233 Справа № 233/6291/14-к
24 жовтня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області подання начальника Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Костянтинівка Донецької області, громадянина України, не працюючого, не одруженого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 1) 28 квітня 2009 року Костянтинівським міськрайонним судом за ч.3 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки 6 місяців, звільнився 13 жовтня 2011 року згідно ст. 2 Закону України «Про амністію»; 2) 12 березня 2012 року Костянтинівським міськрайонним судом за ч.3 ст. 15, ч.2 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки із застосуванням ст. 75 КК України з іспитовим строком на 2 роки; 3) 24 грудня 2014 року Костянтинівським міськрайонним судом за ч.1 ст. 309 України до покарання у виді арешту строком на 3 місяці, звільнився 11 червня 2015 року по відбуттю строку покарання, -
Подання мотивовано тим, що після звільнення з міст позбавлення волі ОСОБА_3 був поставлений на облік як особа, яка звільнилася з міст позбавлення волі і йому було роз'яснено, що в разі систематичного вчинення порушень громадського порядку відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд. ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності: 22 липня 2016 року Костянтинівським міськрайонним судом за ч.1 ст. 173-2 КУпАП; 13 липня 2016 року Костянтинівським ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області за ч.1 ст. 178 КУпАП; 03 жовтня 2016 року Костянтинівським міськрайонним судом за ч.2 ст. 173-2 КУпАП, за що останньому виносились попередження.
Зважаючи на викладене, начальник Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області просить вирішити питання про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 , встановивши обмеження, передбачені п.в ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
У судовому засіданні ОСОБА_3 не заперечував щодо встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд здійснюється міліцією. Осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруть на облік, фотографують, а у разі необхідності у них беруть відбитки пальців. Працівники міліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції; у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
Згідно п. 3 роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» за наявності підстав вважати, що особа залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд може бути продовжено за поданням відповідного органу внутрішніх справ визначеному ст. 5 Закону порядку щоразу ще на шість місяців, але загалом не більше строку, передбаченого законом для погашення або зняття судимості, на підставі якої він був встановлений.
Суд вважає, що ОСОБА_3 після відбуття покарання залишається небезпечним для суспільства, оскільки неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності та попереджувався про можливе встановлення адміністративного нагляду, але будь яких висновків для себе не зробив, веде аморальне життя, що свідчить про небезпеку для суспільства, тому, з метою запобігання скоєння ОСОБА_3 повторних кримінальних та адміністративних правопорушень, необхідно встановити йому адміністративний нагляд.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду за особами, що звільнились з місць позбавлення волі», -
Подання задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Костянтинівка Донецької області, терміном на один рік, починаючи з дня оголошення йому ухвали.
На період адміністративного нагляду встановити відносно ОСОБА_3 наступні обмеження:
- не виїжджати за межі Костянтинівського району без дозволу Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області;
- не відвідувати кафе, ресторани, бари та інші заклади, де алкогольні напої продаються на розлив;
- заборона виходу з будинку(квартири) за місцем проживання в період часу з 19.00 год. до 05.00 год., крім виходу на роботу;
- з'являтись на реєстрацію в Костянтинівський ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області кожну першу та другу суботу кожного місяця з 09.00 год. до 18.00 год.
Здійснення адміністративного нагляду покласти на Костянтинівський ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області, направивши копію ухвали для виконання.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом семи днів з дня її проголошення через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області до Апеляційного суду Донецької області.
Суддя