Постанова від 31.10.2016 по справі 308/8942/16-п

Справа № 308/8942/16-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2016 р. м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Сарай А.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії АП1 № 458313 від 24 серпня 2016 року вбачається, що ОСОБА_1, 24.08.2016 р., о 21 год. 57 хв., в м. Ужгород вул. Минайська, 14 б, керував транспортним засобом Toyota Auris, н/з НОМЕР_1, в стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Alcotest «Drager» 6810 в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину не визнав і пояснив, що 24.08.2016 р., о 21.57 год., автомобілем в стані алкогольного сп'яніння не керував, він вживав ліки від простуди, однак алкоголь не вживав. У зв'язку з цим, після ознайомлення з результатом показів на алкоголь на місці зупинки він не погодився з таким, та сказав працівникам поліції, що хоче пройти огляд в Закарпатському обласному наркологічному диспансері. Отримавши відмову про проведення його огляду в закладі охорони здоров'я, того ж дня він з власної ініціативи звернувся до лікаря Закарпатського обласного наркологічного диспансеру про проведення його огляду, про що було складено протокол медичного освідчення, згідного з яким він був тверезий.

Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення та заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.

Згідно із вимогами ст.ст. 245, 252 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 130 ч. 1 КУпАП передбачено, що адміністративна відповідальність, серед іншого, настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Згідно з ч. 3 ст. 266 КУпАП, у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Аналогічні положення містяться в абзаці 1 п. 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі Порядок від 17 грудня 2008 року № 1103), яким зокрема встановлено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав (п. 7 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103).

Такі ж вимоги встановлені в п. 7 розділу І Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі Інструкція від 09.11.2015 р. № 1452/735), згідно якого у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що при складанні 24 серпня 2016 року поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1, огляд цієї особи на стан алкогольного сп'яніння проводився з використанням спеціального технічного засобу з зазначенням показника проміле алкоголю в крові 0.26 проміле. З результатом проведеного тесту ОСОБА_1 не погодився, зазначивши про це письмово у графі протоколу «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення», а саме дослівно: «я вживаю ліки від простуди, алкоголь не вживав, з результатом не згоден, хочу пройти тест у ЗОНД».

Вказані обставини ОСОБА_1 підтвердив і в судовому засіданні.

Однак, з метою забезпечення достовірності результатів огляду на предмет сп'яніння в закладі охорони здоров'я поліцейським такий ОСОБА_1 не пропонувався, що є порушенням ст. 266 КУпАП, передбаченого Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкції від 09.11.2015 р. № 1452/735.

Відеозаписом від 24 серпня 2016 року з нагрудних відеореєстраторів працівників поліції патрульної поліції, який наданий на запит судді начальником Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві Департаменту патрульної поліції, підтверджуються, що ОСОБА_1 в присутності двох свідків після ознайомлення з результатом показів приладу висловив свою незгоду з таким і пояснив, що вживав ліки. При цьому, з переглянутого відеозапису не вбачається, що ОСОБА_1 поліцейськими було запропоновано пройти огляд в закладі охорони здоров'я.

Крім того, під час розгляду справи ОСОБА_1 надав протокол медичного освідчення для встановлення факту вживання алкоголю та стану сп'яніння № 820 від 24 серпня 2016 року, проведений лікарем Закарпатського обласного наркологічного диспансеру, згідно якого, за результатами дослідження 24 серпня 2016 року о 23.10 год. (0.11 проміле) та повторного дослідження о 23.30 год. (0.07 проміле), лікарем зроблено заключення, що ОСОБА_1 тверезий.

Вказаний протокол про медичне освідчення повністю спростовує дані приладу Alcotest «Drager» 6810 та, відповідно, обставини, вказані у протоколі про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Таким чином, дані протоколу зафіксовані поліцейським щодо перебування в стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 при встановлених обставинах, не можна визнати достовірними.

Враховуючи, що встановлений вказаними Порядком від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією від 09.11.2015 р. № 1452/735 порядок огляду особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння та ст. 266 КУпАП поліцейськими не був дотриманий, вважаю, що дії ОСОБА_1, за обставин, встановлених в судовому засіданні, не містять ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. За змістом цієї норми на особу не може бути покладений і обов'язок доводити свою невинуватість в учиненні адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, приходжу до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у даній справі слід закрити.

Керуючись ст.ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВЛЯЮ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_2