Справа № 697/1807/16-а
провадження № 2-а/697/137/2016
26.10.2016 р. м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
головуючого судді Русакова Г.С.
при секретарі Береговій А.А.
розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства Внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмову Міністерства Внутрішніх Справ України у здійсненні повідомлення Пенсійному Фонду України про здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України про здійснення перерахунку пенсії, а Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ № 988 від 02.12.2015 року,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства Внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмову Міністерства Внутрішніх Справ України у здійсненні повідомлення Пенсійному Фонду України про здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України про здійснення перерахунку пенсії, а Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ № 988 від 02.12.2015 року. Позов мотивований тим, що позивач з 2009 року є пенсіонером ОВС МВС України. У зв'язку з набранням чинності 29.12.2015 року Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», та зміною ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія пенсіонера МВС України, звільненого з посади співробітника міліції, має обчислюватися та підлягає перерахунку з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Порядок грошового забезпечення поліцейських затверджено Постановою Кабінету Міністри: України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Оскільки, згідно закону України «Про поліцію», втратив чинність закон України «Про міліцію» від 20.12.1991 року, і як наслідок працівники органів внутрішніх справ припинили своє існування з 07.11.2015 року. З 07.11.2015 року в Україні створено новий правоохоронний орган - національна поліція. Згідно Закону № 900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ МВС України та членів їхніх сімей», назавжди зникло таке поняття, як працівник (пенсіонер), органу внутрішніх справ (міліції), і позивач вважає, що він згідно цього Закону прирівняний, що стосується соціального та пенсійного забезпечення до поліцейського. Для оплати праці поліцейських КМУ було прийнято нову постанову № 988, що набрала чинності 02.12.2015 року, якою визначено види грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Оскільки з 01.01.2016 року МВС України не направив відповідне повідомлення до ПФУ України про здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам національної поліції, позивач був вимушений з письмовими запитами звернутися до уповноважених державних установ для надання відповідних роз'яснень. Так в лютому 2016 року він звернувся до УПФУ в Черкаській області з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії, за наслідками розгляду якої отримав негативний результат. В березні 2016 року - звернувся до ГУНП в Черкаській області з заявою про необхідність направлення повідомлення до ГУ ПФУ в Черкаській області про здійснення перерахунку пенсії. За результатами розгляду даної заяви отримав також відмову. В квітні 2016 року звернувся до МВС України з заявою про зобов'язання повідомити ГУ ПФУ в Черкаській області про здійснення перерахунку пенсії, за результатами розгляду якого в травні 2016 року отримав відмову. Відмову з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вважає незаконною, зважаючи, що змінився розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. За наведеного просив визнати протиправною відмови Міністерства Внутрішніх Справ України у здійсненні повідомлення Пенсійному Фонду України, про здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати надіслати відповідне повідомлення про здійснення перерахунку пенсії, а Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_3 раніше призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ № 988 від 02.12.2015 року.
До початку судового засідання від позивача до суду надійшла телефонограма про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує на підставах, викладених в позовній заяві, просив задовольнити їх в повному обсязі. Відмову з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вважає незаконною, а грошове забезпечення поліцейських є новим, зміненим від попереднього нормативного документу яким визначався порядок грошового утримання, та діяв до того часу і йому як пенсіонеру поліції повинно було проведено перерахування пенсії за новим обрахунком по прийнятому КМУ України відповідному нормативно правовому акту, тобто постанові КМУ № 988, що набрала чинності 02.12.2015 року з 01.01.2016 року.
Представник відповідача Міністерства Внутрішніх справ України до початку судовому засіданні надіслав телефонограму про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи на відсутність підстав для перерахунку, посилаючись на доводи викладені в запереченні, а саме: що перерахунок пенсії проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки передбачені ч.2 ст. 51 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII ст. 63 зазначеного Закону доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсії особам органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах установлених законодавством для поліцейських. Зазначена норма Закону набула чинності після 29 грудня 2015 року. Натомість постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року, до прийняття і набрання чинності вказаним Законом. Постанову КМУ № 988 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії з числа колишніх працівників міліції відсутні. Крім того, позовні вимоги щодо зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати відповідне повідомлення Пенсійному фонду України про здійснення перерахунку пенсії, а УПФУ в Черкаській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ №988 від 02.10.2015 року, не ґрунтуються на нормах права з огляду на наступне: відповідно до п. 2 зазначеного Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням, які складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. З огляду на вище викладене вбачається, що МВС України не надсилає до Пенсійного фонду України інформацію щодо необхідності перерахунку пенсії конкретним особам, а ГУ ПФУ в Черкаській області може здійснити перерахування пенсії лише на підставі відповідної інформації з ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, а не на підставі інформації з Міністерства внутрішніх справ України.
Представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області до початку судового засідання через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, заперечувала щодо задоволення позову. З матеріалів заперечення вбачається, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, яку призначено з 10.02.2010 року. Відповідно до ст. 63 зазначеного Закону, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень. При цьому порядок перерахунку пенсії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, відповідно до якої перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення. При цьому відмітив, що перерахунок пенсії проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки передбачені ч.2 ст. 51 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII ст. 63 зазначеного Закону доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсії особам органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах установлених законодавством для поліцейських. Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, уповноважений структурний підрозділ зобов'язаний після прийняття відповідного нормативно-правового акту, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Отже, пенсіонери не повинні особисто звертатись за перерахунком пенсії згідно довідок про грошове забезпечення. За наведеного, враховуючи відсутність підстав для перерахунку пенсії, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII від 10.02.2010 року, що підтверджено копією посвідчення НОМЕР_1 (а.с.11).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 рудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема в ст. ст. 43, 63.
Позивач, вважаючи, що у зв'язку із внесенням змін до зазначеного Закону у нього з'явились підстави для проведення перерахунку раніш призначеної пенсії, а також оскільки з 01.01.2016 року МВС України не направив відповідне повідомлення до ПФУ України про здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам національної поліції позивач з письмовими запитами звернувся до уповноважених державних установ для надання відповідних роз'яснень.
Так, в лютому 2016 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ в Черкаській області з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії, за наслідками розгляду якої отримав негативний результат (лист від 10.02.2016р № 53/Ч-10 - а.с.6).
В березні 2016 року позивач звернувся до ГУНП в Черкаській області з заявою про необхідність направлення повідомлення до ГУ ПФУ в Черкаській області про здійснення перерахунку пенсії. За результатами розгляду даної заяви отримав відмову (лист від 23.03.2016р № 29/Ч-17 - а.с.8).
Листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України № 15/2-Ч-658 від 13.05.2016 року позивачу також відмовлено в питанні повідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії (а.с.9-10).
Відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ, що набрав чинності 29 грудня 2016 року), у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється на момент виникнення такого права у разі зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців і проводиться в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, перерахунок пенсії проводиться лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом.
З 29 грудня 2015 року (дата набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року) Кабінет Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймав, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.
Посилання позивача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зокрема розмір посадового окладу та окладу за військове звання поліцейського, що є підставою для перерахунку розміру його пенсійного забезпечення є безпідставним, адже зазначена постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII. Отже, обставина прийняття зазначеної постанови не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. При цьому суд погоджується з твердженням відповідача та третьої особи, що вказаною постановою встановлювався розмір грошового забезпечення поліцейських, а не проводилась його зміна.
Суд також бере до уваги, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Одночасно, відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання надіслати відповідне повідомлення про здійснення перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне зазначити, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до п. 1 названого Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, чинним законодавством України передбачений порядок, за яким видається довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують її на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні будь які дані про те, що МВС України після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах названого вище Закону, а Пенсійний фонд України повідомляв свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Згідно з пунктами 1,2 частини третьої ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до частини першої ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статей 70,71 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Все викладене вище дає підстави для висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45"Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158-163 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства Внутрішніх справ України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмову Міністерства Внутрішніх Справ України у здійсненні повідомлення Пенсійному Фонду України про здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України про здійснення перерахунку пенсії, а Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ № 988 від 02.12.2015 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена а апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя / підпис/ Г.С. Русаков
З оригіналом згідно: оригінал зберігається при матеріалах справи № 697/1807/16-а
Суддя Г . С . Русаков