Справа № 520/9973/16-а
Провадження № 2-а/520/550/16
27.10.2016 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Огренич І.В.
при секретарі - Камінській О.О.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом та просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови у проведені перерахунку пенсії, скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 15.08.2016 року №136886 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця на посаді начальника юридичного відділу і з 01.01.2016 року на підставі довідки Головного управління Пенсійного фонду України. Допустити судове рішення до негайного виконання, а також зобов'язати відповідача проводити в подальшому виплату пенсії у розмірі 90% з урахуванням додатково нарахованих сум, зазначених в довідці від 26.09.2011 №4817/10 та проведення перерахунку у зв'язку з підвищенням посадового окладу державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-УІІІ. При цьому позивач посилається на те, що управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси відмовило у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу, чим були порушені законні права та інтереси позивача.
Позивач до судового засідання не з'явилась, надала до суду заяву в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить справу розглядати у її відсутність.
Представник управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси до судового засідання не з'явився, повідомлявся, надав до суду заперечення в яких зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та у їх задоволенні слід відмовити у повному обсязі, також надав до суду заяву в якій просив розглядати справу у їх відсутність.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 з 01.10.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в зв'язку з чим їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 90 відсотків від заробітної плати відповідної державної посади та рангу.
11.08.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013.
Рішенням №136886 від 15.08.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 та постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Законом України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:
2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до довідки головного управління пенсійного фонду України в Одеській області №10161/05 від 09.08.2016 р. Заробітна плата начальника відділу за грудень 2015 року становить 7566,80 грн.
Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
На думку суду відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо перерахунку вже призначеної пенсії.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася з заявою про перерахунок пенсії 11.08.2016 року.
Відповідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01.08.2016 року, а не з 01.02.2016 р., як зазначено у позовній заяві.
Щодо вимог позивача про виплату пенсії у подальшому, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, зі змісту наведеної імперативної норми вбачається, що рішення суду не може прийматись як застереження від будь-яких порушень, та не може бути умовним, а розглядати справи та приймати рішення на майбутнє, приймаючи за наявне неіснуючі порушення, суперечить приписам чинного законодавства України.
Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином, вимоги позивача відносно зобов'язання відповідача сплачувати пенсію в подальшому, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, в тому числі, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
При таких обставинах, суд вважає, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 15.08.2016 року №136886 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 з 01.08.2016 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати, на підставі довідки управління пенсійного фонду України в Одеській області №10161/05 від 09.08.2016 р. про заробітну плату, в іншої частині позовних вимог відмовити.
Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.
Постанову може бути оскаржено в Одеський апеляційний адміністративний суд шляхом подання через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Огренич І. В.