформацію; надавати висновки та рекомендації щодо проектів та інше.
Встановлено, що 18 липня 2016 року Позивач подав до Управління внутрішньої політики, преси та інформації міської ради проект за назвою: «Всеукраїнський електронний реєстр порушених прав громадян «Зворотній зв'язок», який зареєстровано в журналі реєстрації №52.
Згідно протоколу № 2 засідання Координаційної ради з питань громадського бюджету м.Запоріжжя від 22.07.2016 року проект № 52 ОСОБА_1 «Всеукраїнський електронний реєстр порушених прав громадян «Зворотній зв'язок» відхилено у зв'язку з невідповідністю вимогам п.2.3 Положення про Громадський бюджет у м.Запоріжжі.
Листом Координаційної Ради від 26.07.2016 року № 12 Позивача повідомлено про розгляд та відхилення його проекту.
01.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Голови Координаційної ради з питань Громадського бюджету м.Запоріжжя з заявою, в якій висловив незгоду з прийнятим рішенням та просив направити відхилені членами Координаційної ради проекти до відповідних виконавчих органів Запорізької міської ради, для більш детальної перевірки та оцінки кожного з них.
Розділом V Положення визначено, що рішення Координаційної ради приймаються більшістю голосів від присутніх на засіданні її членів. Всі спірні питання, які виникають під час супроводження та функціонування Громадського бюджету у м.Запоріжжя, вирішуються Координаційною радою колегіально шляхом відкритого голосування.
З матеріалів справи вбачається, що 02.08.2016 року відбулось засідання Координаційної ради з питань громадського бюджету м.Запоріжжя, на якому в порядку денному розглядалось питання щодо проектів, які були відхилені Координаційною радою від подальшого розгляду, зустріч з авторами відхилених проектів, які виявили бажання надати свої зауваження та доповнення.
На засіданні був присутній ОСОБА_1, який надав пояснення з приводу відповідності проекту вимогам Положення.
З протоколу № 4 засідання Координаційної ради з питань громадського бюджету м.Запоріжжя від 02.08.2016 року вбачається, що шляхом відкритого голосування одноголосно Члени Координаційної ради прийняли рішення про залишення без змін рішення Координаційної ради щодо відхилення проекту № 52 від подальшого розгляду.
Таким чином, рішення Координаційної ради прийнято у відповідності до п.4.4,4.5 Положення про Громадський бюджет у місті Запоріжжі та п.5.1., 5.2. Положення про Координаційну раду з питань громадського бюджету м.Запоріжжя.
Відповідно до п.5.4. Положення, Координаційна рада на своїх засіданнях приймає рішення, висновки та рекомендації, які підписує її голова та секретар.
Міський голова, його заступники та депутати міської ради можуть брати участь в роботі Координаційної ради з правом дорадчого голосу.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, питання відхилення проекту ОСОБА_1 за назвою «Всеукраїнський електронний реєстр порушених прав громадян «Зворотній зв'язок» на розгляд Запорізької міської ради не виносилось, оскільки визначений інший порядок розгляду проектів, а тому питання відхилення проекту виходить за межі повноважень Запорізької міської ради.
При таких обставинах, суд встановив, що діями відповідача не порушені права позивача, тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволені позовних вимог позивача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 69-72, 161-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання передати відхилений проект на розгляд до відповідних виконавчих органів Запорізької міської ради - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення цієї постанови, а якщо постанову було прийнято згідно з частиною третьою статті 160 КАС України - апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2016 року.
Суддя: В.В.Калюжна