Постанова від 28.10.2016 по справі 691/711/16-а

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/711/16-а

провадження № 2-а/691/34/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2016 року м. Городище

Городищенський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді Подороги Л.В., при секретарі Кочетовій І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Городищенського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про оскарження дій Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати відмову УПФ України в Городищенському районі щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям неправомірною та протиправною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, призначеної їй відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, в редакції, чинній на дату призначення пенсії, в установленому їй розмірі при виході на пенсію 90% від суми заробітної плати працюючого державного службовця (з урахуванням усіх надбавок, доплат, премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки про складові заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року, без встановлення будь-якого строку та обмеження в часі, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

У судовому засіданні, ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача УПФ України в Городищенському районі - Корінь М.В., позов не визнав, подав до суду письмові заперечення та зазначив, що УПФ України в Городищенському районі правомірно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки, відповідно до вимог діючого законодавства, проведення перерахунку пенсії не передбачено. Крім того, зазначив, що позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з порушенням терміну звернення, а тому, вказаний позов слід залишити без розгляду.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод чи інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом 07.07.2016 року, суд вважає, що позовні вимоги про перерахунок пенсії, за період з 01.12.2015 року по 06.01.2016 року, на підставі ст. 100 КАС України, слід залишити без розгляду.

Також, судом установлено, що ОСОБА_1 з 14.02.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності, як державний службовець, призначену відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.

21.06.2016 року, позивач звернулася до УПФ України в Городищенському районі із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії згідно Постанови КМ України від 06.12.2015 року, № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів».

Листом від 29.06.2016 року, № 2276/03, УПФУ в Городищенському районі відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки підстави для проведення даного перерахунку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, в редакції, чинній на день призначення пенсії ОСОБА_1 передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за вказаним законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28.12.2014 року № 76VІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (чинний з 01.01.2015 року), внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, за яким, порядок та умови перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, чинній на дату призначення пенсії позивачу, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності ЗУ від 16.01.2003 року, № 432-ІУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державну службу», заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ «Про державну службу» визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Постановою КМУ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 виключено.

Згідно зі ст. 37-1 Закону України № 3723-XII, у редакції чинній, станом на час звернення позивача до УПФ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час призначення ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і пунктом 4 Постанови № 865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, та на час звернення позивача до відповідача із заявою від 21.06.2016 року щодо перерахунку її пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723- було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою КМУ також не визначено, ані порядку перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.

Посилання ОСОБА_1 на Постанову КМУ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», як на підставу своїх позовних вимог, то нею регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, суд вважає, УПФ України в Городищенському районі правомірно відмовило позиваці у перерахунку пенсії, призначену їй відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», на підставі довідки про заробітну плату, оскільки правових підстав для здійснення даного перерахунку не передбачено. При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до звернення за перерахунком, а тому не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та не позбавляє її права на соціальний захист.

При вирішенні даного спору, суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У вказаному рішенні Європейський суд став на бік держави Україна та наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Крім того, суд враховує, що позивач, на підтвердження заявлених вимог, надала до суду довідку про заробітну плату № 234/01-03 від 04.07.2016 року (а.с. 9). Однак, позивач не надала суду підтверджень свого звернення до УПФ з даною довідкою, оскільки, як вбачається з листа УПФ від 29.06.2016 року (а.с. 8), таке звернення позивача мало місце 21.06.2016 року, тобто за 14 до дати отримання довідки про заробітну плату, що надана суду.

Керуючись Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, Постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Постановою КМУ України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст. 2, 6-11, 69, 71, 99, 100, 159 - 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за період з 01.12.2015 року по 06.01.2016 року - залишити без розгляду.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 07.01.2016 року - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів, з дня її проголошення.

Повну постанову складено 31.10.2016 року.

Суддя Л. В. Подорога