Постанова від 22.09.2009 по справі 2-а-194

№ 2-а-147/ 2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2009 року Нововоронцовський районний суд

Херсонської області в складі:

головуючого судді Бутенко Т.І.

при секретарі Білоїд Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нововоронцовка

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області в якому вказав, що він відноситься до категорії «дітей війни». Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року він має право на підвищення пенсії на 30 % від мінімального розміру пенсії за віком. Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають конституції (є неконституційними) положення, що призупиняли дію ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни». Таким чином вважає, що відповідач зобов'язаний провести перерахунок соціальної допомоги, починаючи з 1.01.2006 р., тобто з моменту набрання чинності Законом України «Про соціальний захист дітей війни» за 2006-2008 роки і відмова в проведенні розрахунку є протиправною.

Про порушення свого права позивач дізнався після висвітлення зазначених питань, в засобах масової інформації в березні 2009 року.

Просив визнати дії відповідача протиправними і зобов'язати відповідача здійснити нарахування на його користь недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 рік в сумі 4471 грн. 20 коп.

Позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві.

Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника. Із заперечень на позов управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі вбачається, що позовні вимоги відповідач не визнав, обґрунтовуючи тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» п. 12 ст. 71 було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 цього Закону, а саме: підвищення до пенсії або грошового утримання відповідно до ст. 6 Закону № 2195 виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 вказані норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Пенсійний фонд України звернувся до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення терміну «мінімальна пенсія за віком», що міститься у статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-ІV, тлумачення терміну „мінімальний розмір пенсії за віком», використаного в частині першій статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV і для визначення джерел фінансового забезпечення державних соціальних гарантій «дітям війни». Конституційний Суд України дійшов висновку, що у частині третій статті 28 Закону № 1058-ІV закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Отже, для розрахунку надбавок та підвищень до пенсій не застосовується. У статті 7 Закону № 2195 зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій передбачено за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. За рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється. Отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави. Питання щодо визначення джерел фінансування і механізму розрахунку підвищення пенсій „дітям війни” потребує чіткої законодавчої регламентації, що вказано в ухвалі Конституційного Суду України від 19.05.2009 року №27-у/2009. Беручи до уваги вищевказані обставини та враховуючи, що позивачем пропущений строк позовної давності просили в позові відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, беручи до уваги заперечення відповідача, вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Позивач відноситься до категорії «дитина війни», що підтверджується посвідченням № 976792, виданим Нововоронцовським РВСЗ Херсонської області.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вказаній категорії осіб передбачено право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону встановлені ним державні соціальні гарантії дітям війни не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

У 2006 році дію Закону України «Про соціальний захист дітей війни» повністю, а у 2007 році окремо дію ст. 6 цього Закону було зупинено законами про Державний бюджет України на 2006-2007 роки. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р та про внесення змін до деяких законодавчих актів» до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вносились зміни, якими з 1.01.2008р виплата підвищення дітям війни передбачена в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Конституцією України (ст. 8) передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. На підставі положень ст. 22 Конституції України при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів держава не вправі допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини. Відповідно до ст. 8 КАС України людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року № 6-рп/ 2007 та від 22.05.2008 р. № 10-рп/ 2008 зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007-2008 роки було визнано неконституційними.

Питання щодо конституційності Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» Конституційним Судом України не вирішувалось, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї, а також практику Європейського Суду як джерело права.

Відповідно ст. 1 Протоколу до Конвенції кожна особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно ст. 1 ч. 1 Протоколу № 1 до Конвенції борги, що становлять майно, можуть розглядатися як власність особи.

Посилання відповідача на те, що Закони України «Про Державний бюджет на 2007 р.» та «Про Державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» мають перевагу перед Законом України «Про соціальний захист дітей війни» до уваги судом не приймаються, оскільки звуження змісту та обсягу прав шляхом прийняття нових Законів, внесення змін до чинного законодавства за ст. 22 Конституції України не допускається.

Поняття та визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року діти війни мали законне право на підвищення пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах в містах від 30.04.2002 р. № 8-4 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах в містах призначають (здійснюють перерахунки) і виплачують пенсії, допомоги та інші соціальні виплати.

Виходячи з вищенаведеного, належним відповідачем по справі є Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області.

Законом України «Про соціальний статус дітей війни» передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом адміністративного судочинства України, ч. 2 ст. 99 якого встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів, тому вимоги позивача підлягають задоволенню в межах строку позовної давності. Як встановлено судом позивач дізнався про порушення свого права в березні 2009 року, а тому підстави для відмови у позові з цієї причини відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 8, 19, 22, 152 Конституції України, ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції, ст.8, 9, 10, 11, 99, 100, 159-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 надбавки, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року за рахунок коштів Державного бюджету України. В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя: