Справа №2-а-379/09/0101
14.09.2009 р. Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Лантратовой А.І.
при секретарі Шмаль І.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Алушті адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК, Управління Пенсійного фонду України в м.Алушті АРК про зобов'язання проведення перерахунку державної соціальної допомоги,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК, Управління Пенсійного фонду України в м.Алушті АРК про зобов'язання нарахувати недоплачену державну соціальну допомогу.
Вимоги мотивовані тим, що вона відповідно ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» являється дитиною війни, оскільки народилась у ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. В порушення ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» їй повинна виплачуватись допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, проте у 2006 -2007 р. така допомога їй не виплачувалась, а з 01.01.2008 р. виплачувалась частково. Враховуючи розміри прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлені ЗУ «Про державний бюджет України на 2006 р.», ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 р.» і ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 р. і про внесення змін у деякі законодавчі акти України» просить зобов'язати відповідачів здійснити нарахування і провести виплату недоотриманої з 01.01.2006 р. по грудень 2008 р. допомоги, відповідно ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
В судове засідання позивач не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Вимоги про зобов'язання проведення перерахунку за 2009 р. просить залишити без розгляду.
Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК в судове засідання не з'явилась просить в позові відмовити, зазначає, що територіальні управління ПФУ являються самостійними юридичними особами і здійснюють функції по призначенню пенсій і фінансуванню їх виплат, а Головне Управління ПФУ в АРК не здійснює функцій призначення пенсій і безпосереднього фінансування їх виплат. Також зазначає, що позивачем без поважних причин пропущений строк на звернення до адміністративного суду встановлений ст.99,100 КАСУ. Посилається на те, що ст.58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 р. і про внесення змін в деякі законодавчі акти України» передбачає, що розміри державних соціальних гарантій на 2008 р., знаходяться в залежності від прожиткового мінімуму і встановлюються відповідними законами і нормативно - правовими актами КМУ не визнана неконституційною. А враховуючи, що постанова КМУ №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» являється єдиним нормативно - правовим актом, яким встановлений розмір соціальної гарантії для дітей війни, і Управління ПФУ України АРК в м.Алушті проводило виплату надбавки позивачу в розмірах, встановлених вказаною постановою. Вказує, що кошти Пенсійного фонду України не можуть використовуватись для цілей не передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України АРК в м.Алушті в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги за період з 2006 р. по 2008 р. підлягають задоволенню, а за період 2009 р. - залишенню без розгляду. В позові ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК про зобов'язання проведення перерахунку державної соціальної допомоги слід відмовити.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 р. (а.с.5)
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
З пенсійного посвідчення убачається, що ОСОБА_1 з 01.04.1994 р. призначена пенсія за віком (а.с.7).
Суд вважає, що доводи відповідача стосовно пропуску позивачем строків звернення з позовом до суду не знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
Ст.99 КАСУ встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до суду встановлені частинами 1,2 ст.100 КАСУ, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивач звернулась до суду 24.07.2009 р., тобто з пропуском , встановленого ст.99 КАСУ річного строку.
Проте, в обґрунтування клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав стосовно позовних вимог про нарахування щомісячної державної допомоги за 2006 р, 2007 р, і по 24.07.2008 р. позивач надала свідоцтво про смерть ОСОБА_2, який був її чоловіком, тяжко хворів і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р., а ОСОБА_1 здійснювала за ним догляд.
Приймаючи до уваги, надані позивачем докази, суд вважає, що позивач з поважних причин пропустила строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, тому він підлягає відновленню.
Таким чином , вимоги позивача щодо перерахунку сум щомісячної державної допомоги за період з 2006 р. по грудень 2008 р. обґрунтовані.
Згідно ч.1 ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, збільшений на 1%.
Згідно ч.1 ст.65 ЗУ «Про державний бюджет України на 2006 р.» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність на 2006 р., затверджений в наступних розмірах: з 1 січня - 350 грн., з 1 квітня -359, з 1 жовтня -366 грн.
З ч.1 ст.62 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність на 2006 р., затверджений в наступних розмірах: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня -406, з 1 жовтня - 411 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України, щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст.29,36 ч.2, ст.56, ч.2 ст.62, ч.1 ст.66, п.п.7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71 ст.ст.98,101,103,11 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», визнані таким, що не відповідають Конституції України ст.11, та п.12 ст.71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 р.»
Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 р.» прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність визначений: з 01 січня -470 грн., з 01 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 01 жовтня - 498 грн.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями до Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнане таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ, яким зупинена на 2008 рік дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Таким чином, ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» є діючою.
Розмір підвищення, який щомісячно сплачується дітям війни згідно зі ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» розраховується на підставі мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Доводи представника Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК з посиланнями на постанову КМУ №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть бути прийняті судом оскільки суперечать ст.58 Конституції України і правовій позиції Європейського суду.
Таким чином, приймаючи до уваги, що згідно з ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, суд приходить до висновку, що відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Алушті АРК мало здійснювати позивачу допомогу, передбачену ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Вимоги позивача за період 2009 р. підлягають залишенню без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.155 КАС України.
Керуючись, ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.17,18,19,99-102, 155,159-164 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Алушті АРК провести перерахунок ОСОБА_1 щодо недоотриманої за період з січня 2006 р. по грудень 2008 р. включно соціальної державної допомоги в розмірі 30% до пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», здійснивши її виплату.
Вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Алушті АРК провести перерахунок з урахуванням недоотриманої допомоги, передбаченої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період 2009 р. - залишити без розгляду.
В позові ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в АРК, про зобов'язання проведення перерахунку державної соціальної допомоги - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або згідно ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: