Справа №2-А-2356/09
Іменем України
25 серпня 2009 року Дзержинський районий суд м. Харкова
У складі головуючого судді - Гайдук Л.П.
При секретарі - Загородній Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненні соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій органу місцевого самоврядування нечинними та зобов'язання стягнення недотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
01.04.2009 р. ОСОБА_1 звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненні соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради протиправними про призначення допомоги при народженні дитини у частині розміру допомоги та допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, у частині розміру допомоги за 2007-2008 р.р., та просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради призначити допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини та допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 до досягнення нею трирічного віку за 2007 та 2008 р. у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років. Стягнути з Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненні соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення на користь ОСОБА_4 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. у розмірі 2984,51 грн. та за 2008 р. у розмірі 4753,80 грн.
В обґрунтуванні своїх вимог позивачка посилається на те, що вона має на утриманні дитину віком до 3 років та відповідно до вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми » отримує державну допомогу на дітей до досягнення ними трирічного віку. Натомість відповідачем не нараховувалось та не сплачувалось позивачці зазначена допомога у належних сумах всупереч вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та п. 3 ст. 22, ст.. 8 Конституції України. Вважає дії відповідача протиправними та такими що порушують її права.
У лютому 2009 року позивачка зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради з проханням здійснити перерахунок допомоги однак їй було відмовлено.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради проти позову заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтуванні своїх доводів зазначала, що з 01.01.2002 року набрала чинності нова редакція Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми ». Стаття 15 цього Закону дійсно передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімум для дітей віком до 6 років. Але в прикінцевих положеннях цього ж Закону вказано, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.15 визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму. Тобто, ще при введені даного Закону в дію було передбачено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму. Стаття 4 вище вказаного Закону передбачає, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного Бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
З 1 січня 2008 року розбіжності між законами в частині визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку врегульовані шляхом внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім ям з дітьми». Частину 1 ст.15 викладено в такій редакції «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку накладається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень » Пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення»вказаного Закону викладено у наступній редакції - «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі , що дорівнює різниці між- з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців»
22.05.2008 року було винесене Рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік » та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, але п.23 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесені вище вказані зміни до Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» не був визнаний Конституційним Судом України неконституційним та є чинним на сьогоднішній день. Тобто з 1 січня 2008 року діє нова редакція ст.15 та п. 3 розділу 8 «Прикінцеві положення » Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 виплачувалась у 2008 році згідно цього Закону, підстав для виплати допомоги у іншому розмірі немає.
ОСОБА_1 на день народження дитини та оформлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працювала та являлась застрахованою особою та їй була призначена допомога на її дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, тобто у розмірі 129,03 грн., ( прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 квітня 2007 року становив 561 грн., 23% від 561 грн. становить 129,03 грн.), щомісячно з 01 квітня 2007 року по 11 вересня 2009 року. Протягом року розмір допомоги змінювався відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 була призначена та виплачена у розмірі, встановленому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 р. та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» у 2008 р.
Окрім того, позивачка пропустила строк для звернення до суду з цим позовом, оскільки звернулась лише 01.04.2009 року.
Представник відповідача Обласного центру по нарахуванню і виплаті допомоги та контролю за призначенням і виплатою пенсій в судове засідання не з*явився, причини неявки суду не відомі, про дату,час та місце слухання справи повідомлений своєчасно та належним чином, заяву про розгляд справи в його відсутність не надавав.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Позивачка має на утримані дитину: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
З період з 01.04.2007 р. по 28.02.2009 р. позивачці була виплачена допомога по догляду за її дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 3220,89 грн. та щомісячна одноразова допомога при народженні дитини 8500 гривень, що підтверджується довідкою Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Згідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», на 2007 рік зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми».
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» на 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 р., визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет» на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та абзац 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09.07.2007 р. органи соціального захисту населення повинні призначати, нараховувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», яка набула чинності із зазначеної дати, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності абзацу 3 ч. 2 ст. 56 та пункту 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.
Статтею 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Доводи щодо необізнаності не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, тому суд вважає, що позивачка пропустила строк без поважних причин.
Статтею 100 КАС України визначені наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позови за умови, якщо на ньому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягав на відмові в задоволенні позову з підстав пропущення строку для звернення до суду, встановленому ст. 99 КАС України.
Таким чином, суд вважає, що позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду з позовом про зобов'язання відповідачів провести донарахування та до виплати недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з період 2007 року, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Що стосується виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році: Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до деяких норм Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми».
Так, п.п. 4 п. 23 розділу 2 зазначеного Закону статтю 12 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» щодо встановлення розміру та порядку виплати допомоги при народженні дитини викладено в новій редакції.
Також, п.п. 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в новій редакції ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*я з дітьми» щодо встановлення розміру та порядку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Отже, з моменту набрання чинності Закону України «Про держаний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме з 01.01.2008 року, стаття 12 та частина 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» стали діяти у новій редакції».
Підпункти 4 та 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими зазначені норми Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» викладені у новій редакції, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. та від 27.11.2008 р. неконституційними не визнавались, а тому відсутні підстави для їх незастосування.
Таким чином, протягом 2008 року допомога при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має здійснюватись у відповідності до редакції ст. 12 та ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», викладеній у п.п. 4 та 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» та про внесення змін до деяких нормативних актів України».
Тому підстав для зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок недоплаченої позивачці суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 7738,31 грн. не мається.
На підставі викладеного та керуючись ст.. 6-14, 71, 89, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних щодо визнання протиправної відмови Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної ради у м. Харкові у перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 та 2008 роки, у розмірі, встановленому законом прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, у встановленні її у вказаному розмірі до досягнення дитиною трирічного віку, та у виплаті недоплачених сум цієї допомоги, щодо визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної ради м. Харкова та Харківського обласного центру по нарахуванню здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської державної адміністрації щодо не здійснення перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 року у розмірі, який щомісячно дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років та у не здійсненні виплати недоплаченої суми цієї допомоги, щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної ради м. Харкова призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 квітня 2007 року по 11 вересня 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної ради м. Харкова здійснення перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 та 2008 роки у розмірі, який щомісячно дорівнює прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної ради м. Харкова та Харківського обласного центру по нарахуванню здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2984,51 грн. та за 2008 рік у розмірі 4753,80 грн.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий - суддя :