№263/13414/16-ц
№2-о/263/1081/2016
31 жовтня 2016 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненка В.О.,
при секретарі Чертовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області,
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, у місті Донецьку в Україні. В обґрунтування вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року в акушерському відділенні «Донецького центру охорони материнства і дитинства», на території, що тимчасово непідконтрольна Україні, від шлюбу з ОСОБА_3 у них народився син, що підтверджується дублікатом медичного свідоцтва №1589 від 03 жовтня 2016 року. Народження дитини також було зареєстровано Донецьким відділом державної РАЦС. При зверненні заявника до Центрального районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для реєстрації дитини та отримання свідоцтва про народження належного зразку, йому було відмовлено, оскільки на підставі вказаних документів, неможливо зареєструвати народження дитини. У зв'язку з цим, заявник звернувся до суду для вирішення спірного питання. Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення належної його реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, що забезпечить в подальшому особисті права дитини.
Заявник просив здійснити розгляд справи за його відсутності, підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Представник зацікавленої особи в судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилось у відповідності до ч.2 ст.197 ЦПК України у зв'язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 21 грудня 2012 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1, виданим Донецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області 21 грудня 2012 року, актовий запис №1355.
ІНФОРМАЦІЯ_4 року від спільного шлюбу у них народилася дитина.
Відповідно до дублікату медичного свідоцтва про народження №1589 від 03 жовтня 2016 року, виданого «Донецьким центром охорони материнства і дитинства», (за формою первинної облікової документації №103/у, затвердженого міністерством охорони здоров'я невизнаної республіки) ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 народила хлопчика, дитина народилася живою, вагою 3200 г.
Факт народження дитини також підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2, виданим на Донецьким міським відділом РАЦС 04 жовтня 2016 року.
У матеріалах справи міститься заява матері дитини - ОСОБА_3 про підтримання заявлених вимог та підтвердження факту народження у неї дитини чоловічої статі.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, місто Донецьк входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Як вбачається зі змісту наказу Мін'юсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
За положеннями ч.2, ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У зв'язку з цим, заявник звернувся до Центрального районного у місті Маріуполі відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для проведення належної реєстрації народження дитини, однак останнім було відмовлено у здійсненні вказаних дій, оскільки реєстрацію народження за пред'явленими документами провести неможливо та рекомендовано звернутися до суду.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Приписами п.1 та п.7 ч.1ст.256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч.3, ч.4 ст.257-1 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
З огляду на викладене, суд вважає, що для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди, а отже, з метою захисту прав і свобод громадян України, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення поданої заяви.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 256-259 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Центральний районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, народила сина ІНФОРМАЦІЯ_4 року та зареєструвати народження дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 народження, зазначивши батьками: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, (громадян України) та вказавши місце народження дитини: Україна, Донецька область, місто Донецьк.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд міста Маріуполя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя В.О. Ковтуненко