Ухвала від 31.10.2016 по справі 308/11269/16-к

308/11269/16-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2016 року місто Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону майора юстиції ОСОБА_3 , про відсторонення від посади начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 підозрюваного ОСОБА_5 ,-

ВСТАНОВИВ:

З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що військовою прокуратурою Ужгородського гарнізону проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42016070210000093 від 26.10.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Згідно клопотання, у ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до п.п. 5, 19 ч.1 ст. 15 ЗУ «Про Державну прикордонну службу» на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами, протидія і запобігання корупційним діянням та злочинам у сфері службової діяльності особового складу Державної прикордонної служби України.Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про Державну прикордонну службу» за протиправні дії чи бездіяльність військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України несуть відповідальність згідно із законом.Під час проходження військової служби у відповідності до ст. 68 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 16, 49, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися вимог Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов'язок,неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, а також додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство, виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливим і додержуватися військового етикету, бути дисциплінованим, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» - основними функціями Державної прикордонної служби України є: охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму. Відповідно до ч. 2, 3 ст. 10 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» - прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а до складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу покладається наступний обов'язок: здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а також здійснення фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду. Частиною 4 ст. 10 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» передбачено, що окремий контрольно-пропускний пункт є оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладається здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів. Згідно ч. 4 ст. 2 Закону України «Про Державний кордон України » - охорона Державного кордону України є невід'ємною складовою загальнодержавної системи захисту державного кордону і полягає у здійсненні Державною прикордонною службою України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах, а також Збройними Силами України у повітряному та підводному просторі відповідно до наданих їм повноважень заходів з метою забезпечення недоторканності державного кордону України. Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про Державний кордон України » охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах покладається на Державну прикордонну службу України, а в повітряному та підводному просторі в межах територіального моря - на Збройні Сили України. Частина 2 статті 203 Кодексу України про Адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за недодержання іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку реєстрації або порушення встановленого терміну перебування в Україні, виявлені в пунктах пропуску через державний кордон України у вигляді попередження або накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Згідно п.п. 2, п. 2 «Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України», затвердженого постановою КМУ від 15.02.2012, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території: не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Проте ОСОБА_5 , в порушення вимог вказаних законів та нормативних актів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою незаконного збагатитися, став на шлях злочинної діяльності та вчинив кримінальне правопорушення пов'язане з прийнятям пропозиції на отримання неправомірної вигоди за виконання ним дій пов'язаних з використанням свого службового становища в інтересах третьої особи, за попередньою змовою групою осіб.ОСОБА_5 діяв в порушення вищезазначених Законів України, з корисливих мотивів та з метою отримання неправомірної вигоди, залучивши до своєї протиправної діяльності співучасника - інспектора прикордонної служби 2-ї категорії - старшого оператора відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 прапорщика ОСОБА_6 .Так, до ОСОБА_5 звернулась невстановлена досудовим слідством особа та запропонувала надати йому грошові кошти у сумі 800 грн., у разі якщо ОСОБА_5 скориставшись своїм службовим становищем внесе відомості, до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт 1-П» щодо виїзду та в'їзду на територію України через пункт пропуску «Лужанка» громадянином Литви ОСОБА_7 , хоча останній фактично перетин державного кордону України не здійснюватиме, з метою не притягнення ОСОБА_7 до адміністративної відповідальності за порушення строку перебування на території України іноземцем. ОСОБА_5 в свою чергу звернувся до ОСОБА_6 , який перебував у прикордонному наряді, та запропонував йому отримати частину неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 800 грн., в разі якщо ОСОБА_6 внесе відомості, до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт 1-П» щодо виїзду з території України через пункт пропуску «Лужанка» громадянином Литви ОСОБА_7 , хоча останній фактично перетин державного кордону України не здійснюватиме, в свою чергу ОСОБА_6 погодився на вказану пропозицію. У подальшому, ОСОБА_5 на виконання домовленості із невстановленою на даний час органом досудового розслідування особою, попередньо запропонувавши ОСОБА_6 та отримавши його згоду, прийняв пропозицію вказаної особи на отримання неправомірної вигоди, за вчинення дій в інтересах третьої особи та користуючись своїм службовим становищем, з метою не притягнення особи до відповідальності за порушення правил перебування на території України іноземцями, надав згоду на внесення недостовірної інформації до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт 1-П» щодо виїзду та в'їзду на територію України через пункт пропуску «Лужанка» громадянином Литви ОСОБА_7 , хоча останній фактично перетин державного кордону України не здійснював. Крім того, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 , що паспорт вказаного громадянина Литви передадуть пізніше, і в нього необхідно буде внести відповідну відмітку про перетин кордону України. ОСОБА_6 , розуміючи протиправність своїх дій, надав згоду на вказану пропозицію. 25.10.2016 о 22.21 год. ОСОБА_6 , який перебував в прикордонному наряді на пункті пропуску «Лужанка», вніс до системи «Гарт 1-П» інформацію, про виїзд з України до Республіки Угорщина, через пункт пропуску «Лужанка» громадянина Литви ОСОБА_8 , пішки, без фактичного перетинання останнім державного кордону України. Надалі, на виконання свого злочинного наміру, 26.10.2016 о 08.00 год. ОСОБА_5 вніс до системи «Гарт 1-П» інформацію, про в'їзд на територію України із Республіки Угорщина, через пункт пропуску «Лужанка» громадянина Литви ОСОБА_8 , на автомобілі марки «Фольсваген» реєстраційний номер Республіки Угорщина « НОМЕР_1 », без фактичного перетинання останнім державного кордону України.

Як вбачається з клопотання та доданих матеріалів, 29.10.2016 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (отримання службовою особою неправомірної вигоди, за вчинення дій в інтересах третьої особи, за попередньою змовою групою осіб), тобто у скоєнні умисного тяжкого службового злочину. 31.10.2016 до Ужгородського міськрайонного суду внесено клопотання про обрання запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у вигляді особистого зобов'язання. Підозрюваний ОСОБА_5 на даний час обіймає посаду начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 та у зв'язку із перебуванням на цій посаді ним було скоєно корупційний злочин. Беручи до уваги вище викладене та враховуючи, що ОСОБА_5 вчинив службовий злочин та саме перебування підозрюваного ОСОБА_5 на посаді начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 сприяло вчиненню кримінального правопорушення, з метою запобігання вчиненню іншого кримінального правопорушення та запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, існує необхідність у відстороненні ОСОБА_5 від займаної ним посади, а тому слідчий просить клопотання задовольнити.

У судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали та просили таке задовольнити, оскільки ОСОБА_5 вчинив службовий злочин та саме перебування підозрюваного ОСОБА_5 на посаді начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 сприяло вчиненню кримінального правопорушення, у зв'язку з чим з метою запобігання вчиненню іншого кримінального правопорушення та запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, існує необхідність у відстороненні ОСОБА_5 від займаної ним посади.

При розгляді клопотання підозрюваний ОСОБА_5 проти задоволення клопотання не заперечив.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечив.

Заслухавши думку прокурора, пояснення слідчого, підозрюваного та його захисника, суд приходить до наступного висновку.

З матеріалів клопотання слідує, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні корупційного злочину, який відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких, та за який йому може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, працює на посаді начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 та, не виключена можливість, що останній, з метою уникнення кримінальної відповідальності буде перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином чи може вчинити інше кримінальне правопорушення.

У відповідності до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Частиною 2 ст. 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Крім того, у відповідності до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» - особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Враховуючи вищенаведене, приймаючи до уваги, що у матеріалах кримінального провадження наявні достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою уникнення кримінальної відповідальності буде перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином чи може вчинити інше кримінальне правопорушення, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Керуючись ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 154, 156, 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від посади начальника 3 групи інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час проведення досудового розслідування кримінального провадження терміном на 2 місяці, тобто до 28 грудня 2016 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1