№ 2а/235/494/15
№ 235/3790/15а
Іменем України
30 жовтня 2015 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.,
при секретарі Задерей А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красноармійську
адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька, Головне Управління України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості по пенсії, моральної шкоди, зобов»язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості по пенсії, моральної шкоди. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Будьоновському районі м. Донецька та отримує державну пенсію за віком. Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька з вересня 2014 року припинило виплату пенсії, у зв»язку з чим за період з вересня 2014 року по січень 2015 року у нього виникла заборгованість в розмірі 4745 грн. Вважає, що неправомірними діями відповідача йому завдано моральну шкоду, яку він оцінює в 3000 грн. Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька щодо невиплати пенсії за вищезазначений період, стягнути з відповідача на його користь невиплачену суму пенсії в розмірі 4745 грн., моральну шкоду в розмірі 3000 грн., зобов»язати відповідача нарахувати та проводити виплату нарахованої їй пенсії в повному обсязі .
Ухвалою суду від 30.10.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості по пенсії, моральної шкоди за період з 01.09.2014 року по 27.11.2014 року залишено без розгляду.
Позивач в судове засідання не з»явився, просив справу слухати у його відсутність.( а. с.7 )
Представники відповідача, третьої особи в судове засідання не з»явились, про день і час слухання справи повідомлений належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив.
Відповідно до ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може відкладатись і справу може бути вирішено на підставі наявних у цій справі доказів.
Оскільки в судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази надані сторонами, проаналізувавши матеріали справи в судовому засіданні , суд приходить до наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правовий спір фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 року № 41/26486 управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунок в органах казначейства та уповноважених банків
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 року було прийнято постанову № 595 від 07.11.2014 року « Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей». Постанова набрала законної сили з дня опублікування в газеті «Урядовий кур»єр» 11.11.2014 року, та є діючою на момент розгляду справи.
Вказаною постановою було затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей ( далі-Тимчасовий порядок) Відповідно до пункту 8 Тимчасового порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», місто Донецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Частиною 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» передбачено, що у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсія позивачу не виплачується з вересня 2014 року у зв»язку з призупиненням фінансування пенсій.( а. с. 8).
Отже, позивач знаходиться на обліку управління Пенсійного фонду України в Будьоновському районі м. Донецька і має можливість реалізувати своє право на пенсійне забезпечення, гарантовано Конституцією України в порядку, визначеному законодавством України, зокрема Законом України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1706 для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних виплат відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. Внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням за фактичним місцем проживання, перебування.
Згідно ч. 1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взятті на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції « встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов»язкового державного пенсійного страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509.
З даною довідкою пенсіонер має право звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України в населеному пункті, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Згідно ст. 1 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" від 13 січня 2013 року № 85-VIII метою цього Закону є встановлення додаткових гарантій щодо захисту житлових та майнових прав громадян, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, та громадян, які тимчасово переселені в інші населені пункти України з територій, на яких проводиться антитерористична операція. До 31 грудня 2015 року цим громадянам має бути погашена заборгованість із виплат заробітної плати, стипендій, пенсій, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції, а також встановлено додаткові гарантії захисту житлових та майнових прав громадян, звільнених на підставі зазначених обставин, до моменту їх працевлаштування, за умови отримання ними статусу зареєстрованого безробітного.
Таким чином, законодавець встановив, що громадянам, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, а також громадянам, які тимчасово переселені, до 31 грудня 2015 року має бути погашена заборгованість із виплати пенсії, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції.
Станом на час прийняття рішення по справі Закон України від 13 січня 2015 року № 85-VIII "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" (або його окремі положення) таким, що не відповідає Конституції України - не визнавався.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що вирішення питання щодо погашення заборгованості перед позивачами із виплати пенсії є передчасним, оскільки за приписами ст. 1 Закону № 85-VIII відповідні заходи повинні бути вжиті до 31 грудня 2015 року та не потребують прийняття відповідного судового рішення щодо зобов'язання нарахування та виплати або стягнення пенсії.
Крім того, докази фактичного функціонування Управління Пенсійного фонду України у Будьоновському районі м.Донецька в матеріалах справи відсутні, а довідки про переміщення на підконтрольну територію України позивачами суду не надані.
Щодо посилань позивачів на норми національного та міжнародного законодавства, які гарантують права та свободи людини, суд зазначає, що всі ці норми діють та підлягають застосуванню у мирний час. Особливості правового регулювання спірних правовідносин, в тому числі і часткове обмеження певних прав осіб, зокрема, щодо оплати праці, на теперішній час в Україні обумовленні проведенням на території Донецької та Луганської областях антитерористичної операції.
Зазначена позиція суду узгоджується із позицією вищого органу законодавчої влади України, викладеної у заяві Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадян і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод», яка схвалена постановою Верховної Ради України від 21 травня 2015 року № 462-VIII.
Враховуючи наведене вище, беручи до уваги приписи статей 11, 71 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність ознаки неправомірності в діях (бездіяльності) відповідав щодо невиплати позивачу заборгованості за період вересень 2014 року -січень 2015 року, відповідно, позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно з постановою Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 18 червня 2013 року по справі № 21-204а13, адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Оскільки вимоги зобов»язання провести перерахунок пенсії, про відшкодування на користь позивачки заборгованості пенсійних виплат , моральної шкоди в розмірі 3000 грн., зобов»язання вчинити певні дії є похідними від вимоги про визнання бездіяльності відповідачів неправомірною, вони задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись.ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Будьоновському районі м. Донецька, третя особа : Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості по пенсії, моральної шкоди, зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: