Постанова від 27.07.2016 по справі 804/585/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 р. Справа № 804/585/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Борисенка П.О, при секретарі судового засідання - Сергієнко В.Ю., за участю представника позивача ОСОБА_1 та представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транснаціональна транспортна компанія» до ОСОБА_4 південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транснаціональна транспортна компанія» (далі - ТОВ «ТНТК») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ОДПІ), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001442202 від 08.09.2015р.; №0001462202 від 08.09.2015р.; №0001472202 від 09.09.2015р.; №0044361702 від 27.11.2015р., як такі, що прийняті ОДПІ на підставі акту від 26.08.2015р. №131/22.02/38211337, висновки якого не відповідають фактичним обставинам та протирічять діючому законодавству.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведеної перевірки ТОВ «ТНТК» винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Позивач вважає податкові повідомлення рішення протиправними, а також прийнятими відповідачем всупереч чинному законодавству.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов за викладених у ньому підстав та наданих у судовому засіданні доказів, а також з урахуванням висновків судової експертизи.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, зазначивши, що перевіркою встановлено порушення позивачем податкового законодавства, що стало підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. 3 огляду на викладене ОДПІ вважає вимоги позивача безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини.

Судом встановлено, що у період з 15.07.2015 року по 18.08.2015 року, керуючись п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI, на виконання вимог абз.1,4,5 п.п.75.1.2 п.75.1, п.п.78.1.11, п.78.1 ст.78, п.81.1 ст.81, п.82.2. ст.82 Кодексу, згідно постанови Генеральної прокуратури України від 25.02.2015 року «Про призначення перевірки додержання вимог податкового законодавства» у кримінальному впровадженні № 42014000000000369 ті відповідно до наказу ОСОБА_4 ОДПІ від 15.07.2015 року № 151 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТНТК» ОСОБА_5, головним державним ревізором - інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ОСОБА_4 ОДПІ, ОСОБА_6 - головним державним ревізор - інспектором сектору аудиту фінансових установ та валютного контролю управління податкового аудиту, ОСОБА_7 - головним державним ревізор-інспектором сектору контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб правління доходів і зборів з фізичних осіб проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТНТК» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 23.04.12р. по 01.03.15р., валютного та іншого законодавства за період з 23.04.12р. по 01.03.15р. відповідно до затвердженого плану перевірки.??

За результатами перевірки був складений ОСОБА_4 від 26.08.2015 року №131/22.02/38211337 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТНТК» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 23.04.12р. по 01.03.15р., валютного та іншого законодавства за період з 23.04.12р. по 01.03.15р.» (далі - ОСОБА_4).

Відповідно до висновків ОСОБА_4 документальною перевіркою встановлені порушення:

- пп. 135.5.4. п.135.5 ст.135, п.137.10. ст.137 Податкового кодексу України, ТОВ «ТНТК» занижено доходи, що вираховуються при визначенні об'єкта оподаткування на 44 877 грн., в тому числі за 2013 рік на 44 877 грн.;

- п.п. «ж» п. 186.3 ст. 186, п. 190.2 ст. 190, п.208.2 ст. 208 ПКУ, ТОВ «ТНТК» за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015 року занижено податкові зобов'язання на загальну суму ПДВ 8 845 300 грн., в тому числі по періодах: січень 2013 року на суму 339 106 грн.; лютий 2013 року на суму 340 204 грн.; березень 2013 року на суму 221 743 грн.; квітень 2013 року на суму 550 540 грн.; травень 2013 року на суму 504 866 грн., червень 2013 року на суму 522 774 грн., липень 2013 року на суму 591 673 грн., серпень 2013 року на суму 580 289 грн., вересень 2013 року на суму 461 604 грн., жовтень 2013 року на суму 675 542 грн.; листопад 2013 року на суму 462 591 грн.; грудень 2013 року на суму 647 156 грн.; січень 2014 року на суму 912 174 грн.; лютий 2014 року на суму 1 059 452 грн.; березень 2014 року на суму 522 769 грн.; листопад 2014 року на суму 452 817 грн.;

- пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.164.2.1. п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168 ст.168 ПКУ не нарахувало, не утримало та не сплатило до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 619,94 грн. з доходу у вигляді заробітної плати фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із ТОВ «ТНТК»;

- пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.164.2.17. п.164.2 ст.164 ПКУ не нарахувало, не утримало та не сплатило до бюджету податок на доходи фізичних осіб з доходу нарахованого фізичним особам в розмірі 1740,52 грн. з доходу нарахованого у вигляді компенсації вартості проїзду на таксі, які перебувають у трудових відносинах із ТОВ «ТНТК»;

- пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.164.2.11. п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168 ст.168, пп. 170.9.1 п. 170.9 ст.170 ПКУ не нарахувало, не утримало та не сплатило до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 489,47 грн. з доходу у вигляді суми витрат відшкодованої за проживання без підтвердних документів;

- пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51, п.п. «б» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року (із змінами та доповненнями) в частині надання до інспекції податкових розрахунків за .1ДФ протягом перевіряємого періоду не у повному обсязі;

- п.2.11 гл.2 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, по авансового звіту № 74 від 14.03.2013 року TOB «ТНТК» відшкодувало найманому працівникові ОСОБА_8 понесені витрати за проживання в готелі «OTRADA» в м. Одеса в період з 12.03.2013 року в сумі 2389,75 грн., без підтверджуючих документів;

На підставі ОСОБА_4 ОДПІ винесені податкові повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 09.09.2015 року, № НОМЕР_2 від 08.09.2015 року, №0027071702 від 08.09.2015 року, № НОМЕР_3 від 08.09.2015 року.

ТОВ «ТНТК» оскаржило зазначені рішення в адміністративному порядку.

Своїм рішенням від 04.11.2015 року № 9127/10/04-36-10-07-09 Головне управління ДФС у Дніпропетровській області скасувало податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_4 від 08.09.2015 року в частині збільшення сум грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб у загальній сумі 722,37 грн., в іншій частині залишило вказане податкове повідомлення-рішення без змін.

З огляду на вказане рішення, відповідач 27.11.2015 року виніс податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_5.

Не погодившись з позицією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ТОВ «ТНТК» звернулось із скаргою до Державної фіскальної служби України на зазначені податкові повідомлення - рішення.

Своїм рішенням від 14.01.2016 року № 502/6/99-99-10-01-03-15 Державна фіскальна служба України залишила без змін вищезазначені податкові повідомлення - рішення, а скаргу ТОВ «ТНТК» без задоволення.

Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування вищевказаних податкових повідомлень рішень, суд зважає на наступне.

Податковим повідомленням-рішенням №0001472202 від 09.09.2015р. ТОВ «ТНТК» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 8845300грн. за основним платежем та 2211325грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Підставою для визначення грошового зобов'язання стали висновки акту перевірки про порушення п.п. «ж» п. 186.3 ст. 186, п. 190.2 ст. 190, п.208.2 ст. 208 ПКУ, ТОВ «ТНТК» за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015 року, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання на загальну суму ПДВ 8 845 300 грн.

Зафіксоване в акті перевірки від 26.08.2015року №131/22.02/38211337 недотримання ТОВ «ТНТК» вимог п.п. «ж» п. 186.3 ст. 186, п. 190.2 ст. 190, п.208.2 ст. 208 Податкового кодексу України щодо заниження податкових зобов'язань, відображених в рядку 7 Декларації «Послуги отримані від нерезидентів» в сумі ПДВ 8845300грн., базуються на тому, що по вищезазначеним фінансово-господарським операцій з нерезидентами: «EDELWAYS МК» LLP (Лондон, Англія) та «Transcorema-Moldova» SRL (Молдова) із надання транспортно-експедиторських послуг, що надавались в межах договорів міжнародного перевезення вантажів по території Молдови, місцем постачання експедиторських послуг в акті ДПІ визначено місце реєстрації отримувача послуг TOB «ТНТК» на митній території України, що передбачає відповідно нарахування ПДВ за основною ставкою на вказаний розмір отриманих послуг.

Під час судового розгляду встановлено наступне:

ТОВ «ТНТК» уклало договір про транспортно-експедиційного обслуговування вантажних перевезень з нерезидентом-експедитором LLP «EDELWAYS МК» № 01-16 від 22.04.2013 року, який є виконавцем за даним договором. Постачальник послуг (нерезидент) є резидентом Англії і має організаційно-правову форму - LLP. За даним договором нерезидент надавав TOB «ТНТК» послуги залізничного експедирування по залізницях Республіки Молдова. Відповідно до предмету договору (п.1.2.) сторони регулюють свої відносини, пов'язані з організацією та здійсненням вантажів, положеннями Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі - СМГС), а також транспортним правом держав, по території яких слідує вантаж. Згідно протоколу узгодження цін, який є невід'ємною частиною договору, узгоджена вартість послуг розраховується: в доларах за тонну - за експедирування завантажених вагонів; в доларах за вагон - за порожній пробіг вагонів (порожній рейс або повернення вагонів); в доларах за телеграми; в доларах за оформлення перевізних документів на повернення вагонів.

В актах виконаних робіт зазначено кількість тонн і вартість послуг з перевезення, та надана розшифровка, щодо кожного вагону та кожного транспортного документу, на підставі якого проводилось перевезення.

LLP «EDELWAYS МК» організовував перевезення по території Молдови (вказане зафіксовано безпосередньо в тексту акту ДПІ), без перетину кордону України, у вагонах ДП «УТЛЦ».

На виконання умов контракту, нерезидентом «EDELWAYS МК» LLP та ТОВ «ТНТК» складені та підписані відповідні акти виконаних робіт щодо надання послуг з транспортно - експедиційного обслуговування вантажних перевезень на загальну суму 4312027,00 дол.США.

На виконання умов контракту з валютного рахунку TOB «ТНТК» перераховано кошти як оплата за транспортно - експедиційне обслуговування вантажних перевезень на рахунок нерезидента «EDELWAYS МК» LLP в сумі 4255196,89 дол. США (гривневий еквівалент на момент перерахування коштів складає 35750941,91 грн.) відповідно до банківських виписок.

Згідно наданих документів, та інформації, зазначеної в тексті акту перевірки, на кінець перевіряємого періоду кредиторська заборгованість складає 69706,49 дол. США, що відповідає ДАНИМ бухгалтерського обліку по рах.632 «Розрахунки з іноземними постачальниками».

ТОВ «ТНТК» уклало договір з транспортно-експедиторським підприємством «Transcorema-Moldova» SRL (Республіка Молдова, Кишинів) № 01/12 від 06.07.2012р. За даним договором нерезидент надавав ТОВ «ТНТК» послуги, пов'язані з здійсненням перевезень по залізницях Республіки Молдова. Згідно протоколу узгодження цін, який є невід'ємною частиною договору, узгоджена вартість послуги розраховується в доларах за тонну.

«Transcorema-Moldova» SRL організовував перевезення по території Молдови (вказане зафіксовано безпосередньо в тексту акту ДПІ), без перетину кордону України.

В актах виконаних робіт зазначено кількість тонн і вартість послуг з перевезення, а в додатку до акта визначена розшифровка щодо кожного вагону та кожного транспортного документу, на підставі якого здійснювалось перевезення.

На виконання умов контракту, нерезидентом «Transcorema-Moldova» SRL та ТОВ «ТНТК» складені та підписані відповідні акти виконаних робіт щодо надання послуг з транспортно-експедиційного обслуговування вантажних перевезень на загальну суму 957946,54дол. США (7656866,69 грн.).

На виконання умов контракту з валютного рахунку ТОВ «ТНТК» в якості оплати за транспортно - експедиційне обслуговування вантажних перевезень, на рахунок нерезидента «Transcorema-Moldova» SRL перераховано кошти в сумі 957946,54 дол. США (гривневий еквівалент на момент перерахування коштів складає 7656866,69 грн.) відповідно до банківських виписок.

Згідно наданих документів та інформації, зазначеної в тексті акту перевірки, на кінець перевіряємого періоду заборгованість за контрактом відсутня.

Відповідно обставин здійснення господарських операцій протягом перервіряємого періоду, в тексті акту перевірки ДПІ зафіксовано наступне:

«..перевіркою відображених у рядку 02 Декларації «Дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт послуг))» показників у загальній сумі 3657477644грн., встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з надання послуг по організації перевезень вантажів у залізничному рухомому складі та транспортне - експедиційних послуг.». За результатами перевірки, в тексті акту ДПІ не встановлено заниження показників рядку 02 Декларації «Дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт послуг)), (т. 1 а.с. 76);

«..перевіркою відображених у рядку 05.1 Декларації «Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих послуг) робіт, послуг) показників у загальній сумі 3343129648грн., встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з придбання послуг по організації перевезень вантажів у залізничному рухомому складі та транспортне - експедиційних послуг.». За результатами перевірки, в тексті акту ДПІ не встановлено заниження показників рядку 05.1 Декларації «Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих послуг) робіт, послуг).

Тобто, відповідно даним, наведеним в тексті акту перевірки ДПІ, в охопленому перевіркою періоді, ТОВ «ТНТК» здійснювались операції з придбання послуг по організації перевезень вантажів у залізничному рухомому складі та транспортно - експедиційних послуг (формувались показники декларації «собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих послуг) робіт, послуг)» у загальній сумі 3343129648грн., з подальшим здійсненням операцій з надання послуг по : організації перевезень вантажів у залізничному рухомому складі та транспортно - експедиційних послуг (тобто реалізацією, та відповідно формування показників «дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт послуг))» на загальну суму НОМЕР_6 грн., при цьому фактів порушень з вказаних питань в акті перевірки не зафіксовано.

Під час судового розгляду підтверджено, що ТОВ «ТНТК» організувало виконання транспортно-експедиторських послуг за дорученням своїх клієнтів, шляхом укладання контрактів з нерезидентами, а саме:

Щодо відносин з ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт):

- згідно умов договору про організацію перевезень вантажів № 62/12 від 20.07.2012, ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт), експедитор згідно даного договору, що є дорученням клієнта, за його рахунок та за винагороду (плату) організує перевезення вантажів в залізничному рухомому складі і пов'язані з цим послуги шляхом укладання договорів з підприємствами, вповноваженими здійснювати перевезення або організацію перевезень вантажів, підприємствами - власниками (балансоутримувачами) залізничного рухомого складу, іншими юридичними особами, а клієнт сплачує й приймає надані експедитором послуги на умовах даного говору (п. 1.2 договору). До вказаного договору було складені додаткові угоди: від 20.12.12р.; від 21.01.13р.; від 21.01.13р.; від 31.01.13р.; від 15.04.13р.

- згідно умов договору про організацію перевезень вантажів № 10/13 від 27.05.2013, ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт), експедитор згідно даного договору, що є дорученням клієнта, за його рахунок та за винагороду (плату) організує перевезення вантажів в залізничному рухомому складі і пов'язані з цим послуги шляхом укладання договорів з підприємствами, вповноваженими здійснювати перевезення або організацію перевезень вантажів, підприємствами - власниками (балансоутримувачами) залізничного рухомого складу, іншими юридичними особами, а клієнт сплачує й приймає, надані експедитором послуги на умовах даного договору (п. 1.2 договору). До вказаного договору було складені додаткові угоди: від 06.03.14р.; від 19.03.14р.; від 27.05.13р.; від 21.10.13р.; від 25.10.13р.; від 24.12.13р.; від 28.02.14р.

На виконання умов вказаних договорів, між ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт) було складені та підписані відповідні акти виконаних робіт щодо надання послуг з транспортно - експедиційного обслуговування вантажних перевезень на загальну суму 48135080,72 грн. (в т.ч. ПДВ), із виділення суми ПДВ в частині винагороди експедитора.

Згідно актів виконаних робіт щодо надання послуг з транспортно - експедиційного обслуговування вантажних перевезень, підписаних між TOB «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт), складені відповідні додатки, в яких деталізовано які саме послуги надані з зазначенням ділянок експедитування, дати, номеру накладної, в межах якої здійснювалось надання робіт, та наведенням номеру ж/д вагону. Вказані дані (та інші показники) співпадають в приведеній частині з відповідними ділянками експедирування, датами, номерами накладних, по яких здійснювалось надання робіт, номерами ж/д вагону при наданні експедиторських послуг в межах відносин з «Transcorema-Moldova» SRL та "EDELWAYS МК" LLP. На підставі укладених договорів, дане перевезення було організовано ТОВ «ТНТК» через компанії «Transcorema-Moldova» SRL та "EDELWAYS МК" LLP та вказані перевезення здійснювались на підставі міжнародних транспортних документів (накладні СМГС), які частково містяться в матеріалах справи.

Щодо відносин з ТОВ «Інвестиційно - будівельна компанія «Палладіум» (клієнт):

- згідно умов договору про організацію перевезень вантажів № 36/14 від 18.06.2014р., ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «Інвестиційно - будівельна компанія «Палладіум» (клієнт), експедитор згідно даного договору, що є дорученням клієнта, за його рахунок та за винагороду (плату) організує перевезення вантажів в залізничному рухомому складі й пов'язані з цим послуги шляхом укладання договорів з підприємствами, вповноваженими здійснювати перевезення або організацію перевезень вантажів, підприємствами - власниками (балансоутримувачами) залізничного рухомого складу, іншими юридичними особами, а клієнт сплачує й приймає надані експедитором послуги на умовах даного договору (п. 1.2 договору). До вказаного договору було складені додаткові угоди: від 23.03.15р.; від 23.01.15р.; від 14.01.15р.; від 01.12.14р.; від 13.07.14р.; від 18 06.14р.; від 13.08.14р.; від 14.11.14р.; від 01.11.14р.; від 13.08.14р.

На виконання умов вказаних договорів, між ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «Інвестиційно - будівельна компанія «Палладіум» (клієнт) були складено та підписано акт виконаних робіт щодо надання послуг з транспортно - експедиційного обслуговування вантажних перевезень на загальну суму 2427097,86 грн. (в т.ч. ПДВ), із виділення суми ПДВ в частині винагороди експедитора.

До акту виконаних робіт, щодо надання послуг з транспортно - експедиційного туговування вантажних перевезень підписаного між ТОВ «ТНТК» (експедитор) та ТОВ «НВП «Техно-консалт» (клієнт), складені відповідні додатки, в яких деталізовано які саме послуги надані з наведенням ділянок експедирування, дати, номеру накладної, в межах якої здійснювалось надання робіт, та наведенням номеру ж/д вагону. Вказані дані (та інші показники) співпадають в приведеній частині з відповідними ділянками експедирування, датами, номерами накладних, по яким здійснювались надання робіт, номерами ж/д вагону при наданні експедиторських послуг в межах відносин з "EDELWAYS МК" LLP, тобто по території Молдови.

Таким чином, на підставі укладених договорів, перевезення були організовані ТОВ «ТНТК» через компанію "EDELWAYS МК" LLP та здійснювались на підставі міжнародних транспортних документів (накладні ЦІМ), які частково також містяться в матеріалах справи.

При цьому, відповідно до пояснень представників відповідача у судовому засіданні, а також за текстом акту перевірки ДПІ, здійснення наведених вище перевезень ТОВ «ТНТК» через компанії «Transcorema-Moldova» SRL та "EDELWAYS МК" LLP за єдиним документом - не заперечується.

Згідно з ст. 1 ЗУ «Про транспортно-експедиторську діяльність» експедитор (транспортний експедитор) - суб'єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором експедирування; перевізник - юридична або фізична особа, яка взяла на себе зобов'язання і відповідальність за перевезення вантажу за доставку до місця призначення довіреного їй вантажу, вантажів та їх видачу (передачу) вантажоодержувачу або іншій особі, зазначеній у документі, що регулює відносини між експедитором та перевізником.

Відповідно до ч.2 статті 4 вищезазначеного закону експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України.

Тобто, ТОВ «ТНТК» організувало виконання транспортно-експедиційних послуг за дорученням своїх клієнтів, шляхом укладання контрактів з нерезидентами, що не суперечить ЗУ «Про транспортно-експедиторську діяльність».

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 N2755-VI (із змінами та доповненнями) визначає, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом (пп. «е» п.185.1 ст.185).

Однак, вимоги пп. «е» п.185.1 ст.185 ПКУ також не містять визначення послуг з міжнародного перевезення відносно конкретного місця поставки.

Підпунктом 186.2 п.186 ст.185 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, а саме: в) послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання.

Тобто, вимоги п. 186.2.1 ПКУ визначають місцем постачання послуг що пов'язані з перевезенням вантажів - місце фактичного постачання послуг, разом з тим, відповідно до п. 186.3. ст. 186 ПК України: місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач зареєстрований як суб'єкт господарювання або у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать: ж) надання транспортно-експедиторських послуг.

Відповідно до ч.1. ст. 929 ЦК України: за договором транспортного експедитування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність», транспортно-експедиторська послуга - робота, що безпосередньо пов'язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування.

Тобто, визначення, що транспортне експедирування і є послугами, пов'язаними із перевезениям вантажу, відповідно вказує на неоднозначне (множинне) трактування між двома нормами ПК України, а саме пп. 186.2.1. та 186.3. «ж» відносно визначення місця постачання послуг у випадку постачання послуг за межами митної території України.

Згідно п.56.21 ПКУ, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно- правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до наданих документів та інформації що міститься в матеріалах справи, ТОВ «ТНТК» уклало договори з «EDELWAYS MK» LLP та Transcorema-Moldova для виконання Клієнтів, та TOB «ТНТК» не є вантажовідправником, вантажоодержувачем, вантажовласником чи перевізником ні відповідно до укладених з нерезидентами контрактів, ні до договорів з клієнтами. Відповідно, ТОВ «ТНТК» не є стороною і у накладній СМГС (ЦІМ).

Згідно наданих на дослідження документів, та інформації, наведеній в тексті акту ОДПІ визначено, що ТОВ «ТНТК» згідно укладених договорів, та у відповідності до заявок (доручень) замовників (клієнтів) було організовано перевезення концентрату залізорудного у напіввагонах, зокрема ТОВ «ТНТК» здійснювались операції з придбання послуг по організації вантажів у залізничному рухомому складі та транспортне - експедиційних послуг, а саме: по території Молдови. Дане перевезення було організовано ТОВ «ТНТК» на підставі договорів через компанії «Transcorema-Moldova» SRL та "EDELWAYS MK" LLP, з подальшим здійсненням операцій з надання послуг по організації перевезень вантажів у залізничному рухомому складі та транспортне - експедиційних послуг, та для замовників (тобто реалізацією відповідним замовникам). ТОВ «ТНТК» дані перевезення здійснювались за єдиним перевізним документом.

Тобто, транспортно-експедиторські послуги ТОВ «ТНТК», виходячи з наданих документів, надавались в межах договорів міжнародного перевезення вантажів, із залученням до перевезення учасників транспортно-експедиторської діяльності, перевізників - нерезидентів (компанії «Transcorema-Moldova» SRL та "EDELWAYS MK" LLP), які не мають постійних представництв на території України (дані відносно наявності таких представництв в матеріалах справи відсутні).

Згідно п.п.195.1.3 п.195.1 ст.195 ПК України за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг: а) міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Відповідно до узагальнюючої податкової консультації, щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженої наказом ДПС від 06.07.2012 № 610 (чинна на теперішній час), зазначено щодо розділу ІІ про порядок оподаткування транспортно-експедиторської діяльності при умові, що транспортно- експедиторські послуги надаються в межах договорів міжнародного перевезення вантажів.

Відповідно до абзацу "а" підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Кодексу операції з одного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому, міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Відповідно до статті 9 Закону N1955-IV факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу пункту його відправлення до пункту його призначення.

Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (СІМ); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.

Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами, в залежності від відрізка маршруту.

Щодо питання 10 (який порядок оподаткування ПДВ послуг з міжнародного перевезення вантажів, у випадку залучення до перевезення інших учасників транспортно-експедиторської діяльності?) пояснено, що у випадку залучення експедитором до міжнародного перевезення вантажів перевізників чи інших транспортно-експедиторської діяльності, то нульова ставка, визначена абзацом "а" підпункту - пункту 195.1 статті 195 Кодексу, застосовується саме такими перевізниками чи іншими учасниками транспортно-експедиторської діяльності.

При цьому, необхідно враховувати вимоги пункту 189.4 статті 189 Кодексу, а саме: при отриманні від замовника чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення міжнародного перевезення для замовника, залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше, у експедитора виникає податкове зобов'язання з ПДВ на суму перевезення за ставкою 0 відсотків, якщо платник є резидентом - платником ПДВ, та на суму наданих такому замовнику експедиторських послуг за ставкою 20 відсотків (якщо замовник послуг зареєстрований на території України як суб'єкт господарювання). У випадку, коли перевізник не є резидентом - платником ПДВ, податкові зобов'язання у експедитора на вартість послуг з перевезення не виникають.

Згідно п.53.1 ст. 53 Податкового кодексу України, не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно узагальнюючої податкової консультації. Відповідно до наведено вище, транспортно-експедиторські послуги TOB «ТНТК» в межах договорів міжнародного перевезення вантажів здійснювались за єдиним міжнародним перевізним документом із залученням до перевезення інших учасників транспортно-експедиторської діяльності, а саме перевізників - нерезидентів (компанії «Transcorema-Moldova» SRL та EDELWAYS МК" LLP).

Таким чином, транспортно - експедиторські послуги, які надавались нерезидентами LLP «EDELWAYS МК» та «Transcorema-Moldova» SRL, відповідно є послугами, що надавались ТОВ «ТНТК» в межах договорів міжнародного перевезення вантажів. На зазначене також вказують п.1.2. договорів, та відповідні міжнародні транспортні документи (накладні СМГС, ЦІМ), а вимоги п.п. «е» п. 185.1 ст.185 ПКУ не містять визначення послуг з міжнародного перевезення щодо обмеження до місця поставки, внаслідок чого вартість послуг з міжнародного перевезення по всій протяжності шляху за межами митної території України оподатковується ПДВ за ставкою 0%.

Відповідно до наданих документів та інформації що міститься в матеріалах справи, ТОВ «ТНТК» згідно абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, повну вартість міжнародного перевезення (сумарна вартість за вищевказаними контрактами) визначало за ставкою ПДВ - 0%, так як перевезення здійснювалося за єдиним міжнародним перевізним документом (накладна СМГС). У декларації з ПДВ дані суми відображались у складі податкових зобов'язань в рядку 2.2. «Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою», без нарахування ПДВ на імпорт послуг та без віднесення податкового кредиту вказаних сум у наступному звітному (податковому) періоді. Крім зарахування ПДВ на імпорт послуг із віднесенням сум до р.7 декларації (з належними обставинами), відповідно передбачає віднесення вказаних сум також до складу податкового кредиту у наступному звітному (податковому) періоді, що відповідно не призводить до заниження сум ПДВ в цілому за перевіряємий період з 23.04.2012р. по 01.03.2015р.

При цьому, згідно описової частини акту перевірки ДПІ, при проведенні перевірки не встановлено заниження або завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у 12 Декларації «Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою».

За результатом розгляду справи, висновки акту перевірки ОСОБА_4 ОДПІ від 26.08.2015 року №131/22.02/38211337 щодо недотримання ТОВ «ТНТК» вимог пп. «ж» п.186.3 ст.186, п.190.2 ст.190, п.208.2 ст.208 ПК України та відповідно донарахування податку на додану вартість за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015р. в розмірі 8845300 грн. не підтверджуються матеріалами адміністративної справи.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача №0001472202 від 09.09.2015р., яким ТОВ «ТНТК» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 8845300 грн. за основним платежем та 2211325 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, в своєму ОСОБА_4 податковий орган зазначає, що в порушення п.п.135.5.4 п. 135.5 ст.135, п.137.10 ст.137 ПК України, підприємством занижено доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування на суму відсотків, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги за 2013 рік.

Так, судом розглядом підтверджено, що між ТОВ «ТНТК» та ПАТ «Мако Холдінг» було укладено договір позики № 19/11/13 від 19 листопада 2013 року (надання поворотної фінансової допомоги). За договором 19.11.2013 року підприємством ТОВ «ТНТК» було отримано суму фінансової допомоги у розмірі 32000000 ,00 грн. та 23.12.2013 року у розмірі 28000000,00 грн, де сума умовних відсотків по вказаним сумам разом склала 358301,37 грн. (суми умовних відсотків по двох платежах: 313 424,66 грн. та 44 876,71 грн.).

Згідно до ст.14 Податкового кодексу України, на суму поворотної фінансової допомоги, що залишилась неповернутою на кінець звітного періоду нараховані умовні проценти, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

Під час судового розгляду підтверджено, що ТОВ «ТНТК» відповідно з додержанням вимог податкового законодавства України сплатило в повному обсязі свої зобов'язання з податку на прибуток за 2013 рік у строки встановлені Податковим кодексом України, що підтверджується платіжним дорученням та про що наголошувалось представникам податкового органу під час проведення перевірки.

Щодо самого відображення показників по рядку 03 Декларації «Інші доходи» за додатковий період 2013 року судом з пояснень представника позивача встановлено, що при заповненні податкової звітності з податку на прибуток за 2013 рік рядок 03 Декларації «Інші доходи» був заповнений з помилками.

Відповідно до «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженим Наказом Міністерства Фінансів України № 88 від 24.05.95р., відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці первинні документи. Відповідальність за недостовірність ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності передбачена кодексом України про адміністративні правопорушення та не може бути підставою для висновків про заниження податку на прибуток як зазначає в своєму ОСОБА_4 додатковий орган.

Отже, висновки акту перевірки про порушення п.п.135.5.4 п. 135.5 ст.135, п.137.10 ст.137 ПК України не підтвердились судовим розглядом.

Щодо податку на доходи фізичних осіб податковий орган зазначає, що у порушенні ст.14, ст.164, ст.168 Податкового кодексу України не сплатило до бюджету податок на доходи фізичних осіб з доходу, нарахованого у вигляді компенсації вартості проїзду, а також з доходу у вигляді суми витрат, відшкодованої за проживання без підтвердних документів.

Суд критично ставить до таких доводів відповідача, оскільки відповідно до п. 170.9.1 ст.170 Податкового кодексу України, не є доходом платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку здійсненням таких витрат.

Зазначені в абзаці другому цього підпункту витрати не є об'єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Вказані висновки податкового органу не відповідають дійсності, оскільки як встановлено під час судового розгляду, підприємством при проведені перевірки надавались всі документи, які підтверджують витрати працівників в тому числі, пов'язані з відрядженнями, на проїзд та проживання (надані відповідні квитанції).

За даним адміністративним позовом було проведено судово-економічну експертизу. На вирішення експерту було поставлено наступне питання: «Чи обґрунтовані нормативно та чи підтверджуються документально висновки акту перевірки від 26.08.2015р. №131/22.02/38211337 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСНАЦІОНАЛЬНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 38211337) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015р., валютного та іншого законодавства за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015р.» в частині порушення вимог пп. «ж» п. 186.3 ст. 186, п. 190.2 ст. 190, п.208.2 ст. 208 ПКУ та встановлення заниження податкових зобов'язань за період з 23.04.2012р. по 01.03.2015р. на загальну суму ПДВ 8845300 грн., в тому числі по періодах: січень 2013 року на суму 339106 грн., лютий 2013 року на суму 340204 грн., березень 2013 року на суму 221743 грн., квітень 2013 року на суму 550540 грн., травень 2013 року на суму 504866 грн., червень 2013 року на суму 522774 грн., липень 2013 року на суму 591673 грн., серпень 2013 року на суму 580289 грн., вересень 2013 року на суму 461604 грн., жовтень 2013 року на суму 675542 грн., листопад 2013 року на суму 462591 грн., грудень 2013 року на суму 647156 грн., січень 2014 року на суму 912174 грн., лютий 2014 року на суму 1059452 грн., березень 2014 року на суму 522769 грн., листопад 2014року на суму 452817 грн. ?».

Експертом встановлено, що за результатом проведеного дослідження, висновки акту перевірки ОСОБА_4 південної ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 26.08.2015 року №131/22.02/38211337 щодо недотримання ТОВ «ТНТК» вимог пп.«ж» п. 186.3 ст.186, п. 190.2 ст.190, п.208.2 ст.208 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та відповідно донарахування податку на додану вартість за період з 23.04.2012 р. по 01.03.2015р. в розмірі 8845300 грн. (в тому числі по періодах: січень 2013 року на суму 339106грн., лютий 2013року на суму 340204грн., березень 2013року на суму 221743 грн., квітень 2013року на суму 550540грн., (травень 2013року на суму 504866грн., червень 2013 року на суму 522774грн., липень 2013року на (суму 591673грн., серпень 2013 року на суму 580289грн., вересень 2013року на суму 461604грн., жовтень 2013 року на суму 675542 грн., листопад 2013 року на суму 462591 грн., грудень 2013року на суму 647156 грн., січень 2014 року на суму 912174 грн., лютий 2014 року на суму 1059452 грн., березень 2014 року на суму 522769 грн., листопад 2014 року на суму 452817 грн.) - не підтверджується наданими на дослідження документами.

Також відповідно до змісту Висновку судової економічної експертизи № 4495/6579 підтверджено обґрунтованість висновків суду щодо порядку оподаткування діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Транснаціональна транспортна компанія» з приводу діяльності по наданню транспортно-експедиторських послуг на вищезазначених умовах.

З огляду на вищезазначене, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є необґрунтованими, протиправними та таким, що підлягають скасуванню.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Транснаціональна транспортна компанія» - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ОСОБА_4 південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0001442202 від 08.09.2015р., №0001462202 від 08.09.2015р., №0001472202 від 09.09.2015р., №0044361702 від 27.11.2015р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транснаціональна транспортна компанія» понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 166209,83 грн. (сто шістдесят шість тисяч двісті дев'ять гривень вісімдесят три копійки).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено 01.08.2016 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 01.08.2016р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_9 ОСОБА_9 ОСОБА_10