28 жовтня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1099/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
за участі сторін:
представника позивача - Беззаботнова Вадима Вікторовича;
представника відповідача - Феделещака Миколи Михайловича;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за зміненою позовною заявою Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" про стягнення податкового боргу у розмірі 4756158,80 грн., -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 28 жовтня 2016 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову у повному обсязі було складено протягом 28 жовтня 2016 року.
До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовною заявою Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Закарпатській області до Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода", якою з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить суд: "1. Прийняти позовну заяву до провадження суду; 2. Розглянути справу без участі інспекції; 3. Винести судове рішення, яким стягнути податковий борг з Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, Митна, 1 код ЄДРПОУ: 03344326) у розмірі 4756158,80 грн. в т.ч. пеню в сумі 486335,15 грн. по наступних платежах: - по платежу 85 19010201 "надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти" у розмірі 559298,31 грн. в т.ч. пеня 24687,68 грн.; - по платежу 50 11020201 "податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності" у розмірі 632025,87 грн. в т.ч. 9923,87 грн.; - по платежу 30 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 3495600,63 грн. в т.ч. пеня 437836,69 грн.; - по платежу 85 11010100 "податок на доходи фіз. осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку" у розмірі 26820,79 грн. в т.ч. пеня 13719,88 грн.; - по платежу 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 42413,20 грн. в т.ч. пеня 167,03 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках".
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що станом на 30 вересня 2016 року з врахуванням заяв про збільшення позовних вимог від 21 жовтня 2016 року, за відповідачем рахується податковий борг в сумі 4756158,80 грн. в тому числі пеня в сумі 486335,15 грн., який відповідачем в добровільному порядку не погашений.
20 жовтня 2016 року представники сторін подали суду клопотання, яким просили суд прискорити розгляд судової справи з метою пришвидшення врегулювання спору між сторонами судової справи.
Представник позивача змінену позовну заяву підтримав, просив суд позов задовольнити повністю..
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю та розгляд даного адміністративного позову залишив на розсуд суду.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 67 частини 1 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 16 пункту 16.1 підпункту 16.1.4 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Так, як встановлено судом в ході судового розгляду даної справи та підтверджується матеріалами справи Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстроване та знаходиться за а адресою: 88000,Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Митна, 1, ідентифікаційний код - 03344326 (а.с.а.с. 63-65).
Відповідно до поданого позивачем розрахунку податкового боргу станом на 30 вересня 2016 року, загальна сума заборгованості за відповідачем становить 4756158,80 грн. в тому числі пеня в сумі 486335,15 грн. (а.с. 62), яка виникла в тому числі по наступних платежах:
- 85 19010201 надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 413552,17 грн.;
- 50 11020201 "податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності" у розмірі 632025,87 грн.;
- 30 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 2764047,55 грн.;
- 85 11010100 "податок на доходи фіз. осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку" у розмірі 26820,79 грн.;
- 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 42413,20 грн..
Також згідно карток особового рахунку за відповідачем наявна сума податкового боргу у розмірі 877299,22 грн., в т.ч. пеня 8037,67 грн., а саме:
- по платежу 85 19010201 "надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти" у розмірі 145746,14 грн., в т.ч пеня 8028,59 грн.;
- по платежу 30 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 731553,08 грн., в т.ч. пеня 9,08 грн..
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідачем було самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, шляхом подання: податкової декларації екологічного податку від 15.07.2016 № 9121515879 із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 137717,55 грн. (а.с. 74); податкової декларації з податку на додану вартість від 18.08.2016 № 9149304801 із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 266622 грн. (а.с. 75); уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на додану вартість від 29.07.2016 № 9132409324 із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 107 грн. (а.с. 76); податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2016 № 9172775239 із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 464815 грн. (а.с.а.с. 77, 78). Проте самостійно задекларовані суми податкових зобов'язань залишаються не сплачені відповідачем в повному обсязі.
Відповідно до статті 46 пункту 46.1 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до статті 49 пункту 49.1 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 54 Податкового кодексу України передбачено що, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до статті 57 пункту 57.1 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 56 пункту 56.11 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Працівниками податкової інспекції було проведено документальну невиїзну перевірку відповідача дотримання строків сплати (перерахування) податків, про що складено акт від 26 березня 2014 року № 845/07-01-15-01 ( а.с. 25). На підставі вищенаведеного акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 00027111501 від 11 квітня 2014 року, яким визначено суму штрафу по платежу "податок на додану вартість" у розмірі 76756 грн. (а.с. 26).
Також, податковою інспекцією було проведено планову виїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року. За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 21 червня 2016 року № 25/07-16-14-01/03344326 (а.с.а.с. 19, 20).
На підставі вказаного акта перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення від 04 липня 2016 року №0012741303, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 13100,91 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем було отримано в той же день про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с. 21).
- податкове повідомлення-рішення від 04 липня 2016 року №0000601401, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання по платежу "Податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності" у розмірі 93976 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем було отримано в той же день про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с. 22).
- податкове повідомлення-рішення від 04 липня 2016 року №0000621401, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'зання по платежу "Податок на додану вартість" у розмірі 140150 грн., в тому числі 93633 грн. основного платежу та 46817 грн. штрафних санкцій. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем було отримано в той же день про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с. 23).
- податкове повідомлення-рішення від 04 липня 2016 року №0000641401, яким відповідачу визначено суму штрафних санкцій по платежу "Податок на додану вартість" у розмірі 146380,94 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем було отримано в той же день про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с. 24).
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення залишаються відповідачем несплаченими.
У відповідності до статті 129 Податкового кодексу України, відповідачу було проведено нарахування пені в сумі 486335,15 грн. по наступних платежах:
- по платежу 85 19010201 "надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти" у розмірі 24687,68 грн.;
- по платежу 50 11020201 "податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності" у розмірі 9923,87 грн.;
- по платежу 30 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 437836,69 грн.;
- по платежу 85 11010100 "податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку" у розмірі 13719,88 грн.;
- по платежу 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 167,03 грн..
Суми нарахованої пені підтверджується наданим Розрахунком (а.с. 67) і на час розгляду справи залишається не сплаченою.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
В силу статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідачем було отримано відповідні податкові вимоги (а.с.а.с. 46, 47).
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 Податкового Кодексу України, У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Заборгованість відповідача підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком (а.с. 67) та копією облікової картки платника податків (а.с. 66-73).
25 жовтня 2016 року, від представника відповідача до суду надійшла заява про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення в разі задоволення такого. Свою заяву відповідач мотивував тим, що у нього відсутні джерела коштів для негайного погашення податкового боргу; збільшення тарифів на водопостачання і водовідведення стало наслдком того, що тільки за рахунок електроенергії виникла щомісячна нестача коштів підприємства у сумі орієнтовно 250 тис.грн.. Також, відповідач зазначає, що в 2016 році державним бюджетом України не було передбачено фінансування різниці в тарифах для галузі водопостачання і водовідведення, підприємство не має накопичених резервів коштів для сплати податкового боргу. Зазначає, що відсутність коштів для негайного виконання рішення суду пов'язана також із значними обсягами дебіторської заборгованості перед підприємством споживачів послуг з питного водопостачання і водовідведення, яка станом на 30.09.2016р. складала 41022,60 грн.. ( а.с.83-85).
Так, відповідно до Балансу (звіту про фінансовий стан) від 30 вересня 2016 року, судом встановлено, що у відповідача відсутні грошові кошти на розрахункових рахунках, які б дали змогу погасити податковий борг на суму 4756158,80 грн..
Вирішуючи даний спір судом також враховано позицію відповідача щодо визнання зміненого адміністративного позову.
Пунктом 2 розділу 1 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1235 встановлено обставини, що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника, а саме загроза виникнення неплатоспроможності (банкрутства) заявника в разі своєчасної та в повному обсязі сплати ним грошового зобов'язання або погашення податкового боргу в повному обсязі.
У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно зі статтею 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Суд погоджується з наведеними фактами важкого фінансового становища відповідача, та погоджується з запропонованими відповідачем термінами розстрочення податкового боргу.
Застосоване судом законодавство - використане в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин.
Зважаючи на вказані норми Податкового кодексу України, враховуючи обставини, встановлені судом, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до статті 94 частини 4 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 9, 10, 11, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 257, 263 КАС України, -
Позовну заяву Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" про стягнення податкового боргу у розмірі 4756158,80 грн. - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Митна, будинок 1, код ЄДРПОУ 03344326) з коштів, які перебувають у його власності, в тому числі коштів з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода", податковий борг у розмірі 4756158,80 (чотирьох мільйонів семисот п'ятдесяти шести тисяч ста п'ятдесяти восьми грн. 80 коп.) грн..
Розстрочити виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду, що ухвалена в адміністративній справі № 807/1099/16 за зміненою позовною заявою Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" про стягнення податкового боргу у розмірі 4756158,80 грн. на 36 (тридцять шість) місяців з щомісячним погашенням суми до 25 (двадцять п'ятого) числа місяця, встановивши наступний графік сплати: з листопада 2016 року по вересень 2019 року (включно) щомісячно по 132115,52 грн. та у жовтні 2019 року 132115,60 грн..
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяС.Є. Гаврилко