Рішення від 24.10.2016 по справі 910/11547/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, е-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2016№910/11547/16

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/11547/16

за позовом публічного акціонерного товариства «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація», м. Київ,

до Київської міської ради, м. Київ, та

Київської міської державної адміністрації, м. Київ,

про розірвання договору від 16.10.1997,

за участю представників:

позивача - Тихонова В.В. (довіреність від 23.ю03.2016 №37);

відповідача-1 - Безносик А.О. (довіреність від 03.10.2016 №225-КМГ - 3170);

відповідача-2 - Трохлюк А.М. (довіреність від 05.08.2016 №001-2261).

Публічне акціонерне товариство «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» (далі - Підприємство) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі - Рада) про розірвання укладеного Підприємством і Київською міською державною адміністрацією (далі - Адміністрація) договору на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 16.10.1997, зареєстрованого у книзі договорів на право тимчасового користування землею 16.10.1997 за №91-5-00025 (далі - Договір оренди).

Позовні вимоги мотивовано тим, що: позивачем і товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціальна науково-реставраційна проектна будівельно-виробнича компанія «Укрреставрація» (далі - Товариство) 08.04.2009 укладено договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Чорней В.В. та зареєстрованим в реєстрі за №745 (далі - Договір купівлі продажу), відповідно до умов якого Товариством набуто у власність нерухоме майно, яким є цілісний майновий комплекс, загальною площею 7 314,40 кв.м., що розташований на земельній ділянці, наданій в тимчасове довгострокове користування позивачу згідно з Договором оренди; право власності на цілісний майновий комплекс у серпні 2013 року зареєстровано за товариством з обмеженою відповідальністю «Форум Вест Сайд» (далі - ТОВ «Форум Вест Сайд»); таким чином, враховуючи положення Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, а також набуття права власності на цілісний майновий комплекс ТОВ «Форум Вест Сайд», позивач фактично втратив право користування земельною ділянкою.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.06.2016 порушено провадження у справі.

Рада 18.07.2016 подала суду відзив на позовну заяву, в якому вказала, що: листом від 23.03.2016 №38 позивач звернувся до київського міського голови, який не є стороною Договору оренди, з повідомленням про відмову від права користування земельною ділянкою; у відповідь на вказаний лист Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 30.05.2016 №05707-10569 повідомив про те, що припинення користування зазначеною земельною ділянкою шляхом розірвання Договору оренди здійснюватиметься одночасно з передачею земельної ділянки новому власнику нежитлової будівлі; оскільки ні Договором оренди, ані положеннями законодавства України не передбачено такої підстави для розірвання договору оренди як перехід права оренди земельної ділянки від одного землекористувача до іншого в силу закону, то позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Товариство 19.08.2016 подало суду письмові пояснення, у яких зазначило таке: позивач листом від 23.03.2016 №38 звернувся до відповідача з пропозицією про розірвання Договору в двадцятиденний строк, що відповідає статті 188 Господарського кодексу України (далі - ГК України), та не містить жодних відомостей про відмову позивача від права користування земельною ділянкою, як зазначає відповідач; лист-відповідь Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Ради (Адміністрації) від 30.05.2016 №05707-10569 є таким, що порушує визначені законодавством права позивача щодо розірвання Договору; оскільки пропозиція позивача щодо розірвання Договору не була розглянута відповідачем у визначені статтею 188 ГК України строки, то позивач був вимушений звернутися до суду; саме Рада є належним відповідачем у даній справі, оскільки саме до виключної компетенції Ради відноситься право розпоряджатися земельними ділянками в межах міста, в тому числі і розірвання договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.08.2016 залучено до участі у справі Адміністрацію як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Адміністрація 12.09.2016 подала суду письмові пояснення, в яких, зокрема, наголосила на тому, що при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється без оформлення припинення такого права будь-якими актами та документами; договір оренди при цьому не припиняється в цілому, а припиняється в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 26.09.2016 Адміністрацію залучено до участі у справі як іншого відповідача.

Адміністрація 24.10.2016 подала суду відзив на позовну заяву, в якому вказала, що: відповідно до статтей 17 і 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень Адміністрації належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; орендодавці стосовно земель державної та комунальної власності визначаються законодавчо, а відповідно до статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Представник позивача у судовому засіданні 24.10.2016 надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник Ради надав пояснення у справі, проти задоволення позовних вимог заперечив.

Представник Адміністрації підтримав доводи, викладені у відзиві на позовну заяву, поданому суду 24.10.2016 у письмовому вигляді, проти задоволення позовних вимог до Адміністрації заперечив.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

16.10.1997 Підприємством і Адміністрацією укладено Договір оренди, за умовами якого:

- Адміністрація на підставі розпорядження від 06.05.1997 №577 надає, а Підприємство приймає в тимчасове довгострокове користування земельну ділянку загальною площею 19 612 кв.м., в тому числі за рахунок земель: капітальної одноповерхової промислової забудови - 2 106 кв.м., капітальної двоповерхової промислової забудови - 3 248 кв.м., тимчасової промислової забудови - 1 141 кв.м., допоміжної та прилеглої території - 11 139 кв.м., газонів з деревами 432 кв.м., газонів - 1 546 кв.м. згідно з планом користування, що додається (пункт 1.1 Договору оренди);

- земельна ділянка надається в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років, площею 19 612 кв.м. для експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Олени Теліги, 6 у Шевченківському районі м. Києва (пункт 1.2 Договору оренди);

- плата за землю вноситься землекористувачем згідно з Законом України «Про плату за землю» у вигляді орендної плати у розмірі одного земельного податку на рахунок 1130037 р. 37 § 1 в Шевченківському відділенні УСБ МФО 322089 (пункт 2.1 Договору оренди).

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно з пунктами «а» та «е» статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Пунктом 7 частини першої та частиною третьою статті 31 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини третьої статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Частиною першою статті 377 ЦК України встановлено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Таким чином, у зв'язку із переходом права власності на об'єкти нерухомості відбувається перехід до набувача тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу - права власності або права користування.

Судом встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу Підприємство передає у власність, а Товариство приймає у власність нерухоме майно, яким є цілісний майновий комплекс (літ. А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, З), загальною площею 7 314,40 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, вул. Теліги Олени, буд. 6.

Згідно з актом приймання-передачі від 08.04.2009 Підприємство передало, а Товариство прийняло вказане нерухоме майно.

Крім того, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, власником цілісного майнового комплексу (літ. А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, З), загальною площею 7 314,40 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, вул. Теліги Олени, буд. 6, є ТОВ «Форум Вест Сайд».

Листом від 23.03.2016 №38 Підприємство звернулося до Ради з пропозицією розірвати Договір оренди.

Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 30.05.2016 №05707-10569 повідомив про те, що припинення користування земельною ділянкою шляхом розірвання Договору оренди буде здійснюватись одночасно з передачею земельної ділянки новому власнику нежитлової будівлі (на вказаний лист посилається відповідач у відзиві на позовну заяву, проте копію такого листа відповідачем суду не подано).

Отже, враховуючи, що фактичне користування земельною ділянкою та зведеною на ній будівлею здійснює її новий власник, позивач добровільно відмовився від права користування зазначеною земельною ділянкою, законодавством України передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Такої ж правової позиції дотримується і Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 06.06.2011 у справі №11/227, від 19.06.2012 у справі № 36/368-9/63 та від 20.08.2013 у справі №18/5005/12936/2011.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» міський голова, зокрема: укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.

З огляду на викладене Підприємство правомірно звернулося до голови Ради із листом 23.03.2016 №38 щодо розірвання Договору оренди, тому доводи відповідача, що такий лист не може вважатися належним зверненням Підприємства до Ради із пропозицією розірвати Договір оренди у зв'язку з тим, що голова Ради не є стороною Договору оренди, є безпідставними.

Що ж до доводів відповідача стосовно того, що новий власник цілісного майнового комплексу, який знаходиться на земельній ділянці, яку передано в оренду Підприємству, протягом одного місяця з дня набуття права власності на будівлю має звернутися до Ради із відповідним клопотанням щодо укладення договору оренди, то слід зазначити, що саме Радою має бути встановлено, чи звертався такий власник до відповідача із відповідним клопотанням. Разом з тим, якщо відповідачем буде встановлено, що власник нерухомого майна не звертався до відповідача із клопотанням про укладення договору оренди земельної ділянки, Рада не позбавлена права звернутися до суду із відповідним позовом.

Крім того, Рада вказує, що належним відповідачем у даній справі є Адміністрація, оскільки саме останньою було укладено Договір з позивачем.

Разом з тим, відповідно до пунктів 1, 3 і 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» цей Закон набирає чинності з 01.01.2013.

З дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки:

на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;

які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу.

У державній власності залишаються:

а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки:

на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності;

які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

які належать до земель оборони;

б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті «а» пункту 3 цього розділу.

Частиною першою статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.

Згідно із пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Рішенням Ради від 28.03.2002 №371/1805 від 28.03.2002 затверджено Статут територіальної громади міста Києва, згідно з преамбулою якого Київська міська рада - це повноважний представник територіальної громади міста Києва, яка є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та повноважень.

Частиною першою статті 29 Статуту територіальної громади міста Києва встановлено, що відповідно до ЗК України у комунальній власності територіальної громади міста Києва перебувають усі землі в межах міста Києва, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за межами міста Києва, право комунальної власності територіальної громади міста Києва на які посвідчено відповідними державними актами.

Таким чином, земельна ділянка, надана в тимчасове користування позивачу, є сформованою земельною ділянкою, знаходиться в м. Києві та відповідно перебуває в розпорядженні територіальної громади міста Києва - Ради.

Згідно з положеннями чинного законодавства саме до виключної компетенції Ради як органу місцевого самоврядування відноситься право розпоряджатися земельними ділянками в межах міста, в тому числі і розірвання Договору.

Такої ж правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України в постанові від 14.06.2016 у справі №910/25508/15.

З огляду на те, що Адміністрація не здійснює розпорядження земельними ділянками в межах міста, суд дійшов висновку про те, що Адміністрація є неналежним відповідачем у даній справі, у зв'язку з чим суд відмовляє в частині позовних до Адміністрації.

За приписами статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору слід покласти на Раду.

Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов до Київської міської ради задовольнити.

2. Розірвати договір на право тимчасового довгострокового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 16.10.1997, укладений публічним акціонерним товариством «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» (04070, м. Київ, Контрактова площа, буд. 4; ідентифікаційний код 02405534) і Київською міською державною адміністрацією (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 00022527), зареєстрований у книзі договорів на право тимчасового користування землею 16.10.1997 за №91-5-00025.

3. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; ідентифікаційний код 22883141) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання даного рішення суду, на користь публічного акціонерного товариства «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» (04070, м. Київ, Контрактова площа, буд. 4; ідентифікаційний код 02405534) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. судового збору.

4. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.

5. У задоволенні позовних вимог до Київської міської державної адміністрації відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 31.10.2016.

Суддя О. Марченко