Постанова від 01.12.2010 по справі 2-а-124/2010

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19

Справа № 2-а-1324/2010-р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2010року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді Саган В.М.

при секретарі Моргушко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бориспіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про зобов”язання вчинити дії.-

встановив:

17.11. 2010 р. представник позивача ОСОБА_2 в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому вказав, що ОСОБА_1 перебуваючи на пенсії продовжує працювати, а відповідач на його звернення 14.01.2010 р. здійснив перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік. У зв”язку з цим, позивач ОСОБА_1 09.06.2010 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії, відповідно до ст. 40, ч.4 ст. 42 ЗУ № 1058, в яких зазначено, що при перерахунку пенсії враховується заробітна плата за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідач відхилив прохання позивача, відмовивши враховувати дані за 2009 рік. Вважає, що після отримання даних про заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, відповідач повинен був врахувати для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009 р. А тому просить зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_3 ПФУ в м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні - 1650 грн. 43 коп., з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.1,2 ст.40, ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії тобто за 2009 календарний рік. здійснивши вказаний перерахунок з 01.01.2010 року.

Представник позивача в судове засідання не заявився, але надав суду заяву, в якій просив розглядати справу в його відсутності, на позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача також в судове засідання не заявився, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, та надав письмові заперечення. З даних заперечень вбачається, що позов ОСОБА_1 є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ( зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначився згідно статті 40 Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

У зв»язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)

Вивчивши заяви сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України ум. Бориспіль з 2006р. та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААА № 606415. ( а.с.4). Після призначення пенсії позивач продовжував працювати в ДП „ Міжнародний аеропорт Бориспіль”.

14.01.2010 р. позивач, відповідно до діючого законодавства, подав до відповідача, ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м. Бориспіль, відповідні документи на перерахунок його пенсії з більш високого заробітку і збільшенням трудового стажу. Відповідачем, управлінням Пенсійного фонду України в м. Бориспіль було проведено перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку. .При визначенні розміру пенсії було застосовано середню заробітну плату за 2007 рік( 1197,91 грн.), а не за 2009 р.(1650, 43 грн.), який передує року перерахунку пенсії.

У зв”язку з цим, позивач 09.06.2010 р. звернувся до ОСОБА_3 пенсійного фонду України із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до ст. 40, ч.4 ст. 42 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, врахувавши заробітну плату за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Однак відповідач відхилив його прохання про перерахунок пенсії, мотивом відхилення якої є правова колізія, яка полягає в тому, що норми сг.ст. 40, 42 ЗУ № 1058 втратили чинність й рішення щодо відновлення дії попередньої редакції цих норм не приймалось..

Відповідно до п.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія повинна бути перерахована після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до вказаного Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль при проведенні перерахунку пенсії, не було враховано при обчисленні пенсії даних про заробітну плату за 2009 рік.

Відповідно до ч,4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії

здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії і при цьому з періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії період після призначення пенсії підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.І ст.40 цього Закону».

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. ст.40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними норми ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а не норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому саме зміни в ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені в ЗУ «Про* державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними і діє норма Закону в попередній редакції (до прийняття законодавцем вказаних змін).

При проведенні перерахунку відповідач ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль керувався лише спільним листом Міністерства праці та соціальної політики від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за № 4096/02-01, який не є нормою права, а носить лише рекомендаційний характер та суперечить нормам, як ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та і п.п.З п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» згідно яких застосовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Тому звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом враховано, що ОСОБА_1. строку для звернення до суду, визначеного ст.ст. 99 КАС України не пропустив.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що дії відповідача не відповідали вимогам ст.ст. 40, 42 ЗУ „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ,„ а тому з метою повного захисту прав позивача необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок призначеної пенсії та виплатити ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії тобто за 2009 календарний рік- 1650 грн. 43 коп., здійснивши вказаний перерахунок з 01.01.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України №1058-ІУ” Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - за 2009 рік - 1650,43 грн., здійснивши вказаний перерахунок з 01.01.2010 року.

Судові витрати по справі, які складаються із судового збору в сумі 3 грн. 40 коп., стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль на користь ОСОБА_1

Постанова суду може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя

ОСОБА_4