Постанова від 24.09.2009 по справі 2-а-497/2009

Копія

Справа №2-а-497/2009

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 вересня 2009 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого: судді Стадника І.М.,

при секретарі Барановій О.М.,

з участю:

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача - Стратович С.В. (на підставі довіреності),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу №2-а-497/2009 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про перерахунок пенсії та стягнення розміру недоотриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про перерахунок пенсії та стягнення розміру недоотриманої пенсії.

В обґрунтування позову посилається на те, що він є інвалідом 2-ї групи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації Чорнобильської катастрофи і тому вважає, що відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинні нараховувати та виплачувати пенсію в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, згідно ст. 50 цього ж закону відповідачем повинна щомісячно нараховуватись додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

В зв'язку з тим, що йому нараховується та виплачується значно менший розмір пенсії, позивач просить задовольнити його позов.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав на умовах, викладених у позовній заяві.

Представник позивача ОСОБА_2 крім того, пояснила, що на її думку у зв'язку з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року чинною є редакція ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діяла до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VI. Закон має вищу юридичну силу порівняно з Постановами Кабінету Міністрів України, а тому саме його слід застосовувати до спірних правовідносин, що знайшло відображення і в судовій практиці, зокрема в листі Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 року №1406/100/13-08 "Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)".

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі проти позову заперечує на тій підставі, що Управління при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу діяло в межах чинного законодавства і порушень його прав не допустило.

При визначенні права на пенсію громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, управління керується Законом України від 28 лютого 1991 року «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - ст. 50 викладено в новій редакції, згідно з якою особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Хоча Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 дане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік…» і визнано таким, що не відповідає Конституції України і з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення, положення п. 28 розділу ІІ Закону втратило чинність, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін Верховною Радою України не приймалося, а тому відповідач вважає, що порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених законодавчими актами, до яких вносились зміни, залишився неврегульованим.

На думку відповідача, розраховуючи розмір своєї основної пенсії виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком, позивач застосовує не чинну редакцію ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 17.11.2005 року, при цьому розміри мінімальних пенсій за віком бере за 2008-2009 роки.

Також відповідач заперечує проти застосування в даному випадку розміру мінімальної пенсії за віком, поняття якої визначено в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 62 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання органами державної виконавчої влади. Крім того, після скасування Конституційним Судом України змін, внесених в Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України №530 та № 654 - єдині нормативно-правові акти, які регулюють питання обчислення пенсій даної категорії громадян.

У відповідності до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією даного Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

В свою чергу Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження відповідно до п. 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України, при цьому згідно з п. 10 Положення, кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом 2-ї групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язку по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією відповідного посвідчення, яке є в матеріалах справи (а.с.2), та не заперечується відповідачем.

8 травня 2009 він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області із заявою про проведення йому перерахунку пенсії як інваліду 2-ої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), з дотриманням умов ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 червня 2008 року по 30 квітня 2009 року і виплатити йому недоотриману пенсію в розмірі 30544 грн.; з 1 травня 2009 року провести перерахунок пенсії, встановити і виплачувати її в розмірі 3984 грн.; з 1 травня 2009 року призначити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю і виплачувати її в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком (373,50 грн.) згідно ст. 50 зазначеного закону і виплатити йому недоотриману додаткову пенсію з 1 червня 2008 року по 30 квітня 2009 року в розмірі 4059,75 грн.

Листом Управління від 18.05.2009 року №Д-18 в задоволенні вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Згідно із ст. 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР) особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Крім того, особам, віднесеним до 1 категорії виплачується державна пенсія, розмір якої для інвалідів в усіх випадках не може бути нижчим: по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 28.12.2007 року №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 50, 54 Закону №796-ХІІ викладено в новій редакції, згідно з якою особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по ІІ групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зміни, внесені підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.

Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Таким чином, з дня прийняття Конституційним Судом України вищевказаного рішення ст. 50, 54 Закону України №796-ХІІ є чинними в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР.

Посилання відповідача на те, що після визнання такими, що не відповідають Конституції України відповідних положень Закону №107-VI, мало бути прийняте окреме рішення про відновлення дії попередньої редакції закону, не заслуговує на увагу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено (п. 4), що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам II групи - 20 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено починаючи з 1 липня 2008 року доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів: в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: інвалідів II групи - 1090.

Управління ПФУ у Вінницькому районі посилається на дані підзаконні нормативно-правові акти як на підставу визначення розміру відповідних пенсій ОСОБА_1

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України №530, №654, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Посилання відповідача на положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, не може бути прийняте судом до уваги, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

Зі статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Вищевикладене дає суду законні підставі для задоволення позову в частині визнання протиправною відмови відповідача в перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону №796-ХІІ за період часу з 1 червня 2008 року по 31 травня 2009 року як про те просить сам позивач.

Стосовно зобов'язання відповідача здійснити щомісячне нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та державної пенсії як інваліду ІІ групи за період часу з 1 червня 2009 року, то в задоволенні позову в цій частині слід відмовити, так як позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення таких перерахувань і відповідної відмови не отримував.

Згідно з ст. 162 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти як постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності , так і стягнення з відповідача коштів.

Оскільки за період час з 1 червня 2008 року по 31 травня 2009 року позивачу нараховано і виплачено пенсію меншого, ніж передбачено законом розміру, відповідну заборгованість слід стягнути з відповідача на користь позивача згідно з розрахунком.

Розрахунок розміру недоотриманої пенсії станом на 1 червня 2009 року:

Період нараху-вання пенсії Кіль-кість міся-ців Розмір мінімаль-ної пенсії на місяць Загальний розмір пенсії до виплати (ст. 54 Закону Загальний розмір додаткової пенсії (ст. 50 Закону) Всього до виплати Фактично отримано Розмір недоотри-маної пенсії

1 2 3 4 5 6 7 8

Червень 2008 року 1 481,00 грн. 3 848,00 грн. 360,75 грн. 4 208,75 грн. 1 063,60 грн. 3 145,15 грн.

з 1 липня по 30 вересня 2008 року 3 482,00 грн. 11 568,00 грн. 1 084,50 грн. 12 652,50 грн. 3 477,60 грн. 9 174,90 грн.

з 1 жовтня 2008 року по 81 травня 2009 року 8 498,00 грн. 31 872,00 грн. 2 988,00 грн. 34 860,00 грн. 9 365,40 грн. 25 494,60 грн.

Всього 51 721,25 грн. 13 906,60 грн. 37 814,65 грн.

Таким чином, розмір недоотриманої ОСОБА_1 пенсії за період часу з 1 червня 2008 року по 31 травня 2009 року складає 37 814,65 грн., який підлягає до стягнення з відповідача.

На підставі ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. 2, 10, 11, 71, 160-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області в перерахунку ОСОБА_1 додаткової і державної пенсії у відповідності до вимог ст. 50, 54, 67 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період часу з 1 червня 2008 року по 31 травня 2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області:

здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, віднесеній до категорії 1, по ІІ групі інвалідності - не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановлених ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області на користь ОСОБА_1 недоотриману державну пенсію, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи, за період часу з 1 червня 2008 року по 31 травня 2009 року в розмірі 37814 (тридцять сім тисяч вісімсот чотирнадцять) гривень 65 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України допустити постанову до негайного виконання в частині суми стягнення за один місяць - 3145 (три тисячі сто сорок п'ять) гривень 15 коп.

На постанову може бути подана апеляція до Київського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано, або закінчення строку подання апеляційної скарги в разі її неподання.

Суддя: підпис

«З оригіналом вірно»

Суддя:

Секретар: