Рішення від 03.10.2016 по справі 234/10691/16-ц

Справа № 234/10691/16-ц

Провадження № 2/234/4509/16

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Бакуменко А.В.

за участю секретаря Кісточки І.В.,

представник позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справа за позовом Краматорської місцевої прокуратури , яка діє в інтересах держави в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2 треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Краматорська міська рада, Відділ житлового господарства Краматорської міської ради про зобов'язання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська,-

ВСТАНОВИВ:

08.07.2016 року Краматорська місцева прокуратура звернулася до суду в інтересах держави в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2 треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Краматорська міська рада, Відділ житлового господарства Краматорської міської ради про зобов'язання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська. Обґрунтували позов тим, що

позивачем за результатами опрацювання інформації з УЖКГ Краматорської міської ради від 12.04.2016 за № 03-11/1144 встановлено, що ОСОБА_2. не повернуто комунальне майно.

29.06.2011 між УЖКГ Краматорської міської ради та відповідачем ОСОБА_2В, був укладений договір оренди нежитлового приміщення № 22-6 , яке знаходитися по вул. Парковій, б. 58,п.4 у місті Краматорську строком з 29.06.2011 по 25.06.2014 р., вартість майна становить 7 968 грн. УЖКГ Краматорської міської ради спрямовувалось повідомлення (№ 03-13/1330 від 27.06.2014) відповідачу з вимогою виконати належним чином умови договору та повернути майно за актом приймання-передачі. У зв'язку зі складністю наповнення у 2014 році місцевого бюджету в УЖКГ Краматорської міської ради склалася ситуація бракування коштів, через що повідомлення № 03-13/1330 від 27.06.2014 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 надіслано простим листом. До теперішнього часу відповіді на повідомлення не надходило, акт приймання-передачі не підписаний.

31.07.2014 відповідач ОСОБА_2 припинив свою господарську діяльність, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 22700060004005900.

23.03.2016 УЖКГ Краматорської міської ради повторно рекомендованим листом направлено повідомлення ОСОБА_2 № 03-11/891 про закінчення строку дії договору № 22-6 від 29.06.2011 з вимогою повернути майно за актом приймання-передачі, але повідомлення залишилось без відповіді, акт приймання-передачі майна не підписаний.

Рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-190 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.03.2016 № 5/VII-128 «Про структуру, загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів» УЖКГ Краматорської міської ради реорганізовано шляхом поділу на відділи, які є правонаступниками усіх прав та обов'язків Управління згідно з розподільчим балансом.

Відповідно до Рішення Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» та Положення про відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-191 (далі - Положення), до Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради передано здійснення повноважень орендодавця та продавця (органа приватизації) об'єктів комунальної власності.

Житловий фонд за Рішенням Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» передано на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради.

У переліку будинків, що передаються з балансу УЖКГ Краматорської міської на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради, зазначеному у доданому до рішення передавальному акті, поміж інших, за номером 1040 значиться будинок № 58 по вул. Парковій.

Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради є бюджетною установою та утримується за рахунок місцевого бюджету,при виконанні покладених на нього завдань діє як суб'єкт владних повноважень. Невиконання відповідачем своїх зобов'язань згідно договору оренди позбавляє позивача можливості використовувати об'єкти, які знаходяться у комунальній власності, та спричиняє збитки інтересам держави в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради.

Рішенням Краматорської міської ради від 23.12.2015 № 2/VII-50 «Про міський бюджет на 2016 рік» та рішенням Краматорської міської ради 16.01.2016 № 3/VII-78 «Про внесення змін до рішення Краматорської міської ради від 23.12.2015 № 2/VII-50 «Про міський бюджет на 2016 рік» затверджено місцевий бюджет. Разом з цим, відповідно до розпису місцевого бюджету для подання заяв до суду з питань управління майном комунальної власності (судовий збір) на 2016 рік виділено лише 7 000 грн., з яких: на лютий - 1000 грн., на березень - 500 грн., на квітень - 500 грн., на травень - 1000 грн., на червень - 1000 грн., на липень - 500 грн., на серпень - 500 грн., на вересень - 500 грн., на жовтень - 500 грн., на листопад - 500 грн., на грудень - 500 грн. За подання до суду позову про повернення комунального майна сума судового збору складає 1 378 грн. та є більшою за суму коштів, виділену на це місцевим бюджетом. У зв'язку цим, Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не має можливості у повному обсязі належним чином здійснити покладені на нього повноваження щодо захисту інтересів держави з приводу контролю за належним використанням об'єктів права комунальної власності. Тому, листом від 01.06.2016 № 27 Відділ звернувся до Краматорської місцевої прокуратури стосовно вжиття заходів цивільно-правового характеру, а саме подання позову в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про зобов'язання повернути комунальне майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська. Крім того, Відділ не може здійснювати свої повноваження щодо подання позовної заяви до суду, оскільки не відкрито рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Краматорську та повністю не сформований штат Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, а саме, відсутній юрист.

Згідно з частиною 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді.

Невиконання відповідачем ОСОБА_2 своїх зобов'язань згідно договору оренди позбавляє Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради можливості використовувати об'єкти, які знаходяться у комунальній власності, та спричиняє збитки інтересам держави в особі Відділу. Просили Зобов'язати ОСОБА_2 повернути Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради комунальне майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 9,6 м2, розташоване за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, б. 58, п. 4, вартістю 7 968 грн. та стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Донецької області судовий збір у розмірі 1 378 гривень, сплачений при поданні позову

В судовому зсіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Представник третьої особи Краматорської міської ради за довіреністю ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву у якій просила справу розглядати у її відсутність , позовні вимоги Краматорської місцевої прокуратури підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник третьої особи відділу житлового господарства Краматорської міської ради ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву у якій просив справу розглядати без його участі , позовні вимоги Краматорської місцевої прокуратури підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час розгляду справи повідомлявся належним чином, повідомлень про причини неявки від відповідача не надійшло, згідно ст.224 ЦПК України, суд на підставі наявних у справі доказів, вважає можливим ухвалити заочне рішення

Заслухавши позивача, проаналізувавши зібрані в справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що рішенням Краматорської міської ради народних депутатів від 24.01.1992 прийнято до комунальної власності державне майно, що передається до складу комунальної власності міста рішенням Донецького обласного виконавчого комітету.

Згідно п. 6 рішення Краматорської міської ради від 06.03.2003 № 8/ІV-16 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради у зв'язку з вдосконаленням системи житлово-комунального господарства» ГКПРП «Крамремжилстрой» зобов'язано передати безоплатно на баланс УЖКГ Краматорської міської ради житловий фонд міської ради.

У переліку житлових будинків, що передаються з балансу ГКПРП «Крамремжилстрой» на баланс УЖКГ Краматорської міської, доданому до рішення Краматорської міської ради від 06.03.2003 № 8/ІV-16, поміж інших, за номером 478 значиться будинок № 58 по вул. Парковій.

29.06.2011 між УЖКГ Краматорської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2В, був укладений договір оренди нежитлового приміщення міської комунальної власності № 22-6 (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого орендодавець здав, а орендар прийняв в орендне користування вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 9,6 м2 по вул. Парковій, б. 58, п. 4 у місті Краматорську строком з 29.06.2011 по 25.06.2014 року. Вартість зазначеного майна становить 7 968 грн. (сім тисяч дев'ятсот шістдесят вісім гривень 00 копійок).

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі:

-закінчення строку, на який його було укладено;

-приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря);

-банкрутства орендаря;

-загибелі об'єкта оренди;

-ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендовацем.

Строк дії договору № 22-6 від 29.06.2011 закінчився 25.06.2014.

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Пунктом 5.4 договору № 22-6 від 29.06.2011 закріплений обов'язок орендаря передати приміщення орендодавцю протягом 10 днів по акту прийому-передачі у випадку припинення договору оренди.

31.07.2014 фізична особа-підприємець ОСОБА_2 припинив свою господарську діяльність, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 22700060004005900.

Двічі, листами від № 03-13/1330 від 27.06.2014 та № 03-11/891 від 23.03.2016, повідомлено ОСОБА_2 про закінчення строку дії договору № 22-6 від 29.06.2011 та вимагалось повернути комунальне майно.

Рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-190 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.03.2016 № 5/VII-128 «Про структуру, загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів» УЖКГ Краматорської міської ради реорганізовано шляхом поділу на відділи, які є правонаступниками усіх прав та обов'язків Управління згідно з розподільчим балансом.

Відповідно до Рішення Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» та Положення про відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-191 (далі - Положення), до Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради передано здійснення повноважень орендодавця та продавця (органа приватизації) об'єктів комунальної власності.

Житловий фонд за Рішенням Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» передано на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради.

У переліку будинків, що передаються з балансу УЖКГ Краматорської міської на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради, зазначеному у доданому до рішення передавальному акті, поміж інших, за номером 1040 значиться будинок № 58 по вул. Парковій.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, у тому числі із договорів. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В свою чергу, у відповідності до вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Порушенням зобов'язання, згідно ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У порушення вимог ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п. 5.4 договору оренди № 22-6 від 29.06.2011 ОСОБА_2 майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 9,6 м2 по вул. Парковій, б. 58, п. 4 у місті Краматорську, Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не повернуто.

Відповідно до п.п. 1 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населення.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до п. 1 розділу 1 Положення Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю є виконавчим органом Краматорської міської ради, створений рішенням Краматорської міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відділ є правонаступником прав та обов'язків УЖКГ Краматорської міської ради відповідно до розподільчого балансу.

За п. 1 розділу 2 вищезазначеного Положення до загальних напрямків діяльності відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради відносять здійснення ефективного використання комунальних ресурсів територіальної громади міста та самоврядного контролю за використанням та охороною земель, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, дотриманням затвердженої містобудівної документації при забудові територій та розміщенням об'єктів зовнішньої реклами.

Згідно до розділу 5 Положення на Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради покладено наступні функції:

-п. 5.5 - контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форми власності, громадянами України, іноземними громадянами, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами договірних зобов'язань у сфері використання комунальних ресурсів.

-п. 5.16 - здійснення повноважень з володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

-п. 5.19 - здійснення повноважень орендодавця та продавця (органа приватизації) об'єктів права комунальної власності.

-п. 5.20 - здійснення в межах своїх повноважень контролю за належним використанням об'єктів комунальної власності.

-п. 5.29 - звернення до судових органів про визнання незаконним володіння або користування комунальним майном.

З наведеного вище випливає, що Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради при виконанні покладених на нього завдань діє як суб'єкт владних повноважень.

Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року № 3рп/99 визначено, що інтереси держави є оціночним поняттям, тому прокурор самостійно визначає в чому полягають порушені інтереси держави, інтереси держави можуть повністю або частково збігатися з інтересами держави чи державних органів.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Також на підставі ч.3 ст.88 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» з відповідача в дохід прокуратури необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1378 грн., якій був сплачений при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 8,14-15,45,215,223-233 ЦПК України, ст.ст. 26,27 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», ст.ст. 11,509, 525, 526,610,629 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Краматорської місцевої прокуратури , яка діє в інтересах держави в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2 треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Краматорська міська рада, Відділ житлового господарства Краматорської міської ради про зобов'язання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська - задовольнити .

Зобов'язати ОСОБА_2 повернути Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради комунальне майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 9,6 м2, розташоване за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, б. 58, п. 4, вартістю 7 968 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1; місцезнаходження: 84300, м. Краматорськ, бул. МашинобудівниківАДРЕСА_1) на користь прокуратури Донецької області ( р/р 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25707002, отримувач - прокуратура Донецької області) судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок,

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення постановлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно

Рішення не набрало законної сили

Суддя А.В.Бакуменко