Постанова від 19.09.2016 по справі 199/6285/16-а

Справа № 199/6285/16-а

(2-а/199/167/16)

ПОСТАНОВА

іменем України

19.09.2016 року суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Якименко Л.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом до відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську, в якому просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку з 01.12.2015 року пенсії державного службовця; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати.

В обґрунтування заявлених вимог позивачка посилалась на те, що вона вийшла на пенсію з посади державного службовця у 2002 році, та їй була призначена пенсія відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На момент призначення пенсії ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

З 01.12.2015 року згідно із Постановою Кабінету міністрів України №1013 від 09.12.2015 року було проведено підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

23.08.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки про заробітну плату №А54/03/15 від 23.08.2016 року. Листом від 02.09.2016 року А54/03/15 відповідач відмовив позивачці у перерахунку та виплаті пенсії, посилаючись на те, що з 01.04.2015 року вступив у дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII, згідно з яким тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються та не перераховуються.

Позивачка зазначає, що відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.

Позивачка вважає, що відповідач порушив її право на пенсійне забезпечення, оскільки вона отримувала пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», а відповідач відмовляє у перерахунку, тому просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку з 01.12.2015 року пенсії державного службовця; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату №А54/03/15 від 23.08.2016 року.

Представник відповідача - Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську надав заперечення на адміністративний позов, в яких посилався на те, що позивачці було призначено пенсію до 01.06.2015 року. Пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених законами не призначаються і не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 вийшла на пенсію з посади державного службовця у 2002 році, та їй була призначена пенсія відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної платні, які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

31.07.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки про заробітну плату № А54/03/15 від 23.08.2016 року. Листом від 02.09.2016 року А54/03/15 відповідач відмовив позивачці у перерахунку та виплаті пенсії, посилаючись на те, що з 01.04.2015 року вступив у дії Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII, згідно з яким тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», «Податкового та Митного кодексів України», «Положення про помічника-консультанта народного депутата України».

Згідно із довідкою №7018/10/32 від 18.08.2016 року, виданою Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську заробітна плата позивачки становить 6578,65 гривень.

Ч. 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності. Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до положень ч. 1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», (на момент призначення пенсії позивачу) У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права

на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Згідно з ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно п.3 Постанови Кабінету міністрів України №77 від 11.02.2016 року «Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з 24.02.2016 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету міністрів України № 268 підвищуються на 25%.

Отже, на даний час повинна застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»(в редакції,що була чинна на момент призначення пенсії позивачу).

Суд вважає неправомірним посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», як на норму, що стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплати пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимог та захисту закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Згідно зі ст. 94 КАС України судові витрати у вигляді судового збору 551,20 грн. суд вважає стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Дніпропетровська.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-11, 69-71, 86, 97, 158-163, 167, 171 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01.12.2015 року пенсії державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату №А54/03/15 від 23.08.2016 року, виданою Центральним об'єднаним управлінням пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату №№А54/03/15 від 23.08.2016 року, виданою Центральним об'єднаним управлінням пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі якщо постанову було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається з дня отримання копії постанови.

Суддя