Ухвала від 26.10.2016 по справі 817/114/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"26" жовтня 2016 р. Справа № 817/114/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника позивача Красовського А.С.,

представника відповідача Юхименко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" червня 2016 р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Берестовецький спецкар"єр" до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Берестовецький спецкар'єр" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000151500 від 25.01.2016, яким зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок погашення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 189639,00 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 червня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області № 0000151500 від 25.01.2016.

Присуджено на користь позивача Відкритого акціонерного товариства "Берестовецький спецкар'єр" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 2844,60 грн.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що Податковий кодекс України встановлює 1095-денний строк для заявлення будь-якого відшкодування з бюджету. Позивач, з порушенням зазначеного строку, у червні 2015 року заявив до бюджетного відшкодування податок на додану вартість, сформований за рахунок сум від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з податку на додану вартість за березень, квітень, травень, липень та серпень 2012 року. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та ухвалив незаконне рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.

Представник позивача апеляційну скаргу не визнав. Вважає судове рішення таким, що винесено у відповідності до вимог Закону. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню

Судом встановлено, що Костопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань Відкритого акціонерного товариства "Берестовецький спецкар'єр" з податку на додану вартість за червень 2015 року, про що складено акт від 15.01.2016 за №8/15/05474856 (а.с. 7-11).

Перевіркою встановлено порушення платником податків вимог пунктів 102.1, 102.5 статті 102, пунктів 200.4,200.7 статті 200 Податкового кодексу України, яке полягало у завищенні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2015 року на суму 126426,00 грн., внаслідок заявлення до відшкодування залишку від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість після завершення загального строку позовної давності, визначеного статтею 257 Цивільного кодексу України.

За наслідками проведеної перевірки Костопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.01.2016 №0000151500, яким Відкритому акціонерному товариству "Берестовецький спецкар'єр" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок погашення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 189639,00 грн (а.с. 6).

Не погоджуючись із прийнятим податковим органом рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду та не погоджується з доводами апеляційної скарги з огляду на наступне.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення від'ємного значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення від'ємного значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення від'ємного значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість) передбачено, що в разі якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Отже, при виникненні від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість платник податку повинен або врахувати його в рахунок зменшення існуючого податкового боргу, або, у разі відсутності останнього, віднести його до складу податкового кредиту наступного періоду. При цьому, якщо у наступному податковому періоді платник податку (за наявності від'ємного значення у попередньому періоді) знову декларує від'ємне значення, то він повинен задекларувати бюджетне відшкодування, а залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування зарахувати до складу податкового кредиту наступного періоду.

В свою чергу, підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання це - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

В силу вимог пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

За змістом статей 256-257 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків, що переплата з податку на додану вартість в тому значенні, в якому вона вживається у підпункті 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, виникає в тому разі, якщо платник податку сплатив до бюджету податкове зобов'язання з податку вище за розмір узгодженого. У тому разі якщо за результатами діяльності у платника податку виникає від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість, то у такого платника податку виникає право на бюджетне відшкодування або на подальше врахування такого від'ємного значення у складі податкового кредиту наступних періодів, передбачене статтею 200 цього Кодексу.

Таким чином, пунктом 102.5 Податкового кодексу України встановлюються строки, які повинні застосовуватись виключно під час повернення з бюджету надміру сплачених грошових зобов'язань, порядок здійснення якого відрізняється від порядку формування від'ємного значення з податку на додану вартість.

Встановлено, що від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість, задеклароване позивачем за березень, квітень, травень, липень, серпень 2012 року у розмірі 126426,00 грн., виникло внаслідок не включення до складу податкових зобов'язань сум ПДВ по операціях з експорту товарів, що оподатковуються за нульовою ставкою.

В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2015 року відображено податкові зобов'язання по експортних операціях, що оподатковуються за нульовою ставкою, на суму 256170,00 грн. (колонка А, рядок 2.1), податкові зобов'язання усього на суму 56377,00 грн. (колонка Б, рядок 9); податковий кредит усього на суму 46341,00 грн. (колонка Б, рядок 17), від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9) на суму 10036,00 грн., яке зараховано до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19, рядок 20.2) (а.с. 51-52).

Правомірність формування сум податкового кредиту з податку на додану вартість, які мали вплив на виникнення даного від'ємного значення з податку на додану вартість, визначено контролюючим органом в акті перевірки.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Підпунктом 7 пункту 6 розділу Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за №1267/26044, передбачено, що у рядку 30 вказується сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 4 таблиці 2 (Д2) (додаток 2)).

Підпунктом 4.6.5 пункту 4.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової служби України від 25.01.2011 року №41, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за №197/18935 (що був чинним на час виникнення від'ємного значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість), визначено, що платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).

Законодавчо строки для відображення в податковому обліку бюджетного відшкодування, заявленого платником податку в рахунок зменшення податкових зобов'язань майбутніх звітних періодів (рядок 23.2 декларації), не встановлені.

Пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України визначено граничні строки для подання платником податків заяви на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або на їх відшкодування, але ця норма не встановлює строків, протягом яких здійснюється зарахування належної платнику повної суми бюджетного відшкодування шляхом зменшення податкових зобов'язань із цього податку наступних податкових періодів, якщо заява про таке відшкодування подана своєчасно.

Отже з врахуванням п. 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, Відкрите акціонерне товариство "Берестовецький спецкар'єр" задекларувало бюджетне відшкодування у тому податковому періоді, в якому у нього виникло таке право, тобто з дотриманням строків подання цієї заяви.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що скільки податкові декларації, у яких заявлено про відшкодування ПДВ шляхом зарахування його в рахунок майбутніх платежів, були подані в установлені законом строки, тобто в межах 1095 днів, то незалежно від їх не використання та подальшого заявлення платником податків ПДВ до бюджетного відшкодування на рахунок у банку, висновок контролюючого органу про пропуск позивачем вказаного строку, а відтак і завищення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2015 року на суму 126426 грн., є безпідставним.

Щодо отримання бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку на суму 995 грн.

Встановлено, що від"ємне значення ПДВ січня 2015 року сплачено у розмірі 16850 грн. (в уточнюючому розрахунку задекларовано 17845 грн).

Через відсутність оплати податкового кредиту січня 2015 року оспорюваної суми, ВАТ "Берестовецький спецкар'єр" не має права на отримання бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку на суму 995 грн. Дану обставину підтвердив і представник позивача.

Разом із тим колегія суддів зазначає, що визначення податкових зобов"язань платнику податків (зменшення суми бюджетного відшкодування) є дискреційними повноваженнями податкового органу, в даному випадку відповідача.

Відтак, судова колегія позбавлена повноважень визначення податкових зобов"язань та зміни податкових повідомлень-рішень.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2016 № 0000151500 з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" червня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "28" жовтня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Відкрите акціонерне товариство "Берестовецький спецкар"єр" вул.Сидорова,3,с.Берестовець,Костопільський район, Рівненська область,35043

3- відповідачу/відповідачам: Рівненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33000

- ,